KRONİK YARA

Değerli Hocam Selamlar,
Web sitenizde bazı videolarınızı izledim. Hastalarınıza göstermiş olduğunuz ilgi ve destek gerçekten mükemmel.
Ben Rize merkezde çalışıyorum. Covid 19 dan dolayı üç aydır evden çıkamadım. Kronik damar rahatsızlığımdan dolayı ayağımda oluşan yara beş aydır iyileşmiyor. İlaç tedavisi devam etmesine rağmen yara aynı şekilde durmaktadır. İller arası ulaşım açıldığı için İstanbul’a gelmeyi düşünüyorum. Bu konu hakkında İstanbul’a gelmeden sizden nasıl tedavi desteği alabilirim.
Teşekkür eder selam ve saygılar sunarım.

Ayağımın Üzerine Dikilemiyorum Ve De Basamıyorum Yürüyemiyorum


Hocam ben 24.04.2021 tarihinde ağır trafik kazası geçirdim. Bu süreçte 28.04.2021 tarihinde 1. ameliyat geçirdim platin kondu ama sonrasında tekrar 2. ameliyatımda geçirdim, ama ayağım morardı tekrar 3. Ameliyatımı da geçirdim halen yaram kapanmadı. Hocam ayağımın üzerine dikilemiyorum ve de basamıyorum yürüyemiyorum hocam bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Hocam saygılarımla ve sevgilerimle yardımcı olmanızı umut ediyorum hocam.

VARİS AMELİYATI

İyi Akşamlar hocam. Uzun zamandır size ulaşmaya çalışıyorum. Ancak ulaşamadım. Varislerimle ilgili ciddi problemlerim var. Ankara’da iki sefer ameliyat olmama rağmen sıkıntılarım geçmedi. Derin damarlarda problem olduğu için ameliyatının imkânsız olduğu söylendi. Bu sıkıntımın ancak sizin tarafınızdan çözüleceğine inanıyorum. Bu nedenle sizden dönüş bekliyorum.
Selamlar.

 

TIRNAK KENARI

Hocam merhaba, eşimin yıllar önce tırnak kenarında kırmızılık oluştu ve geçti ama derisi kurudu kaldı. Bu süreç böyle devam etti önemsemedi. Şu an
İşaret parmağın iki eklem yerine kadar gelmiş. Ben yurt dışındayım ama esim Türkiye’de bu yüzden Bu kadar yaranın çoğaldığını yeni öğrendim.
Bana yardımcı olur musunuz? Lütfen ağrıları çoğalmış daha önce de kabuk oluştuğunda o bölgede hissizlikte oluşuyordu iyileşince her şey normale dönüyor ama bir daha tekrarlıyor.

AYAK BİLEĞİ


Hocam merhaba, annemin 3 yıldır kapanmayan staz dermatit yaraları mevcut. Ayak bileğine yakın yerde iki adet büyük venöz yetmezliğe bağlı patolojide aynı sonucu verdi. Birçok pansuman yöntemine rağmen kapanmadı şu sıra çok akıntılı ve kanamalı. Ankara’da yaşıyoruz bende … hastanesinde çalışıyorum bir çare bulamadık öneriniz ne olur hocam.

TÜRKİYE’DE TEDAVİSİ VAR MI?

Merhaba, yurtdışında yaşayan bir yakınımın fil hastalığına benzeyen bir hastalığı var. Her iki bacağın alt kısımlarında (bileklerden yukarısı) kocaman yaraları var, deri değişiklikleri mevcut. Bulunduğu ülke Moldova, şuana kadar uygulanan tedavi işe yaramadı ve yaralar ve şişlikleri geçmiyor. Türkiye'de tedavisi olabilir mi sorusu ile bana başvurdu. Bu hastalığın tedavisi var mı? Kliniğinize geldiğinde yaklaşık maliyeti hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Çözüm Arıyorum

35 gün önce sağ el bileğimden köpek ısırdı, kuduz aşılarımı oldum 9 Eylül acilde ilk müdahale yapıldı iki noktadan dikiş atıldı rig iğnesi yapıldı. Cipro 500 ve sefpodo verildi sonra kolum kızardı augmentin 1000 bıd verildi sonra klin 150 verildi sonuç olarak kolumun kızarıklığı gitti ancak bir kez antibiyotik kullanmama rağmen bir noktadan akıntı devam etmekte. Plastik cerrahi ve enfeksiyon kliniğinden fayda göremedim, konu sizi ilgilendirir mi onu bile bilmiyorum ancak haliyle çözüm arıyorum kolay gelsin.

