UZUN SÜREDİR DİYET YAPIYORUM AMA KOLLAR VE BACAKTA YAĞLANMALAR DEVAM EDİYOR

33 yaşındayım kol ve bacaklarda oluşan yağlanmalar var. Çok uzun süreli ve ağır diyetler yapıyorum ancak bacak ve kollar sanki bana ait değil. 1.60cm boyunda 69 kiloyum artık psikolojim bozuldu, sosyal hayatımı çok etkili. Yapılacak ameliyat beni çok korkutuyor. Denizli’de yaşıyorum, bir kaç seanslık bir çözümü yöntemi var mı?

LİPODEM İÇİN BANA SIKI ÇORAP VERDİLER

İyi günler inanın kendimi nasıl ifade edip kime güveneceğimi bilmiyorum. 1 ay önce bacaklarımda ağrılar şiddetlendiği için özel bir doktora gittim. Bana lipödem teşhisi koydu. 1-2 kadar derecede. Biraz kendimce araştırdım ve öyle basite alınacak bir rahatsızlık olmadığını gördüm. Ben Yurtdışında çocuklarımla tek başımıza bir yaşam mücadelesi veriyorum. Avrupa’da yaşıyor denildi de maalesef kimse nasıl bir yaşamla mücadele ettiğini bilmiyor. Baya bir araştırdım en kötüsü rahatsızlığımın bedeli çok pahalı. Hem burada hem de Türkiye’de. Nasıl tedavi olacağımı bilemiyorum. Burada da burada ki sigorta sistemi tedavinin masrafını ödemek için önce masajlar ve özel sıkı çorap giymemi söyleyip eğer bunlar işe yaramazsa problem ve ağrı veren yerlerden yağ alınmasına karar veriyor. Ben zaten geceleri yan yattığım ve bacak bacak üstüne yüklendiğinde ağrı yapıyor. Uyuyamıyorum bide bana sıkı çorap verip bununla bana zaman kaybettirecekler. Bunu istemiyorum kısa zamanda sağlıma kavuşup tedavi olmak ve çocuklarımın başında sağlıklı ve dimdik ayakta durmak istiyorum. Bu konuda acaba siz bana yardımcı olur musunuz? İnananın artık ne yapacağımı kime gideceğimi bilemiyorum. Gidip de rastgele bir doktora liposuction yaptırmak da bana pek mantıklı gelmiyor. Yoksa aynımı bir farkı yok mu? Lütfen bu konuda bana yardımcı olup bilgilendirir misiniz?

TRABZON’DA LİPODEM

Merhaba. Benim bacaklarımda kaç kilo olursam olayım gitmeyen yağlar ve alt üst beden farkından dolayı Lipodem olduğumdan şüpheleniyorum. Ama tabii ki teşhis benim haddim değil. Videolarınızı izledim, eğer böyle bir rahatsızlığım varsa, kılcal damar tedavisi olmayı düşünürüm. Ancak İstanbul’da yaşamıyorum. O nedenle seanslar ücretler hakkında bilgi almak isterim. Öğretmenim ve yazın bir dönemde Trabzon’da olacağım, orada da sizin gibi tedavi edebilecek bu seansları gerçekleştirebilecek bir yer var mı?

ALT KISMIM ÜSTÜME GÖRE KİLOLU

Merhaba;
27 yaşındayım bacaklarımda yıllar geçtikçe problemlerinde artar oldu. Öncelikle varis tanısı konulup, köpük tedavisi olup yarıda bırakmak zorunda kaldım. Varis çorabı giyeceksin dediler. Ağlayarak giyiyordum ve haliyle yarıda bıraktım. Sonra şikayetlerimi ortopediye bağladılar. Taban düzleşmesi, aşil tendonu zedelenmesi ve d vitamini eksikliği dediler. Ortopedik terlik kullanmaktayım ve tedaviye uymama rağmen hiçbir şekilde düzelme yok. 15 dakika bile ayakta kalsam bacaklarım yanarak ağrıyor. Damarlarım belirgin, kılcal damarlar patlamış bir durumda ve normalde çok zayıf bir üst bedene sahibim fakat alt kısmım üstüme göre kilolu. Bacak şişmesi yaşayınca çok ama çok fark ediyor.
Ve daha bir sürü sayamadığım şikayet …
Yıllardır çözüm bulunamadı, bir kere bile kalbime bakılmadı. Sizden ricam randevu talebi ve tedavi olmak istemem çünkü hayat kalitemi yaşantımı çok ama çok etkileyen bir durum.
Sevgiyle kalın

