İYİ BİR DOKTORA GİTTİM

Yaklaşık 3 ay önce yaşadığım bir kaza sonucunda kas yırtılması yaşadım (sol ayak) ardından 2 ay içinde ayağımın kızarması ve bahsettiğiniz tüm belirtilerin oluşması sonucu iyi bir doktora kalp cerrahi alanında profesöre gittim ve bana kurşun suyu tedavisi verdi. Biraz rahatlama sağlasa da 1 ay geçmesine rağmen ayağım halen kullanım dışı ve kırmızılık gitmedi, şikayetlerim azalmadı. Sadece kas yırtığı tedavi oluyor, kası kullanımım daha iyi ama ayaktaki kırmızılık kan toplanması yüzünden yürüyemiyorum. Korkmaya başladım ve çözüm arıyorum. Yardımınızı rica ederim.

Selülit Tedavisi

Merhaba selülit tedavisinde kullanılabilecek ilaçlar nelerdir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 

YALNIZCA ANTİBİYOTİK VERİYORLAR

İyi günler hocam. Yazılarınızı okudum. Benim eşimde de aynı durum mevcut ve sürekli tekrarlıyor bu. Artık bazen katlanılamaz bir hal alıyor. O kadar halsizleşiyor ki yerinden kalkamıyor bile. Benim de eşimin kilosu var ancak çok çok obez niteliğine girer mi bilemedim. Maddi olarak çok çok da iyi olan bir aile değiliz yakın zamanda işini kaybettiği için eşim yeni bir işe başlamak zorunda kaldı. Bu da bizi maddi yönden altüst etti maalesef bu hayat şartlarında. Hangi ildesiniz bilmiyorum ama eğer bize yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim. Bilgilerinizi de bulamadım bu sorunumuzun giderilmesi için iletişime geçmek istiyorum. Hastaneler her seferinde antibiyotiği veriyorlar. Geçici olarak geçiriyor ama tekrar tekrarlıyor. Sizden dönüş bekliyor olacağım hayırlı günler.

Çoraplar Tedaviler Bir Fayda Etmedi

Merhaba Doktorum sizi Azerbaycan’dan arıyorum. Ablam tromboflebit hastası, Doktorlar doğuştan. Üzerinden 15 yıl falan geçti, son zamanlar çok rahatsız ediyor. Ayak da şişkinlik var. Kan durultucular, çoraplar tedaviler bir fayda etmedi. 4 yıl önce geciktiniz ameliyatı yok dediler, artmış 3 tane olmuş şimdi. Ameliyatı var mı doktor. Oraya getirirsek bir faydası olur mu?

Benim Tabirimle Bacağım Çürüyor

Hocam merhaba,
Sol ayak bileğimden, diz kapağının altına kadar olan kısımda kızarıklık ve en ufak bir şey değse yara oluyor. İyileşmesi çok zor oluyor. Benim tabirimle bacağım çürüyor. Kalp doktorlarına gittim, dâhiliye gittim, deri hastalıklarına gittim hiç bir tanesi bir teşhis koyamadılar. Şimdi ben ne yapıyım. Bir yol gösterir misiniz?
İyi çalışmalar

Bir An Önce Çözüm Bulmak İstiyoruz

Benim dayım hasta, 65 yaşında olduğu için ben size ulaşabildim. Ayaklarında iltihaplı selulit hastalığı çıktı. 6 aydır yürüyemiyor aydında hastaneye götürdük antibiyotik verdiler, fakat gene değişmedi şimdi irin akıyor yara oldu. Covid nedeni ile de çıkamıyoruz bir yerel baktım sizde online randevu varmış. Yürümek istiyor walker aracılığı ile tuvalete gidip gelebiliyor hele yaşanan son depremden sonra bir an önce çözüm bulmak istiyoruz.

Diğer Hastalarınız Gibi Bize De Işık Olun

Merhaba hocam. Men Türkmenistan’dan size yazmaktayım. Erkek arkadaşım 44 yaşında. Sağ bacağında daha damar haritalaması yapılmamış ama buranın kalp damar cerrahlarının tahmini tanısı ile tromboflebit tanısı konuldu. Üzerinden 1 sene geçti, Doktorlar maalesef sadece ömür boyu kan sulandırıcı ilaçlar ve varis çorabı giymeyi önermişler. Ben internette araştırma yaparak sizin sayfanıza ulaştım. Lütfen diğer hastalarınız gibi bize de ışık olun. Arkadaşım Türkçe bilmiyor kendisi anesteziyolog, ben ise İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ebelik bölümü öğrencisiyim. Eğer DVT ameliyatını yaparım derseniz Türkiye'ye beraber gelmek istiyoruz. Mail adresinizi verirseniz bacak fotoğraflarını atmak istiyorum. Teşekkür ederim hocam şimdiden teşekkürler.

DİYABET VE İNSÜLİN

Ahmet Bey merhaba. Ben eşim için yazıyorum size. Tip 1 diyabetli, 30 yaşında ama 6 yaşından beri diyabetli. Humilin N ve Novorapid insülin kullanıyor her gün.

2 sene önce sol ayak baş parmağı ekleminden ampute oldu. 10 ay önce böbrek nakli oldu.

6 gün önce de yüksek ateş (38-39 derece civarı), yine sol ayağında altlı üstlü cilt kızarıklığı, şişme (ödem), cilt ısısında artış, ayak ve bütün bacakta zaman zaman şiddetli ağrı, bütün vücutta kaşıntı oldu.

2 gün bir klinikte pansuman ve sabah - akşam antibiyotik tedavisi (Novocef) ve Parol ağrı kesici ateş düşürücü serumla kullanıldı. Sonra yatarak tedavi olması için nakil olduğu hastaneye geldi (Medicana Beylikdüzü) ve burada farklı bir antibiyotik kullanılarak (Targocid / Teikopol) tedavi serumla devam ediyor 2 gündür.

Bugün itibariyle toplamda 6 gündür şikayetlerimizde vücut ateşinin düşmesi hariç bir azalma olmadı. Ayak zaman zaman ısınıyor halen biraz şiş. Alt derisi yumuşayıp soyuldu. Günlük barikon veya Rif ile pansuma devam ediyoruz. Fotoğraflarını çektim aslında ama size buradan gönderemiyorum. Numara ya da e-posta iletebilirseniz hemen gönderebilirim.