Daha Hızlı Bir İyileşme Sağlaması


Merhabalar benim babamın sol ayak bileğinde tıpkı yazınızda bahsettiğiniz gibi önce ufak sivilce gibi başlayıp daha sonra patlayıp açılan bir yarası var. Şu an 4-5 cm kadar büyüklüğü var Rif ve furacin kremi karıştırıp macun gibi steril spanç üzerinde yaraya pansuman yapıyorum, sarı kısımları azalıp yara kanlanmaya başladı ama daha hızlı bir iyileşme sağlaması için ne yapabilirim.

Acı Verici Şekilde Çıkmaya Başladı


Babamın kaba et, dizin arka kısmı fazla olmakla beraber önce kızarık şeklinde sonra yara şeklinde çıkmaya başladı. Şimdi de ayakaltında küçük kızarıklar şeklinde ama acı verici şekilde çıkmaya başladı. Babam tıp 2 diyabet hastası. Çoğu zaman dikkat etmedi ve sanıyorum bunun sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda tiroit hormonunda da sıkıntı oldu. Eutrox kullanıyordu ne yapmamız gerek?

Ne Olur Hocam Doktor Doktor Gezmeyeyim


Hocam merhaba benim bir maruzatım var, 1,5 aydan beri geçmeyen yara var hocam kaşıntıyla gelen. Kaşıdım yara oldu hocam, 3 cildiyeye kalp doktoruna çıktım her biri değişik ilaçlar vere vere bir türlü kapanmadı. Ne olur hocam canım yanıyor uyutmuyor yanma yapıyor, kızarıklık var ve kapanmadı size gelecektim. Temmuz ayına attılar hocam erken tedavi yapamaz mısınız işte çalışamıyorum zor durum dayım işten rapor alıyorum diye kızıyorlar ne olur hocam doktor doktor gezmeyeyim.

Babam Çok Kötü Durumda


Öncelikle hayırlı akşamlar dilerim, babamın sol ayak başparmağında ufak bir yara büyüdü ve gittikçe parmak parçalandı ayaktan devamlı iltihap akıyor ve aşırı koku yapıyor. Acile gittik parmak kesilecek dendi gündüz randevu aldım bilekten kesilecek dendi. Lütfen bize yardım edin babam çok kötü durumda doğru düzgün bakmadılar bile sizin deyişinizle keselim düzelir dendi. Ama ben babamın yüzüne bakamıyorum başımızda anne de yok lütfen bir çıkar yol bulun bize de.

 

İSTANBUL

Hocam, babam için yazıyorum.
88 yaşında Düzce’de yaşıyor, evin içerisinde kendi ihtiyaçlarını görebilecek kadar yürüyebilmekte, dışarıda gezemiyor (dizlerde kireçlenme nedeni ile)
Yüksek ateşle başlayan rahatsızlıkta önce şuur kaybı vs. sonrası ayağında enfeksiyon kızarıklığı ve şişliği oluyor. Yaklaşık 2 yıl önce yatarak tedavi görmüştü, şimdi aynı rahatsızlık başladı 15 gündür ayakta tedavi görüyor, antibiyotik (cipro+augmentın) ateş düşürücü olarak parol alıyor. Ateş gitti ama ayak tam düzelmedi. Selülit olarak tanımlanan bu hastalığın sebebi ve tedavisi için hangi branş doktora gitmeliyiz veya sizin alanınıza giriyor ise muayene olmak isteriz. Yaşı, yürüyememesi, İstanbul dışı günübirlik gidip geleceğimiz için istediğiniz bir test vs. gerekli ise bunları yaptırıp zaman kazanabiliriz (muayene ücretini de şimdiden yatırabilirim.)
Saygılarımla desteğinizi rica ederim.

Babam Tıp 2 Diyabet Hastası


Babamın kaba et, dizin arka kısmı fazla olmakla beraber önce kızarık şeklinde sonra yara şeklinde çıkmaya başladı. Şimdi de ayakaltında küçük kızarıklar şeklinde ama acı verici şekilde çıkmaya başladı. Babam tıp 2 diyabet hastası. Çoğu zaman dikkat etmedi ve sanıyorum bunun sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda tiroit hormonunda da sıkıntı oldu. Eutrox kullanıyordu. Ne yapmamız gerek?