LİPODEM 1

Merhaba, sayfanızı ve diğer kaynaklarda yayın ve yayım yapılan tüm yazılarınızı etraflıca inceledim. Öncelikle bu rahatsızlıktan muzdarip birçok insanın yaşadıklarını ve hissetiklerini bire bir bu kadar duru ve net ifade etmiş olduğunuz yazılarınız için içtenlikle teşekkür ederim. Lipodeme ilişkin bilgilerde açıkladığınız rahatsızlıkların büyük bir bölümünü yıllarda yaşayan biri olarak, bunca zamandır optimistik yapım sayesinde, hep ertelediğimi farkettim. Anladığım kadarı ile bu şekilde yaşamak bir kader değil, aksine tedavi ile yaşam kalitesini birkaç tık yukarıya çıkarabilecek kadar iyi sonuçlar alınabilecek bir rahatsızlık bu. Dikkat edersiniz hastalık bile diyemiyorum. Dolayısı ile tüm bu düşüncelerimi tarafınız ile görüşmek ve en nihayetinde muayene olmak istiyorum. Randevu almadan önce izlemem gereken başkaca bir süreç var ise geri dönüş yapmanızı önemle rica ediyorum. Saygılarımla.

LİPODEM 2

Merhabalar. Benim ablam lipödemden ameliyat oldu. Fakat ameliyat sonrası ayağında şişme oldu ve bir türlü geçmiyor. Lenf bezlerinden kaynaklı denildi. Biz hem muayene olmak istiyoruz. Şehir dışındayız. 3-4 nisan gibi İstanbul’da olacağız. O tarihlerde müsait olur musunuz acaba?

LİPODEM 3

Annemin yıllardır bacak ağrısı var. Hangi alana gidersek gidelim ‘’Bu benim ilgi alanım değil.’’ deyip bizi eli boş gönderdiler. Almanya’da bir doktor Lipodem teşhisi koymuş. Bacakları vücuduna göre aşırı yağlı. Egzersiz yapamıyor, merdivenleri dahi çıkamaz hale geldi. Bacaklarımı sıkıyorlar sanki nefes alamıyorum diyor. Çaresini bulamıyoruz. Estetik merkezlerine gidip tonlarca para verecek gücümüz yok, sizlere nasıl ulaşabiliriz? Bize yardımcı olabilirseniz, bilgilendirirseniz çok seviniriz. İyi günler dilerim...

SPOR VE EGZERSİZ YAPMAMA RAĞMEN BACAKTAN KİLO VEREMİYORUM

Yıllardır bacaklarımın kalınlığından müzdarip durumdayım. Ne yaptımsa incelmiyor. Günde bir saat en az haftada 3-4 gün yürüyorum. Pilates yoga vb bir sürü şey denedim. Lipodem özelliklerinden sadece baskı ile ağrıma durumu yok ama onu da uzun süre ayakta kaldığımda yaşıyorum. İnternette okuduğum bütün tedaviler liposuction diyor ama ben liposuction a karşıyım. Şimdiye kadar ilk defa siz farklı bir tedavi önerdiniz ama siz de İstanbul’dasınız. Eğer 2-3 gün içinde olabilirse İstanbul’a gelirim tabi ama uzun süreli bir tedavi ise beni zorlayacaktır bu durum. Bana ne önerirsiniz?

SPOR DA YAPSAM BACAKLARIMIN HALA KİLOLU

28 yaşındayım bacaklarım üstüme göre daha kilolu. Spor da yapsam bir şey değişmiyor. Üstelik ağrılarım var diye doktora gittim “iç ve dış varis var” dediler. Tabi bende selülit de var. Doktor bey lenfödemden bahsedince benimde problemim bu olduğunu düşündüm. Sizden yardımınızı bekliyorum fiyat konusunda da bilgilendirirseniz çok sevinirim. Yaşım genç olduğu için ilerde zorluk çekmek istemiyorum.

KİLO VER DİYORLAR AMA VEREMİYORUM

İyi günler, İnternet üzerinden dinlediğim bilgiler doğrultusunda rahatsızlığımın tedavi edilebileceğine inanarak size ulaşmak istedim. Ürgüp Nevşehir’de ikamet etmekteyim. Öğretmenim, yıllardır varis ve bacaklarımın belli bölgelerindeki şişlik ve yağlanmalara çözüm bulmak için uğraşmaktayım, herkes kilo dese de az yemek yiyen bir bayan olarak bu beni üzmektedir. Dünde mesaj atmıştım, bugünde telefonla aradım ama hafta sonu olduğunu fark edince telefon numaramı yazsam bana bilgi için dönebilir misiniz?