Gecikip tekrar ampute olacak duruma gelmesini istemiyoruz ve bu bizde büyük endişeye ve strese sebep oluyor. Biran önce doğru adreste, zaman kaybetmeden doğru tedavilere başlamak istiyoruz. Tekrar amputasyon olursa bundan psikolojik olarak kurtulmamız çok zor.

Ben ve eşim SGK'lıyız, tedavinin yatarak olma ihtimalinin farkındayız. Elimizden geleni yapmaya hazırız, sizden acil olarak dönüş olabilirse çok çok mutlu olacağız.

Teşekkür eder saygılar sunarım.

VASKÜLİT

İyi günler Ahmet bey, kızım 24 yaşında yeni evli. 4 aydır Vaskülit hastalığıyla savaşıyor. Aralıklı olarak Kortizon tedavisi yapıldı. Lakin bir netice alınamadı. En son kan pıhtılaşması olduğunu, mutasyona uğradığında öğrendik. Bütün organlarını hastanede kontrol ettirdik, şükür hepsi iyi çıktı. Fakat bu arada kızımın yumurtalığında tümör de çıktı. Simdi tekrar kortizona başlattılar. Bu arada ameliyata alacaklarmış. Sonra bağışıklık sistemini bastıracaklar . Sizi aradım sekreteriniz 12. Aya randevu verdi. Biz Almanya’dayız bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Kızımın ayakları, bacakları, kolları kıpkırmızı. Küçük küçük lakin sık kan sızıyor. Lütfen en kısa zamanda bana ulaşırsanız çok sevinirim. Saygılarımla.
Merhabalar Ahmet bey. Annem 80 yaşında , 1.50 cm boylarında , ortalama 100 kilo ve hiç bir genel rahatsızlığı yok. Kronik varis problemi var ve diz kapaklarında da aşırı ağrı şikayetlerinden son zamanlarda artık nerdeyse yürüyemez hale geldi. Balıkesir’de oturuyor ve seyahat etmesi çok zor. Ameliyat olması çözüm olabilir mi? Ve işlemleri kolaylaştırması adına röntgen filmlerini ve genel laboratuvar sonuçlarını internet aracılığı ile size göndermek bir seçenek olabilir mi? İyi günler dilerim.

SELÜLİTLİ İLTİHAPLANMA

Doktor bey, Selülitli iltihap hastalığını tedavi ediyor musunuz ? Biz Ankara’da ikamet ediyoruz. Çalıştığım firmada arkadaşımızın eşi yaklaşık 3-4 aydır sağ bacağında şişlik şikayetiyle burada bir çok hastaneye gitmiş , ancak herhangi bir sonuç alamamışlar. Siz bu hastalıkla ilgili çalışma yapıyor musunuz ? İzleyeceğimiz yol ne olacak ? Muayene ücretiniz ne kadar ?Lütfen konuyla ilgili ivedi dönüş yapmanızı rica ederiz. Durum çok vahim.

Üst Bedenim Small, Kalçadan İtibaren Çok Kilolu

27 yaşında, 158 boy ve 62 kilodayım. Üst bedenim Small ve yüzüm çok zayıf olmasına rağmen kalçadan itibaren çok kilolu gözüküyorum. Görüntü olarak 80-85 kg civarında yaşlı teyze gibi selülitlü ve varisli duruyorlar. Ayak bileklerim o kadar geniş ki hiçbir bilekli ayakkabı/bot olmuyor. Artık normal olmamaktan, pantolonla gizlemeye çalışmaktan çok yoruldum. Sağlıklı besleniyorum ve günlük 1200 kaloriyi geçmiyorum, yine de kilo veremiyorum, versem de üst bedenim aşırı zayıflıyor sadece. 2 yıl önce grade 5 venöz yetmezlik teşhisi kondu doxium 1000mg kullandım ve varis çorabı giy dendi. Ama çözüm olmadı. Lütfen randevu talebimi değerlendirip dönüş yapabilir misiniz?

Akciğerde Hava Keseleri

Merhaba,
Oğlum 21 yaşında. 15 Mart 2020 de ağır bir trafik kazası geçirdi. Sağ femurda parçalı kırıklar var ve eksternal fixatör takılı. Henüz kaynama gerçekleşmedi. O bölgede ödem ve iltihap olduğu için doktor hiberbarik tedavi önerdi. Ancak akciğer filminde kazaya bağlı hava kabarcıkları olduğu için Üniversite Hastanesinde hiperbarik bölümü tedaviye kabul etmedi. Ama oda şeklinde hizmet veren hiperbarik merkezlerine gitmemizi önerdi. Akciğerde hava keseleri varsa hiperbarik oksijen tedavisi tehlikeli midir?

BACAKTA AĞRILI ŞİŞLİK

İyi günler hocam. Meslek hayatım boyunca masa başında çalıştım. Birden sağ bacağımın baldırında ağrı ile yay geriliyormuş gibi bir his belirmeye başladı. Devamında sağ bacağımda ağrılı bir şişlik oldu. Bu şişlik diz bölgesini kıramamama sebep oldu. Ortopedi, kalp damar, dâhiliye, nöroloji gibi alanlara muayene oldum. Ancak tedavi edilemedim. Bacağımdaki şişlik halen devam ediyor. Sabah uyandığımda bacağım daha rahat gün içerisinde şişlik artarak hareket kısıtlılığı yapıyor. Sizden bu konuda bilgi vermenizi arz ediyorum. Teşekkürler.

SEPSİS SONRASI BAŞ PARMAKTA MEYDANA GELEN DOLAŞIM BOZUKLUĞU DEĞİŞİR Mİ?

Hocam kolay gelsin. Benim annem 19 temmuz 2019 tarihinde böbrek nakli oldu. 3. ayında 20 ekim 2019 tarihinde enfeksiyon kaptı, idrar yolları enfeksiyonu. Burada sepsis -septik şok sebebi ile yoğun bakıma alındı. 6 gün sonunda enfeksiyon kontrol altına alındı, şuanda tedavisi serviste devam ediyor. Size danışmak istediğim sepsis sonrası baş parmağında dolaşım bozukluğu meydana geldi. Acaba tedavisi mümkün mü? Teşekkür ederim şimdiden.