Çorap Giysem Alev Gibi Parmaklar Yanıyor


Merhabalar hocam,
1 yıl önce ayağımda hem ayak mantarı hem de tırnak mantarı oluşmuştu. Ayak mantarım 1 ay falan içinde geçti fakat tırnak mantarım 1 yıldır ilerleme görülmüyor. Ayak tırnaklarımın 8 tanesi hafif sarı renkte. Sol baş parmağım en kötü olanı, doktorların söylediği ilaçları düzenli kullanıyorum ama hiç değişen bir şey yok. Ayağıma bırakın ayakkabıyı çorap giysem alev gibi parmaklar yanıyor. Geceleri yorganı ayağımı örtmeyecek şekilde uyuyorum havasız, hafif sıcak almasın yoksa cayır cayır parmaklarımın üst kısımları yanıyor. Ayağımı yıkamaktan mıdır bilmiyorum doktorlar bir şey demiyor. Elim, dudağım yanıyor. Ne olur bana yardım edin.

Damar Açıcı Tedavi


Merhaba Doktorum, sol ayağımın baş parmağında şekere bağlı yara oluştu. Hastanede tedavi gördüm damar açıcı ilaçlar aldım şekerim düştü ancak sol başparmakta yara devam ediyor ancak azalıyor. Damar açıcı tedavi ücreti nedir teşekkürler.

VENÖZ YARALAR

Annem 73 yaşında kronik yüksek tansiyonu şekeri(insülin kullanır) kalp yetmezliği (kalp pili taşıyor) böbrek yetmezliği olan birisi. Şimdide her iki bacakta da kaval kemiği üstünde geçmeyen venöz yaraları oluyor ve devamlı su şeklinde akıntı oluyor. Nerisona c ve fucidin kullanıyoruz ama yaralar kapanmıyor ne yapmamız gerekiyor.

AÇIK YARA

Hocam, kolay gelsin. Benim açık bir yaram var. Ayak sağ bilekte. Bana yanlış bir zamanda kök hücre nakli yapıldı, o yüzden yara çok büyüdü. Söğüt yanı döndü ayak şimdi epey iyileşti. Fakat daha çabuk iyileşme gösterecek bi ilaç tavsiye edebilir misiniz?. Ben Aydın / Nazilli’de ikamet ediyorum. Bana cevap verirseniz çok memnun olacağım. Sitede yazan telefon numaraya fotoğraf gönderirim. Şimdiden teşekkür ederim

YAZ AYLARINDA OLUŞAN YARA

Sizi bugün gördüm araştırırken ve ilgimi çektiniz. Başarılı bir hekimsiniz. Tebrik ediyorum sizi. Hayatlara dokunuyorsunuz. Benimde 8 yılı aşkın piodermia gangrenosum teşhisim var. Çare yok dendi. Yaz aylarında vuku buluyor. Sizinle görüşmek istiyorum fakat sağlığım müsaade vermiyor.

Yaralı Bacaklı Biri Varis Çorabı Kullanabilir mi?

Merhaba hocam,
Ben Düzce den yazıyorum ne zamandır hep yazılarınızı okuyorum. Eşim yaklaşık üç yıl önce varisten devlet hastanesinde ameliyat oldu. O günden beri bir randıman alamadık. Şu anki hali ceviz büyüklüğüne ulaşan bir yara oluştu. Bu nedenle birkaç farklı doktorlara gittik en son Üniversite de hocaya çıktık, hiçbiri bizi rahatlatamadı veriyor ilacı gönderiyor. Sanki çok önemsiz bir durum muş gibi önemsenmiyor, şimdi de o yaralı bacağa yüksek basınç varis çorabı önerdi öteki doktorlar hiç öyle bir şey dememişlerdi. O yaralı bacak için bu doğrumu giyilebilir mi? size sormak istedim rica ediyorum lütfen sizinle iletişime geçelim bu konuda bana yardımcı olabilirisiniz? En azından bu soruma yanıt verebilirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler. Yaralı bacaklı biri varis çorabı kullanabilir mi? Çok teşekkür ediyorum şimdiden iyi günler diliyorum.

Moralin Ciddi Anlamda Bozuldu

3 gün önce varis ameliyatı oldum. 49 yaşında bayan öğretmenim. İki bacaktan oldum fakat bugün bandajı açınca sol bacak diz üstü, sağ baldırımdaki varisin durduğunu gördüm doktorumu aradım ana damarları hallettik, amacımız şişkinlik ve ağrıyı geçirmekti kalan varisli bölge zamanla geçer hatta telefondan ne yapabilirim estetik olarak rahatsız oluyorsanız küçük bir operasyonla hallederiz diyor. Lütfen yardımcı olunuz bu varisli bölge varis çoğalmasına neden olur mu? Moralin ciddi anlamda bozuldu. Saygılarımla kolay gelsin.

