Göz Büyüklüğünde Bir Yara


Sayın hocam merhaba,
Size Karabük’ten yazıyorum, annemin bacağında göz büyüklüğünde bir yara çıktı önce iltihap akıyordu şimdi de su akıyor uzun zamandır iyileşmiyor hastanede de yattı ama henüz sonuç alamadık. Ödemden kaynaklanıyor diyorlar internette gezinirken sizi buldum size nasıl ulaşacağım bilemiyorum yardımcı olabilir misiniz.


Yatak Hastası Oldu Birden Bire


Öncelikle iyi çalışmalar dilerim annem 76 yaşında. Yıllardır iltihaplı romatizma ve şeker hastası sadece gece insülini kullanıyor. 8 yıl evvel tek böbreği alındı Devlet hastanesinde yanlış kontrol sebebiyle 4. Evre kanser olduğunu çok geç anlayabildik. Tedavisini akıllı hapla yapıyoruz. Metastaz olan bacağında ışın tedavisi yapalım dediler. Ancak 3. Günden sonra yürüyemez oldu. Maalesef şimdi yatak hastası oldu birden bire. Ancak son 1 aydır sağ ayak bileğinde açık yara var ama başka yaralar yok. Ve hiç acı hissetmiyor açık yara olan bacağında his kaybı yüzünden ağrı acı hissetmiyor. Diğer bacağında solda dizden altta kırmızı kabarık oluşuyor ve ardından patlayarak yara oluyor ama açık yara olmuyor.
Ama bu sol bacak ağrıları çok yüksek ağlatıyor diyor sol bacaktaki ağrılar için ve açık yarası için ana damarlarda sorun yok yara bölümünde pansuman edilsin deyip 3 sefer gittik ama hala yara kapanmıyor. Her seferinde 4 ayrı merhem verdiler hepsini denedik acı duyduğu bacağında sanki kan çekilmiş gibi diz üstü canlı cilt ama diz altı ise sanki kan devir sorunu var gibi. Ondan mı hafif yaralar oluşuyor derin yara yok. Ama küçük kırmızı deri üstü yaralar oluştu 3 yerde.

 

İltihaplı Delikler Çıkmaya Başladı


Merhaba Hocam,
Ben 18 yaşındayım yaklaşık 17 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım. 10 yaşımdayken sol bacağımın kaval kemiği kısmının biraz daha sol yanında küçük kırmızı bir benek çıkmıştı. İlk başlarda böcek ısırığı olduğunu düşündük ancak çok fazla kaşınıyordu. Gün geçtikçe büyümeye başladığını fark ettik. Dermatolojiye gittim teşhis konulamadı hatta doku örneği aldılar ki bu daha kötü yaptı. Sonrasında lezyon boyutu arttı ve iltihaplı delikler çıkmaya başladı. Doktora gittim teşhis sonunda konuldu. "Necrobiosis lipoidica diabetrum" denildi. Deliklerin kapanması için özel bir tedavi aldım işe yaradı ancak lezyon geçmedi. Aradan 4 yıl sonra sağ bacağıma da nüksetti. Şu anda diğer lezyonun ilk başlardaki boyutu gibi küçük bir boyutta. Dokunmuyorum çünkü kaşırsam daha fazla büyüyecek biliyorum en azından büyümesini yavaşlatmaya çalışıyorum. HbA1c genelde 7-7,8 civarında tutuyorum. Size de danışmak istiyorum bunun için uygun bir tedaviniz olur mu vs. fikrinizi almak isterim.

Yaranın Üstü Beyaz Beyaz Kabardı


Merhaba,
Annemin bacağında diz altında yaralar çıktı, kan yukarı pompalanmadığı için öncesinde açık kırmızı yara idi. Sonrasında wcrua krem kullandık. Ancak şuan yaranın üstü beyaz beyaz kabardı sanki yine şu toplamış gibi. Ve çok ağrı veriyor aynı zaman da sızlıyor. Konu hakkında bilgi almak için geri dönüş yapılmasını rica ederiz.