AYAKLARIM YANIYOR

Hocam Merhaba,
Hastalarınızın size teşekkür mektuplarını okudum. 1999 yılında yer süpürürken sağ kolum sertleşip şiştiğini ve sağ elimin birden morardığını gördüm, o dönemde Gölcük'te çadır kentler de alman bayan bir doktora tercüman vasıtasıyla derdimi anlattım. Bana iki ilaç, bir merhem verdi. “Kolumu yüksekte tutma mı ağır yük kaldırma ve araç bile kullanmamı” söyledi. Dikkat ettim ilaç kullandım belli bir süre sonra morluklar geçti ama sağ kolum sola oranla çeperi 2 cm geniş kaldı hala da öyle, daha sonra Ankara’da özel hastanelerde Doppler film vs çektirdim, bütün doktorlar aynı şeyleri (ağır kaldırma sigara içme, ameliyatı yok, kan sulandırıcı Coraspin kullan) dediler yaptım, fayda oldu. 2005’e kadar, tabi gençlik var bir de çalışmak zorundayız, işim hep gıda ve ağır işlerde oldu. Zamanla sağ göğüs kısmımda damar belirginliği oldu, 2003’te kronik tromboflebit tanısı sağ üst ekstremite ve sağ toraks ön yüzünde variköz venler dendi. 2009'da Kocaeli Üniversitesi radyoloji sonucu damarın trombus ile kısmen tıkalı olup kompresibilite testi kısmen pozitif, 2011'de Kocaeli devlet sağ üst ekstremite derin venöz, cidar düzensizlikleri, sağ üst ekstremite de sefalik ven patenttir, proksimal bölgede cilt altı altında yüzeyel venöz yapılar dikkat çekmiştir. Bu dönemlerde bacaklarım da damar belirginliği başladı. Yanmalar başladı. Sonrasında 3 ay kadar ağırlık çalıştım bıraktım, 2015 gibi bacaklardaki yanmalar giderek arttı, ama dışı ayaklarım üşüyor, geceleri olmaya başladı, son zamanlarda uykularım yok, gözlerim kızarıyor uyuyamıyorum, dengem bozuldu, 3 kere gece kalkıp soğuk suyla yıkıyorum, kışın en soğuk günlerde bile odada ısıtıcı petek açmıyorum, buz gibi yatağa giriyorum. 5 dakikada yorganın altı fırın gibi ayaklarım yanıyor, hocam durum bundan ibaret (çok ayrıntıya girdim belki ama süreci doğru ve eksiksiz anlatmam gerekirdi) her şeyi anlattım bana nasıl yardım edebilirsiniz bilmiyorum ama inşallah bir kapı açarsınız bana, şimdiden teşekkürler, isterseniz resim çekip atabilirim. Saygılar

CRP YÜKSEKLİĞİ

Hocam merhabalar annemin yaklaşık 5 sene önce bacağında bir kızarıklık ve şişlik olması sebebiyle hastaneye kaldırdık. CRP 380 çıktı ve hastaneye yatırdılar. Cihaza bağlayıp apse boşalttılar çok uzun bir süre targocid tedavisine başladılar. Bir şekilde enfeksiyon kurudu ama uzun süre sürdüğü için böbreklere zarar verildi. Böbreklerimize şuan fazla ağrı kesici ve antibiyotikten böbrek yetmezliği tedavisi uygulanıyor. Ve vücutta yine şişmeler meydana geldi dün sabah hiçbir şey yokken dün akşam ayakta yine 5 sene önceki kızarıklıklar oluştu ve ateşlendi sabaha kadar buz koyduk ama annem sürekli üşüdüğünü söylüyor. Bu duruma sizin bir çözüm bulacağınızı düşünüyor, umut ediyorum en yakın müsait olduğunuz zamanda size getirmek istiyorum.

DAMARI PATLADI

İyi ve sağlıklı günler diliyorum hocam öncelikle. Hocam çok büyük sıkıntıdayım bir eş olarak. Eşimin rahatsızlığından dolayı büyük bir acı ve üzüntü duyuyorum. Onun acı çektiğini görüp bir şey yapamamak çok daha acı. Kısacası sizden acilen yardım bekliyorum. Hocam eşimin ayağı çok kötü durumda. Ayak bileğinin üst kısmında bariz bir morluk ve ayak kısmının tamamında şişlik mevcut moraran yerden iltihap akmaya başladı, damarı patladı sanırım. Hocam lütfen bu cuma günü hürmetine Rabbim eşimin şifasını sizin ellerinize vermiş olsun bütün duam bu. Eşim geceleri uyuyamıyor, çok acı çekiyor. Çocuklarım daha küçük olmasına rağmen onlarda baba sevgisinden mahrum kalıyorlar. Üzerine gidiyorlar babalarının yaklaşma ayağıma değersin korkusuyla yaşıyor. Bu ne kadar devam edecek lütfen Allah’ın yardımıyla umut olum bize. İlaç aşamasını çoktan geçtik. Artık bıktık. Bana eşimin bacağı keseceklermiş gibi geliyor. Gidiyoruz ilaç verip gönderiyorlar. Göz göre göre eşimin daha da kötü olmasını izleyemem. Ne olur hocam acil ulaşın bana. Eşimi hastaneye yatırın, tedavi edin, Allah’ın rızasına her kulun ihtiyacı vardır. Rabbim in rızası sizinle olsun hocam lütfen Gaziantep’ten yazıyorum. Ücret konunuz nedir bilmiyorum ama gerekirse her şeyi yapmaya hazırım. Ben de çalışmaya baslarım yeter ki elim iyi olsun lütfen dönüş yapın iyi günler bekliyorum sizi.