Sağ Ayak Bileğimin Dış Kısmındaki Yara

Merhaba Sayın Akgül,
Sağ ayağımdaki venöz ülser yarası için internette araştırma yaparken sizin sitenize rastladım. Tüm detaylarıyla inceledikten sonra size yazmaya karar verdim. 2014 yılı Eylül ayında denizde bir balık ısırması sonucunda ayağımda yara oluştu. Bu güne kadar gitmediğim doktor kalmadı. Ayrıca, 6 yaşımdan beri JUVENİL ROMATOİD ARTRİT hastasıyım. Ve 2013 yılı Mayıs ayında da Enfarktüs geçirdim ( Baba tarafında kalp krizi genetik) ve Ankara’da 3 adet stent taktılar. Şu anda Wastarel MR, Belog Zog, Plaviks 75mg kullanıyorum. Bir de Olmateck vardı ama onu doktorum bıraktırdı. Şu andaki bütün derdim sağ ayak bileğimin dış kısmındaki yara. Bana ALLEVYN AG ADHESİVE kullanmamı önerdi. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Ankara'da ikamet ediyorum ve JRA' da bende büyük kayıplara neden oldu. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Derisi Ve Et Jöle Gibi Titriyor

10 yıl önce yaptığım kazanın eseri, ayağın dış yönünde et kopmasına bu iz kaldı leke gitmiyor. 2 yıldır iç yüzeyinde fotodan gibi siyahlaşmalar meydana geldi. Ayakta fazla kalınca, hem şişme yapıyor damarlarda simsiyah şişiyor ağrı yapıyor. İç ve dış yüzeyde kıl çıkmıyor ve derisi ve et jöle gibi titriyor bana bu konuda ne gibi bir tedavi önerirsiniz iyi akşamlar iyi çalışmalar.

Varis Yarasından Başka Bir Yara Olabilir Mi?

Hocam babamın ayak bileğinde bir yara çıktı, yaklaşık 2 yıldır gitmediği hekim kalmadı hiç bir doktor bir tanı koyamadı. Bilek üzerinde üzeri kurumuş gitgide büyüyen ve etrafı kızaran bir yara. Varis yarasından başka bir yara olabilir mi. Hocam babamın şeker ve tansiyon hastalıkları da var, size tedaviye gelmeyi düşünüyoruz ne tavsiye edersiniz?

Psikolojim Bozuldu Uyku Yok Ağrı Dan Duramıyorum

Sayın cerrahim benim ayağımda venöz yetmezlik ülseri var, 18 seneden beri geçmiyor ilk başladığın da kapanıp açılıyordu son açıldıktan sonra kapandı enfeksiyon servisinde yattım. Aynı hastanede sayısını hatırlamıyorum plastik cerrahi tedavi gördüm ameliyat oldum dreft yaptılar tutmadı. Psikolojim bozuldu uyku yok ağrı dan duramıyorum. Allah rızası için beni bu dertten kurtarın yalvarıyorum size hangi hastanede görev yapıyorsunuz.

Tüm Hayatımı Etkiler Durumda

2 sene önce ayağım altında bir yara çıktı. Bir çok ilaç kullandım, ilk önce mikrop kaptığımı söylediler. Fakat daha sonra bacakta kızarmalar başladı ve ağrım oluyor. Şimdi ise selülit olduğunu söylediler ve hala onlarda doktora gitmeme rağmen geçmiyor. Sürekli ilaç ve ağır iğneler veriyorlar hiçbir işe yaramıyor. Yara sürekli tekrar tekrar açılıyor. Son zamanlarda bacaklarım ağrılı bir şekilde kıpkırmızı oluyor. Yara tekrar açıldı ve tüm hayatımı etkiler durumda. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Huysuz Bir İhtiyar