FİZİK TEDAVİ REHABİLİTASYON MERKEZİ

1 hafta öncesinde gitmiş olduğum Fizik tedavi rehabilitasyon merkezinde öğrendiğim hastalığımı ben 2 yıl öncesinde internet üzerinden keşfetmeye rağmen, hiç bir doktorun bu konuda eğitimli olmadığını öğrendim. Sizi de tesadüf olarak internetten gezinirken buldum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Size nasıl ve nereden ulaşabilirim? Bir randevu oluşturabilirsek çok memnun olacağım.

MUAYENE PROSEDÜRÜNÜZ NEDİR?

Mardin’de öğretmenim. Yaklaşık 7 yıldır ayak bileklerimde şişkinlik oluşuyor. Zamanında doktor doktor gezdim sayılır ama herhangi bir sonuca ulaşamadık. Lenfodemden şüphelendim 3 yıl önce farklı bir doktora gittim, “benziyor ama değil” denildi. Şişkinlikler hala devam ediyor olup nedeni bulunmadı. Belirtiler lenfödem ile çok ile benzer. Beni dinlendirebilir misiniz oraya gelip muayene mi olmam gerek yoksa foto yollasam ona göre mi muayene olmak için çağırırsınız. Prosedürünüz nedir?

KALÇASINDAN BACAKLARINA YAYILAN AĞRI VAR

Annemin sağ bacağına göre sol bacağında daha çok şişlik var, yumruk gibi duruyor sertleşmiş hafiften ve bazı bölgelerde mevcut bu şişlikler. Ayrıca kalçasından bacaklarına yayılan ağrı olduğunu söylüyor ve bazen sabahları ayaklarının üstüne basamadığını, sol kolunda uyuşma olduğunu belirtiyor. Hocam gerekli açıklamayı yaparsanız sevinirim. Bir de fiyat bilgisi alabilir miyiz?

BACAĞIMDA VE KOLUMDA LİPODEM VAR

İyi günler Ahmet Bey. Ben Almanya’da yaşıyorum ve toplam 4 ameliyat geçirdim. En son ameliyatım ocak ayındaydı, bacağımda, göbeğimde ve kolumda lipödem vardı. Yaklaşık 15 litre yağ alındı ama ameliyat sonrası halen kilom aynıydı ve halende aynı bacaklarımda incelme vardı ama geri eski halime geldim yani hiç işe yaramadı ameliyat. Ne yapacağımı bilmiyorum, doktorlarda pek ilgili değiller daha doğrusu kendileri de bilmiyor ne yapacaklarını gibi geliyor bana. Size gelsem tedaviyi nasıl olacağım diye düşünüyorum. Almanya’dan sürekli Türkiye’ye gitme gibi bir dururum yok.

BACAKLARA DOKUNUNCA AĞRI

157 boyunda 48 kilo bir kadınım. Bacaklarımda ayak bileğinden itibaren bir şişlik var. Bu arada çabuk morarma ve dokununca ağrı da oluyor. Eskiden kilo zannederdim son zamanlarda araştırmalarım sonucunda lipodem olma ihtimalimin yüksek olduğunu fark ettim.

YAĞLI DOKUDA FAZLA ARTIŞ MI, LENFÖDEM Mİ?

Hocam merhaba, 23 yaşındayım, doğuştan bir bacağım belden itibaren şiş diğer bacağıma göre. Bebekken doktorlar yağlı dokuda fazla gelişme tanısını koyup ailemi geri göndermiş, 2010 yılında bu yüzden plastik cerrahına başvurduk, o da benden renkli doppler ve lenfosintigrafi istedi, sintigrafi raporumda normal akım çıkmıştı fakat dopplerimde poplitealde grade 4 tanısı kondu, daha sonra kvc konsultan hekim bana diz üstü orta basınç varis çorabı verdi ve yine eve gönderdi. Tabiki ben düzenli kullanamadım, bu yıl yeni yeni bacağımdaki şişlik artmaya başladı ağrılarım arttı, psikolojimden zaten hiç bahsetmiyorum, geçmişten itibaren çok sıkıntılı bir süreç yaşadım. Tekrar bir renkli doppler çektirip ona göre bir yol izleme kararı aldım sizin yazılarınızı okuduktan sonra. Yenilenen doppler sonucunda reflüm olmadığı ortaya çıktı teyit etmek için başka yerde bir daha çektirdim orada da aynı sonuç gelince tekrar bir kvc doktorundan randevu aldım. O da muayenesinden uzaktan bakarak bana lenfödem tanısı koydu ve kesin çözümü olmadığını bununla yaşamaya alışmam gerektiğini bundan sonra dikkat etmezsem giderek artacağını ve kötüleşebileceğimi söyledi. Yine sizin yazılarınızı okudum ve içimde bir umut doğdu ve size muayene olmak istiyorum hocam, yardımlarınızı bekliyorum bütün hayatımı be şekilde geçirmek istemiyorum.