HEMANJİOM 1

Hocam merhaba, 25 yaşındayım. Sol bacağımda hemanjiyom olduğu ortaya çıktı ve bir hastanede anjiyo yapılıp kapatılmaya çalışıldı. Fakat herhangi bir sonuca ulaşamadık. Sağ kasığımdan girildi ve operasyon 1 saat 40 dakika sürdü. Sağ bacağımda hiç bir sorun yoktu ta ki anjiyodan 2 gün sonrasına kadar. Yaklaşık bir haftadır sağ dizimin arkasından biraz yukarıda sürekli ve çok şiddetli damar atması yaşıyorum. Anjiyoyu yapan doktora gitmeme rağmen muayene bile etmedi. Ne yapabilirim, hangi hastaneye veya doktora görünmeliyim bilmiyorum gerçekten. Cevap verebilirseniz beni çok mutlu edersiniz. İyi çalışmalar.

NÖROFİBROMATOSİZ 1

İyi akşamlar hocam. Benim kasık bölgemde yumuşak doku kanseri var ve nörofibromatosiz 1 hastasıyım. Tümör ana damarı sarmış ve bağırsaklarıma mesane baskı yapıyor. Daha önce sinde tıp fakültesinde ameliyat oldum iki kez. Tam olarak alamadılar bunu temizleye bilir misiniz?

YERE BASAMIYORUM

İyi akşamlar doktor bey,
1.5 yıl önce ayaklarım şişti yere basamıyorum hala aynı, ağrı kollarıma vurdu hiç rahatım yok. Ağrım durmuyor, gitmediğim doktor kalmadı. Fizik tedavisinde ilaç veriyor, “düzelecek” deniyor ama hiç fayda etmiyor. Neden olabilir, ne önerirsiniz? Teşekkür ediyorum, inşallah sizin sayenizde ağrım falan durur.

TÜRK DOKTORLARIMIZA GÜVENİYORUM

Merhaba hocam,
Ben İngiltere’de yaşıyorum. Elimde bir yara oldu, çok kanıyor. Daha sonra büyüdü, “granuloma olduğunu” söyledi doktorlar. İnternette araştırırken sizi buldum. Bunun tedavisi nasıl olmalı? Şu an hastanedeyim. Önce 3 ya da 4 defa yakma işlemi yaptılar. Şimdi uzman doktor görmeliymiş onu bekliyorum. Bana bir yol çizer misiniz, neler yapılması lazım? Biyopsi yapılmalımı? Türk doktorlarımıza çok güveniyorum. Lütfen bana yardım edin.

KEMİK İLTİHABI DENİLDİ

Merhaba hocam,
Benim ablam bacağından birkaç kez ameliyat oldu. Bacağında platin var. Bacağı enfeksiyon kapmış, antibiyotik verdi doktor. Kullandı, bugün kontrole gitti ama geçmemiş. “Kemik iltihabı” demiş, çıkmaza soktu ablamı. Olumsuz bir sürü şey dedi. Hocam bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

ŞEKER HASTALIĞINA BAĞLI AYAKTA OLUŞAN YARA BAKIMINI EVDE NASIL YAPABİLİRİZ?

Hocam merhabalar. Sivas’tan ulaşıyorum size. Babam şeker hastası şuan hastanede tedavi görmekte. Ayak baş parmağının yarısı alındı ve diğer üç parmakta ampütasyon gelişti, alınacak. Doktorumuz evde ameliyat sonrası çok iyi bakılmasını söyledi. Sivas’ta tedavi yara bakım merkezi yok. Evde nasıl, ne tür pansuman, ilaç gibi durumlara dikkat etmeliyiz. Dönüş yaparsanız çok sevinirim.

HEMANJİOM 2

Boyun US Sol mandibula korpus 1/3 ota kesim süperior komşuluğumda tanımlanan cilt altı yumuşak doku içerisinde yaklaşık 37*3.5 mm boyutlarda internal Venöz karakterli akım payernlerinin eşlik ettiği anekoik tibüler vaskülerizyon yapılar içeren sınırları net seçilemeyen zayıf hipoekoik kompresbıl solid lezyon dikkati çekti. (hemanjiom?) Tedavisi nedir? Açıkça anlatabilirseniz çok sevinirim.

HEMANJİOM 3

Merhaba, 20 yaşımdayım küçüklüğümden beri parmağımda bir kitle vardı ve büyüyünce geçeceğini söylediler ama ağrılarım arttığı ve boyutu büyüdüğü için hastaneye gittim. Hemanjiom olduğu söylendi. Nasıl bir tedavi uygulanıyor acaba bilgi verir misiniz ve muayene ücretinizi öğrenirsem çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

HEMANJİOM 4

Hayırlı işler doktor bey. 2014 yılında kızımın sağ kolunda bir şişlik oluştu. Üniversite hastanesinde açık biyopsi yapıldı sonuç hemanjiom çıktı. Bu zamana kadar senede bir MR kontrolü istediler. 2 haftadır geceleri özellikle çok ağrısı var. Bir hastaneye götürdük, ameliyat çok riskli dediler. Allah rızası için bir işlem yapabilirseniz lütfen bana döner misiniz?

VASKÜLİT

Sayın hocam, yaklaşık 30 yıl kadar önce, ayaklarımdaki geçmeyen yaralara Vaskülit teşhisi konuldu. Yıllar içerisinde çok değişik merkezlerde, çok değişik tedaviler uygulanmaya çalışılmasına rağmen tedavi olamadım. Bu arada 2006 yılında meme CA + mastektomi ameliyatı oldum.
Kanserimle iyi geçinmeyi öğrendim ancak vaskülitlerim beni rahat bırakmıyor. Özellikle yaz mevsimi benim için işkence. Açık yaralar, nöropatik ağrılar hayattan bıktırıyor adeta... Belki çözüm sizin şifa dağıtan ellerinizdedir.
İletişim için sağlıklı bir adrese ulaşamadım. Size ulaşabileceğim bir iletişim bilgisi vermeniz ricasıyla, iyi günler dilerim.

SELÜLİT ATAKLARI

Merhabalar, annem 3 yıl önce bir bacak ameliyatı geçirdi ve bundan sonra tekrar eden bacakta kızarma ve beraberinde ateş şikayetiyle doktora gitti. Kendisine bacakta dolaşım bozukluğu olduğu söylendi ve selülit teşhisi kondu ve her defasında antibiyotik ilaç ve iğne verildi. Dönemsel olarak sorun çözülse de sürekli aynı şikayet tekrar ediyor, sizden tedavi için bilgi almak istiyorum. Teşekkürler

dvt-2.jpg

 

 Yukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıda renkli olarak verilmiştir, ayrıca orijinal haberi görmek isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.