3 Adet Vidanın Vücuda Adapte Olamamasından


3,5 Yıl Önce Sağ Ayak Topukta Kemik Büyümesi Nedeni ile operasyon geçirdim.1,5 yıl sonra ayak ameliyat bölgemde ağrı ve iltihap oluştu. Nedeninin ameliyata kullanılan ipler olduğu tespit edildi. 20 gün ara ile iki defa kazıma işlemi yapılarak ipler temizlendi. Bu süreçten bu yana tendon bölgesinde açık yara var. Tomografi çekimi sonucunda yaranın ameliyat bölgesinde kullanılan 3 adet vidanın vücuda adapte olamamasından dolayı olduğu tespit edildi. Vidaların çıkarılamaz olduğu, yaradan sık sık akan iltihap, zaman zaman olan yoğun kanama ile yaşamaya alışmam söylendi. Fakat son zamanlarda ağrılarım çoğaldı. Benim durumumda daha önce vakanız oldu mu? Bu konuda bilgi verirseniz memnun oluruz.

Birde baldırında aynı


Bacakta kuruma var gibi orada da yataktan mı deride kırmızılık ve ağrı çok.
Teşhis konamadı kalp damarcı ayrı krem, yara pansumancı ayrı krem verdi, birbirinin verdiği kremi diğeri tavsiye etmiyor. Dün devlet hastanesinde kalp damar doktoruna gittik, ama acık yaraya pansuman etti kapattı. Sol bacaktaki ağrılı bacağa hiç bir müdahale etmedi. Neden ağrılar var neden küçük yaralar oluştu neden bu kadar sancıyor sorularımıza yanıtlayan biri çıkmadı henüz. 3 gün sonra yara bakım servisine götüreceğim, yaraların resmini sizin sayfanızda gördüm. Deseler ki kanser yarası ama sadece diz altında çıktı. Bir yeni yara daha oluşmuyor toplam 3 ufak yara var derinleşmiyorsa. Tüm internette sizin kadar damar üzerine sanki ders işler gibi birini daha göremedim öncelikle tebrik ederim. Anlattıklarınızı eğitimsiz insan bile anlayabilir, inanın merakla tüm videolarınızı izledim. Ve nereden başlayacağımı bilemiyorum...

anevrizma.jpg

 

Vücudun en büyük atardamarı olan aortanın genişlemesidir. İlerleyicidir ve  ölümcül kötü sonuçlara varabilecek ciddi bir durumdur.  Anevrizma genellikle aterosklerotik ya da travmatik nedenlerle oluşur. Anevrizmalar çoğu kez rastlantıyla bulunur ve kolayca tanılanırlar; klinik bulguları onun büyüklüğü ve yerleşimiyle ilgilidir. Ameliyatla çıkarılır veya endovasküler stent-greftlerle tedavi edilirler ve hastalık sürecinin doğal seyri iyileştirilebilir. Abdominal aort cerrahisinde cerrahinin amacı hastanın hem şikayetlerin  giderilmesi hem de anevrizma yani baloncuğun onarımı ile olası rüptürün yırtılmanın önlenmesidir. Cerrahi ne kadar planlı ve hazırlıklı olursa olsun ilk 30 günlük ölüm riski %10'a kadar çıkabilmektedir. Anevrizma rüptürü gibi acil durumlarda bu oran yaklaşık %80'dir. Vasküler cerrahi planlanan hastalar tipik olarak ateroskleroz, hipertansiyon, sigara kullanımı, koroner arter hastalığı ve/veya diabetes mellitus gibi hastalığı arttıran durumlar ile karşımıza çıkarlar. 
Abdominal Aort Anevrizması, 60 yaş üzeri kişilerde yaklaşık %2 oranında görülmektedir. Nedenleri içerisinde en önemli faktör aort damarının media tabakasındaki elastin ve kollajen dejenerasyonudur. Klinik olarak önemli bir bölümünde hastanın şikayeti yoktur ve fizik muayene veya görüntüleme sırasında fark edilirler. Görüntülemede ultrason, bilgisayarlı tomografi, veya emar kullanılır. Abdominal aort anevrizmasının  en ciddi riski, anevrizmanın yani karın içindeki baloncuğu yırtılmasıdır. Yırtılma riski  5.0 cm üzerindeki veya yılda 0.5 cm'den hızlı büyüyen veya ağrılı anevrizmalardayüksektir. Bu gruba giren hastalarda tedavi gereksinimi vardır. Tedavi olarak anevrizmanın ortadan kaldırılması için açık cerrahi girişim veya endovasküler yöntem kullanılabilir. 


Damar, Damar Tıkanıklığı ve Yetmezliği ve Damar Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Damar hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış, bu bacak kesilir"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.