KONULAN TEŞHİSTEN EMİN DEĞİLİM

Merhabalar, Benim sol bacağımda lenfödem var ama konulan teşhisten emin değilim. Gittiğim doktorlar beni tatmin edecek bir açıklama da bulunmadılar. Dediğiniz gibi doğru dürüst muayene bile etmeden teşhis koydular. Makalenizi okudum, bu hastalığın tedavi süreci nasıl oluyor ve tedavi sonucunda bu hastalık geçiyor mu? Varis çorabı ve ilaç lenfödem için kullanıyorum.
Cevabınızı bekliyorum.

LENFÖDEM VE SELÜLİT TEDAVİSİ

Hocam 37 yaşındayım ve doğuştan lenf ödem hastasıyım. Hastalığımın adını 21 yaşında öğrendim. Tahmin edeceğiniz gibi varis çorap, daflon ve lenf drenaj makinası ile geçiyor yıllarım. En son 1 ay evvel bacağımda enfeksiyon oluştu, selülit tedavisi oldum. İlk defa çok korktum. Yıllarca bana "böyle yaşamaya alışacaksın, ben düzeltirim" diyenin arkasından gitme diye söylenildi. Ama artık yoruldum. 37 yıldır hiç etek giymedim. Hiç çizmem olmadı ve artık iyileşebileceğime inanmak istiyorum hocam. Oğlum için eşim için içime hapsettiğim kadınlığım için ve internette size rastladım. Sizden bu konuda yardım almak istiyorum fakat ben İzmir'de yaşıyorum. Gelsem tedavi ne kadar sürer ne yapmalıyım? En son çekilen doblerde normal damarlarımda da kaçak olduğu söylenmişti. Herhangi bir manisi olurmu? Teşekkürler 

SOL BACAK VE SOL KOLDA LENFÖDEM

Merhaba hocam. Ben Elazığ'dan yazıyorum size. Kardeşimde 8 yıldır lenfödem var. Başta sol bacaktaydı. Şimdi sol kolunda da oluştu. ... üniversitesinde tedavi gördü. İlk başta biraz iyiye gitti. Şu an daha kötü durumu. İnternette sizin isminize rastladım. Sizce ne yapmalıyız? Bilgilendirirseniz memnuniyet duyarım.  

CEVABIMIZ:

Öncelikle geçmiş olsun. Lenfödem tanısı koymak için doktorun iyi bir klinik tecrübesi olması gerekir. Lenfödem tanısı koymak için Lenfosintigrafi gereksizdir, ayrıca boş yere hasta acı çeker, zaten psikolojisi bozuk olan hastanın morali daha çok bozulur. Ayrıca hastaya boş yere radyasyon verilmi,ş olur. Lenfödem tanısı tecrübeli bir doktorun muayenesi ve damar dolaşımını iyi bilen bir doktorun ayakta yapacağı dopler ile tanısı konulur. Yani sintigrafi veya lenfosintigrafi tamamen GEREKSİZDİR ve ZARAR VERİCİDİR.

Diyelim ki sizden sintigrafi istendi ve yaptırdınız, peki sonra ne oldu?

Doktor dedi ki sizde Lenfödem var, peki sonra?Hani tedavi?

İşte o zaman da "bu hastalığın tedavisi yok, yaşamaya alış" dedi.

Peki o zaman neden sintigrafi isteniyor?İşte biz bu kısır döngüleri kırıyoruz. Hastayı tecrübelerimizle (yaklaşık 30 bin bacak muayenesi) muayene ile lenfödem tanısını koyuyoruz ve TANI İÇİN DEĞİL, TEDAVİNİN PROGRAMLANMASI için AYAKTA DOPLER çekiyoruz.Yani tanı olayını zaten geçtik, tedavi için işlemler yapıyoruz. Tedavi için neler yaptığımızı aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz. 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LİPODEM ve LENFÖDEM HASTALIĞI ve TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LİPODEM ve LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.