Merhabalar,
Babamın şekerden mütevellit ayağında yaraları var. Gözünün biri görmüyor. Kanama sonrası ameliyattan sonra görmedi. Şeker perhiz vs. yapmıyor söz dinlemiyor huysuz bir ihtiyar. 64 yaşında. Yaklaşık 15 yıl önce doku nakli yapıldı ayağına. Tabi nakille kapanan yara üzerinden geçen zamanla hem aynı yerden tekrar açıldı. Hem de aynı damar eklenen topukta yara oluştu. Birbiri ile bağlantılı veya değil bilemem ama damar veya şekerden olduğu bariz. Muğla ilinde ikamet etmekteyiz. Mesafe covid-19 riskler vs. ne önerirsiniz? Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Ayak Tabanlarıma Varacak Kadar Ağrılar

Merhabalar,
Hayırlı akşamlar, her iki dizimde ve bacağımda şişlik, sertlik, ağrı ve çok az yanma var, diz arkasında ele gelen yumru şeklinde şişlik mevcut. Ayak tabanlarıma varacak kadar ağrılarım oluyor. Farklı fizik tedavi ve ortopedi doktoralarına gözükmeme rağmen 2. Dereceden menisküs yırtığı var çokta önemli değil denildi; Yazılan birkaç krem ve ilaç dışında bir şey verilmedi. Ama ne yaptımsa da sürekli Ağrılarım oluyor, öyle ki sosyal hayatım bitti neredeyse, Araştırma yaparken buldum sizi ve yazmak istedim, Şanlıurfa’da olduğum için gelmeden yazmak istedim. Teşekkürler şimdiden.

Birçok Özel Hastaneye Gittik Bir Şey Bulunamadı

Merhaba,
Annemin bacaklarında sebebi belirsiz bir şekilde başlangıçta ufak, sivilce tarzı yaralar çıktı ardından bu yaralar kendini daha derin ve altı yeşil olan yaraların yerine bıraktı. Birçok özel hastaneye gittik bir şey bulunamadı. Ardından Üniversite gittik ve biyopsi yapıldı bacaklarda damar enfeksiyonu olduğu söylendi. Ahmet hocaya gelmek istiyoruz gelmeden önce muayene ücreti vs. hakkında bilgi almak istiyorum.

Bir Yön İstiyorum

Benim 2 ve 3 yaşında 2 çocuğum var bana venöz yetmezliği dedi daflon verdiler. Sonrasında olmayan varisler çıkmaya başladı ayaklarım bileklerim alt baldırlarım ağrı uyuşma ve kolumda aynı. Birde sol kolumdaki damarlar normalin dışında belirgin uyuşuyor vs. yani bir yön istiyorum gitmediğim doktor kalmadı bana psikoloğa git diyen oldu ama yalan olsa bacaklarım 1-2 aylık sürede varis oldu ağrı uyuşma bitmiyor.

Artık İş Görmez

Merhabalar hocam,
Sol Common femoral ven Superfisifal femoral ven Derin femoral ven Popliteal venler izlenmiş olup komplians ve kompresibiliteleri normaldir lümen içi trombüs saptanmamıştır. Augmentasyon testlerine yanıt yeterlidir. Valvalsa manevrası ile derin venlerde reflu saptanmadi . Sol bacağım da VSM çapı 6 mm vs. de valsalva boyu devam eden reflu akım var grade IV valvüler yetersizlik diz seviyesin de VSM distal kısımlarda 6 mm çapa ulaşan nontromboze variköz venler görüldü ve sol kruris poteromedial de belirginleşmiş perforan ven mevcuttur. Hocam size raporumu yazdım Denizli de oturuyorum sol ayağım da şiddetli ağrılar oluyor bazen üzerine basamıyorum buradaki doktor damarınızı dolduralım dedi artık iş görmez, size zararı daha çok dedi sizi daha önce izlemiştim tv de bu konuda size danışmak istedim yardımcı olursanız çok sevinirim. Çok teşekkür ederim Allah sizden razı olsun.

Varisler Bacağımda Girintili Çıkıntılı

Bacağımdaki varislerin görüntüsünden rahatsız oluyorum ve tedavi olmak istiyorum. Varisler bacağımda girintili çıkıntılı olarak görülüyor. Ankara'da yaşıyorum. Tedaviye karar verirsem İstanbul’a mı gelmem lazım, Ankara'da ayni tedaviyi yapabilecek şubeniz var mı? Kamuda çalışıyorum. Tedavi edilecek bölgeyi görmeden ücret konusunda bilgi istemem saçma gelebilir ama. Tedavi ücreti ile ilgili bilgi verirseniz memnun olurum. Whatsapp dan bilgilendirme için sağlık danışmanlığı ücretini öğrenebilir miyim?
Teşekkür ederim.

DVT Tedavisi oncesi ve sonrasi

 

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.