23 yıl sonra yürümeyi hatırladı

47 yaşında uzun yıllardır iki bacağında da iç varis ve bu varislere bağlı olarak bacaklarında yaralar bulunan erkek hasta, birçok uzmana başvurmasına rağmen bir sonuç elde edemedi. Ömür boyu bu hastalıkla yaşaması gerektiği cevabını alan hasta, Prof.Dr.Ahmet Akgül sayesinde hastalığından kurtuldu.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi, yaklaşık 23 yıldır iç varis hastası olan ve yürümeyi neredeyse unutmuş hastayı sağlığına kavuşturdu.

“VARİS, YALNIZCA, TOPLARDAMAR KAPAKÇIĞINI TANIYABİLEN VE ONARABİLEN CERRAHLAR TARAFINDAN TEDAVİ EDİLEBİLİR"

Konu ile ilgili detayları, hastanın varis yaralarını tedavi edip tekrar yürümesini sağlayan ünlü varis doktoru Prof. Dr. Ahmet Akgül, şunları söyledi: “Varis, bir damardır yani bir damar hastalığıdır, yalnızca estetik bir sorun değildir. Damar olduğu için de kalp ile bağlantılıdır. Varis tedavisi yapacak doktorun, her türlü kalp ve damar ameliyatı ve tedavilerini "aktif" olarak yapan cerrah olmalıdır. Yalnızca bacağın derisindeki yeşil, mavi, kırmızı kılcal varisler ile ilgilenilirse tedavi tamamlanmaz ve ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Şaban Bey gibi yüzlerce hasta var, tedavi edildiği düşünülen ama esas tedavi için bize gelen. Nedeni, “varis" tedavisinin hem hastalar hem de doktorlar tarafından kolay zannedilmesi. O nedenle farklı birçok branştaki doktorlar varis tedavisi yaptığını iddia etmekte. Varis tedavisi, varise neden olan toplardamardaki kapakçık yetmezliğinin tedavisiyle sonuçlanmalıdır. Bu tedavi gerçek bir tecrübe ve deneyim gerektirir.
Yalnızca köpük, iğne, lazer, radyofrekans yapıp hastanın varisinin nedeni bilinmedikçe varis tedavi olmaz, bir sure sonra hastada varis yarası oluşur. Varis, yalnızca, toplardamar kapakçığını tanıyabilen ve onarabilen cerrah tarafından tedavi edilebilir.
İşte Şaban Bey de yıllarca bu şekilde varis “tedavisi" olmuş. Sonunda da şikayetleri geçmemiş ve her iki bacağında çok yaygın yaralarla bize geldi. O zamanki sorunu yalnızca varis yarası değildi, yıllarca hareketsiz kaldığı için bacak kasları erimiş, diz ve ayak bilekleri de katılaşmıştı. Zaten kendisi de hayattan zevk almayan, depresyonda idi. İşte burada da farklı bir tedavi devreye giriyor, kronik varis ve özellikle varis yarası olan hastaların tedavisi organize olan, koordineli çalışan tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Biz böyle bir ekiple tedavi ediyoruz. Ekibimizde, damar radyoloğu, fizyoterapist, psikolog, yara bakım uzmanı, estetisyen, dermatolog, damar cerrahı, ayak bakım uzmanı, enfeksiyon doktoru, diyabet doktoru mevcuttur. Önemli olan Şaban Beyin, varis yaraları için, "bu yara neden oldu?" sorusunun cevabıydı. Daha da önemlisi yaraya neden olan bu nedenin düzeltilmesiydi. Biz, varis ve varis yarası tanısı için yalnızca Doppler yapmıyoruz, “damarları haritalıyoruz". Şaban Beyin de bacak toplardamarlarını haritaladık, sorunun toplardamar kapakçıklarında kaçak olduğunu tespit ettik. 20 seneyi aşkın bir dönemdir yalnızca “yatakta yat" “bu hastalıkla yaşamaya alış" denilen Şaban Beyin tek sorunu varis kapakçıklarının çalışmamasıydı. Ameliyatta, AKGÜL tekniği adı verilen yöntem ile, hastanın kapakçıklarını onardık ve şikayetleri geçti."

BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK, BUNUNLA YAŞAMAYA ALIŞ, ÇALIŞMA ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR YAT"

Tedavinin devamı için de Prof. Dr. Akgül şöyle devam etti: “Hastamız yürüyemiyecek kadar bacakları bozulmuştu. Bu genç yaşta hasta yatağına mahkum edilmiş, hareket etmesi yasaklanmıştı. Bu durum da çok yalnış. Günümüzde hiçbir hastamıza, ameliyat veya tedaviden sonar yat demeyiz, aksine hep hareket etmeyi öneririz. Varis tedavisi veya ameliyatı yaptığımız her hastayı hemen ayağa kaldırır hareketli olmasını sağlarız. Yatmakla varis pıhtısı ve varis yarası artar. O nedenle Şaban Beyi tekrar yürümeyle barıştırdık. Ayağa kalkamayan hasta şu anda klinikte 3-4 km yürüyor. Son olarak şunu da belirteyim, her hastalığın tedavisi var, hiçbir hastaya “bunun tedavisi yok, bununla yaşamaya alış" denmemeli ve her hastaya mutlak hareket ve hareketli yaşam önerilmelidir."

''HAYAT ŞİMDİ GÜZEL''

47 yaşındaki hasta Şaban Arslan,''Yıllardır iç varis hastasıyım ayaklarımda hem iç varis hem de bu iç varisi bağlı yaralar vardı. Bu hastalık ilk olarak 1992 yılında sağ bacağımda başladı. 10 sene sonra da diğer bacağımda oluştu. 1994 yılında da hastalığımın tanısı kondu. Tedavi için Karabük ve Ankara da gitmediğim hastane kalmadı ancak hiçbirinden olumlu bir yanıt alamadım. Daha sonra İzmir'de bir hastanede 2 bacağımdan da ameliyat oldum. Fakat 3 ay sonra bacaklarımdaki yaralar tekrar oluşmaya başladı. Ve tekrar hastanelerin yollarını tuttum. Bu sefer İstanbul'da bir kaç uzmana gittim ama hepsinden aynı cevabı aldım. ''Bu hastalıkla yaşamak zorundasın bu hastalığın tedavisi yok''cevap buydu. Bana çoğunlukla yatıp dinlenmem gerektiğini de söylemişlerdi. Ben de aynen öyle yaptım ancak zamanla hastalığım daha da kötüye gitmeye başladı. Neredeyse artık yürüyemiyordum. Bacaklarıma buz torbaları koyarak uyuyabiliyordum. Hastalığımla birlikte psikolojim de bozulmuştu. Bütün ümitlerim tükenmişti. İşte tam bu sırada imdadıma Prof.Dr. Ahmet Akgül yetişti. Hemen ameliyat oldum. İlk önce sol bacağımdan ardından sağ bacağımdan ameliyat geçirdim. Şu anda da yara bakım ve fizik tedavi görüyorum. Adım atmakta zorlanan ben artık gayet rahat yürüyebiliyorum. Sağlığım yerimde şükür. Bugün sağlıklı ve mutluysam Prof.Dr. Ahmet Akgül ve ekibine borçluyum. Hepsine sonsuz teşekkürler ediyorum'' dedi.

BACAKTA SELÜLİT VE MANTAR VAR

Çok sıkıntıdayım. Babam 15 gündür hastanede ve ben her gecen gün umutsuzluğa düşünüyorum. Sizin konuyla ilgili yazınızı biz yaşıyoruz. Lütfen bir çare bir derman arıyorum. Belki siz bize yardımcı olursunuz. Bacakta selulit ayak tırnak ve tabanında mantar mevcut. Bir türlü toparlanamadı. Hastam çok yoruldu. Belki bir çare olursunuz bize. SAYGILARIMLA

ŞİŞLİK, ÖDEM VE HEMATOM OLUŞTU

40 yıldan fazladır venöz yetmezlik, tromboflebit ve de zaman zaman iltihaplanmalar yaşadım. Sol alt bacağım hep sıkıntılı. 1 hafta önce düşerek venoz yetmezlik ve kıkırdak doku harabiyeti olan bacağımın, daha doğrusu dizimin üzerine düşüp darbe aldım. Şişlik, ödem ve hematom oluştu. Acilden verilen tedavi önerisiyle voltaren, clexan ve buz uygulaması tedavisine devam ettim. Ancak bu bacağının durumundan dolayı endişeliyim. Henüz şişlikler geçmedi. Morluklar da çabası. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Pedikur yaptirmak hastalik yapar
  

 

 Yukarıdaki gazete haberinin tamamını okumak için aşağıdaki yazıyı okuyunuz veya TIKLAYINIZ.

Dikkat! Pedikür yaptırmanın öyle bir zararı var ki...

Kadınların yanı sıra günümüzde pek çok erkeğin de bakımlı olmak adına yaptırdığı pedikür, bacaklarda bir tür damar hastalığı olan lipödeme yol açıyor. Kişinin kendi vücudundan aldığı mikropla ortaya çıkan lipödem, bacaklarda aşırı şişmeye neden oluyor. Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Akgül, bacaklarında varis gibi damar hastalığı olanların asla pedikür yaptırmamaları gerektiğini söyledi.Manikür ve pedikür ile bulaşan hastalıklara karşı hijyen vurgusu sürekli yapılırken Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Akgül'den dikkat çeken bir uyarı geldi. Prof. Dr. Akgül, pedikürün, bacaklarda selülit gibi bir görüntüyle başlayan bu nedenle de 'selülit hastalığı' da denilen lipödem hastalığına yol açtığını söyledi. Hastalığın kılcal damarlarda iltihaplanmayla ortaya çıktığını, çözüm amacıyla yapılan diyet ve sporun ise hiçbir işe yaramadığını anlatarak, "Bacaklarında herhangi bir damar hastalığı olan herkese pedikür yasaktırö dedi.

'İKİ FARKLI TÜR SELÜLİT HASTALIĞI VAR'

Prof. Dr. Ahmet Akgül, bacaklarda aşırı şişmeye yol açan lipödem hastalığının kilo ile alakalı olmadığını, selülit ile kendisini gösterdiğini anlatarak, şunları söyledi: "Lipödem hastalığının fazla kilo ile hiçbir bağlantısı yok. Bacakta şişlik ve selülit ile kendisini gösteriyor. Selülit hastalığı da deniyor ancak selülit isminde iki hastalığımız var. Bir tanesi popüler olan ve ciltte portakal kabuğu görüntüsü yapan hastalık. Bir de cilt altında mikrop kapılması ile oluşan hastalık. Bu daha çok bacak ve kol yaralarında ortaya çıkıyor. Yani yaranın mikrop kapması ve deri altında mikrop olması anlamında. Bu tür selülit lipödem dediğimiz damar hastalığıdır."

PEDİKÜR YAPTIRMAK TEHLİKELİDİR'

Lipödem hastalığının pedikür gibi işlemler sırasında mikrop kapılarak gelişebildiğini ifade eden Prof. Dr. Akgül sözlerine şöyle devam etti: "Ayak tırnaklarının köşelerini ya da tırnak yatağını hiçbir şekilde, hiçbir pedikür aleti ile oydurmamak gerekiyor. Çünkü biz ayakta duran bir canlıyız ve mikroplar devamlı cildimizin üzerinde mevcut. Bu mikroplar deriye yararlı, can veren mikroplar. Siz eğer bu yararlı mikrobu, derinin altına çok ufak bir çizikle bile sokarsanız cilt altındaki ince kılcal damarlar bu mikrobu alarak ya toplardamara götürecek ya da lenf damarlarına taşıyacak. Lenf damarlarına mikroplar giderek, bu kanalları bozuyor ve enzim salgılıyor. Birçok hasta 'Ben kendi pedikür malzemelerimi götürsem olmaz mı?' diye soruyor. Ancak burada sorun kişilerin kendi mikrobu. Pedikür yapılırken tırnağın etrafındaki yararlı mikroplar pedikür sırasında deride mikro travmalar yaratıyor. Normal bacakta sıkıntı olmuyor çünkü vücut o mikrobu atıyor. Ancak kişide lenfödem, varis, venöz yetmezlik gibi damarsal hastalıklar varsa sorun oluyor. Pedikür biraz derinden yapıldığında içeri mikrop giriyor. Onun için pedikür yapmak tehlikelidir. Bacakta herhangi bir damar hastalığı olan hiç kimse kesinlikle pedikür yaptırmamalıdır."

'DİYET VE SPOR İLE ZAYIFLAYAMAYAN HASTALAR LIPOSUCTION YAPTIRIYOR'

Bu hastalarda her şeye rağmen zayıflamanın gerçekleşmediğini belirten Prof. Dr. Akgül sözlerini şöyle noktaladı: "Lipödem hastaları spora başladıktan sonra vücutlarının üst bölümü incecik olmasına rağmen bacakları bir türlü incelmez. Bunun üzerine hastalar sporu da bırakırlar. Bacakları incelmediğinde liposuction gibi yöntemlere başvururlar. Belli bir süre görüntü düzelir ancak hastalığın nedeni cilt altındaki kılcal damarların bozukluğu olduğu için, yağ eskisinden daha kötü hale gelir. Bunun tedavisi yağlar ile alakalı değildir. Bunun tedavisi aslında kılcal damarlar ile alakalıdır. Lipödem bir damar hastalığıdır."

TEDAVİ OLDUM AMA HİÇ DÜZELME YOK

Ben İzmir, Aliağa ilçesinde yaşıyorum. Mesleğim gereği 10 yıldır oturarak çalışıyorum ve hareketsiz bir yaşam sürüyorum. Yaklaşık 1 senedir gizli varis ile ilgili çeşitli tedaviler gördüm. Bacağımda şekilsizlikler, çukurlar ve morluklar oluştu. Son 9 aydır ağrılarım yoktu ama bacağımdaki şekilsizlikler için düzelir umuduyla doktora gittim. Bana ilaç olarak venoruton ve yanında bir jel verildi. Bunları kullandıktan sonra bacağım şişti ve iltihaplanma oluştu. Tekrar doktora gittim. Maksipor antibiyotik verildi ve şişen yeri batikonla kompreslemem önerildi. İki kutu maksipor bitti, bacağımda herhangi bir değişiklik yok. Bir kaç gün önce daflon verildi. Daflon'u iki gün içince diğer bacağımda da şişlik oluşmaya başlayınca ilacı bırakma kararı aldım. Şu anda bir şey içmiyorum, ağrı çekiyorum. Bana nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yol gösterirseniz sevinirim.

AYAK BLEKLERİNDE KIZARMA

Annemin ayak bilek yukarısında kızarma ödem ve sertleşen bir deri oluştu. ağrılı olduğunu söylüyor ve dokundurtmuyor. Ayak başparmağında mantarı var. Diyalizden sonra hırçınlaşan bir mantar. Annem 79 yaşında tam diyalizle rahatladı derken bu çıktı. Araştırırken sizi gördüm videonuzu izledim.

YALNIZCA ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ VERİYORLAR

Ben Trabzon’da çalışıyorum. Bir yakınım yıllardır, senede birkaç tekrarlayan bacakta şişlik, kızarıklık, ağrı şikayetleri ile birçok kez Selülit tedavisi, mantar tedavisi görmüş. Kalp damara, enfeksiyona, cildiye ye gitmiş. Genelde antibiyotik tedavisi verilmiş. Kızarıklıklar geçiyormuş ama şişlik tam olarak hiç bir zaman sıfırlanmıyormuş. İki bacak arasında çap farkı var. Son iki aydır da benim düzenlediğim selülit ve ayak mantarı tedavisini uyguluyordu. Fakat şimdi yeniden tekrarladı. Size muayene olmak istiyoruz. Ne zaman gelebiliriz acaba?

SELÜLİT OLDUM

2 sene önce ayağım altında bir yara çıktı. Bir çok ilaç kullandım, ilk önce mikrop kaptığımı söylediler. Fakat daha sonra bacakta kızarmalar başladı ve ağrım oluyor. Şimdi ise selülit olduğunu söylediler ve hala onlarda doktora gitmeme rağmen geçmiyor. Sürekli ilaç ve ağır iğneler veriyorlar hiçbir işe yaramıyor. Yara sürekli tekrar tekrar açılıyor. Son zamanlarda bacaklarım ağrılı bir şekilde kıpkırmızı oluyor. Yara tekrar açıldı ve tüm hayatımı etkiler durumda. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

BACAKLARDA SELÜLİT VE TEDAVİSİ

62 kilo 32 yaşında 8 senedir uçuş personeliyim. Fakat 20 yaşımdan sonra ciddi selülit oluşumu var. Vücutta gençliğimden beri düzelmeyen yağ fazlalığım var ve lenf drenaja da girsem bunu çözemiyorum. Beslenmem normal ama mesane ameliyatı olacağımdan şu bu ara pek su içemiyorum. Metabolizmama bakıldı “bir şey olmadığı, guatr olmadığı” söylendi. Neden kilo aldığımdan ziyade selülit ve dolaşımdan mı yağlandığımı öğrenip muayene olmak istiyorum, ilgilenirseniz sevinirim.

behcet_hastaliginin_en_iyi_tedavisi.jpg

 Yukarıdaki gazete haberinin tam metni aşağıdaki renkli yazıda vardır veya haberin ayrıntıları için TIKLAYINIZ

NASA teknolojisi ile damar tedavisi

Bacaklara negatif ve pozitif basınç uygulayarak, toplardamarlardan geriye kan akımını hızlandıran cihaz ayak damar tıkanmalarına çözüm oluyor.

NASA’nın uzaydaki astronotların bacaklarındaki kan akımını düzenlemek için geliştirdiği cihaz, bacak damar tıkanıklıklarının ve bacak damarlarındaki kanlanma problemleriyle oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Geronteknoloji Merkezinde hizmete giren Vakum Terapi cihazı sayesinde kangren olup kesilecek ayaklar kurtuluyor.

Vakum Terapi Cihazı’nın vücutta ayaklardaki dolaşımı destekleyen ikinci bir kalp gibi çalıştığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül “Lenfödem toplumda 6.000 kişide bir görülen bir hastalık. Derin Ven Trombozu adını verdiğimiz tıkanıklıklar ise çok daha sık. Ayak damarlarının kanlanmasına yardımcı olduğu için her türlü damar hastalığının tedavisinde kullanılabilen bu tedavi yönteminde negatif ve pozitif basınç uygulanarak, toplardamarlardan geriye kan akımı hızlandırılıyor. Atardamarlardaki kan akış hızı ve dokuların oksijenlenmesi artırılarak yara-kas dokusunun iyileşmesi sağlanıyor. Farklı hastalıkların tedavisi için 16 programı olan cihaz aralıklı negatif basınç uygulaması sayesinde,tedavisi oldukça zor olan dolaşım kaynaklı hastalıklarda çığır açmış yeni bir metot” dedi.

Vakum terapisinin uzaya giden astronotların sağlıklarının korunması amacıyla geliştirildiğini anlatan Prof. Dr. Akgül “Uzayda yer çekimi olmadığından son derece sağlıklı olan astronotların dolaşım sisteminde problemler ortaya çıkıyor. Astronotlar günün belirli saatlerinde bu vakum cihazına girerek dolaşım sistemlerini normale döndürüyorlar. Bu cihazın tedavide kullanılması söz konusu olduğunda bir de basınç fonksiyonu eklenmiş” dedi.

"BACAĞINI KESECEĞİZ DEDİLER, 10 GÜN SONRA AYAĞA KALKTIM"

Özlem Tırış 26 yaşında bir ev hanımıydı. Her şey sağ ayak parmaklarının arasındaki kaşıntı ile başladı. Kaşıntı, kısa süre içinde bütün ayağını sardı. Bacağı kızardı ve diğer bacağının 2 katı kadar şişti. Ağrılar içinde kıvranırken acil servise gitti. Ağrı kesici verip gönderdiler. Bir süre sonra bacağında yaralar oluştu ve bacağı mosmor oldu. Antibiyotik tedavisine cevap vermeyince “Bacağını keseceğiz” dediler. Tırış, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül’e ulaştı. Tırış’a yapılan damar haritalaması işleminde iç varis ve ileri derecede lenfödem hastası olduğu anlaşıldı. Özlem Tırış’ın hastaneye geldiğinde ağır yaraları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akgül “Özlem Hanım’a bir seri tedavi uyguladık. Önce enfeksiyon tedavisine başladık. Bunun etkili olabilmesi için bacaklardaki ödemi azaltmamız gerekiyordu. O yüzden bu cihaza aldık. Beraberinde Oksiplazma dediğimiz iğneli tedavi, varisleri için de cerrahi operasyon yaptık” dedi.

TROMBOFLEBİT VE VARİS İLTİHABI

İyi günler hayırlı akşamlar. Hocam uzun bir araştırma sonucu sizi buldum. Hatay Erzin'den yazıyorum yaşım 24, sürekli ayakta olduğum için varisim oldu. Kullandığım çorap, ilaç, krem işe yaramadı ve sağ bacağıma geçtiğini hissettim. Gözlemledim dış varis gibi görünüyor. İltihaplanmış, kızarıklık ve kalıntı var, hafif sulanmalarda mevcut. Yardımcı olursanız sevinirim. İlginiz için teşekkür ederim. 

TROMBOFLEBİT BENİMLE MEZARA MI GİRECEK?

1973 yılında askerde iken doktorların teşhisiyle bana tromboflebit dediler. O zamandan beri belirli aralıklarla gelip vuruyor, gelirken eklem yerlerimde ağrı hissediyorum. Ağrı kesici alıyorum öteliyor, bazen öteleme olmuyor beni haşat ediyor, ateşler içinde kıvranıyor zangır zangır titriyorum. Gitmediğim prof  doktor  kalmadı, "çaresi yok" dediler bazı doktorlar da "sende mikrop var kanında vücudu zayıf buldu mu harekete geçiyor" dedi. Bacak kasıktan aşağıya lale gibi oluyor ve de şişiyor, parmakla bastırınca çukur oluyor, hemen toplayamıyor. Velhasıl 44 yıldır çekiyorum, benimle mezara mı gidecek bilmiyorum, doğum tarihim 1952. Saygılar

DAMARA İĞNE VURDULAR, DAMAR TIKANDI

Hocam merhaba. Ameliyat oldum, ondan sonra damar yolu açtılar damar tamamen tıkanmış. İlaç, krem, antibiyotik her şey kullandım. Açılmadı. Çalışırken çok ağrıyor. Çalışamıyorum, yardım edin. 

DAMAR İLTİHABI VE TROMBOFLEBİT

Merhaba. Kardeşim 20 gün yoğun bakımda yattı.  Sağ kolundan damar yolu açıldı ve iki el içi kadar morarma oldu. Bir hafta sonra morarma dağıldı. Sağ omuz bölgesi ile göğüs arasında yoğun bir ağrısı var.  Bunun sebebi ne olabilir. Kendisi engelli olduğu için bir şey söyleyemiyor. Lütfen öneride bulunur musunuz? Doktora gideceğiz ama evde biraz kendine gelmesi bekleniyor. Teşekkürler. 

CEVABIMIZ:

trnak.jpg
Geçmiş olsun. Vücudumuzda özellikle ayakta veya kolda herhangi bir damarda sorun varsa, antibiyotik tedavisine rağmen selülit veya tromboflebit azalmaz. O nedenle önce damar muayenesi ve ardından Doppler incelemesi yapılıp, damarların durumuna bakılmalıdır. Bu damarlar hem atardamar hem de toplardamar yetmezliği veya lenf damarlarında sorunla kendini gösterir. Önerimiz bacağın tüm damar sisteminin haritalanıp sorunun çözülmesidir. Sonra selülitiniz geçecektir. Ayrıca gazete haberimizde de belirttiğimiz gibi bacak ve ayak mikroplarının ana kaynağı yanlış ve derinden kesilen tırnaklardır. Ayrıca tromboflebit ve varis için en iyi tedavi aşağıdaki haberde de görülen vakum tedavileridir.
Geçmiş olsun 

  

Yara Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Yara hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız  

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.