LENFÖDEM HASTALIĞINI GEÇ FARK ETTİK

Yıllardır annemle yaşadığı sorun ile mücadele veren biriyim ve sağlığına kavuşması tek temennim. İnsan hakları alanında mücadele veren bir kadın ve sağlıklı ve kaliteli yaşaması önem taşıyor. Onunla beraber çok yol aradık bulamadık. Eşim internetten sizi buldu. Hemen yazdık bende yazmak ve annemin yazısını tekrar yollamak istedim. Annemin yazısından: Sosyal bir insanim yoğun iş hayatım oldu uzun yıllardır insanların yaşamına destek için çalışıyorum. Bir çok hastalığım ve ameliyatım oldu. Lenfodem fark ettiğimde bir çok kalp doktoruna gittim fark edilmedi sonra şişliklerim başladı. Uzun yıllardır mücadele veriyorum ve şifa arıyorum. Size çok acil ulaşmam gerek hatta bu günlerde yine lenf sıvı akıntısı yaşıyorum verilen geçici çözümlerle mücadele ediyorum. Lütfen bana geri dönüş yapın.

TENDON KOPMASI

Hocam teşekkürler, gerçekten güzel, herkesin anlayabileceği şekilde açık anlatmışsınız. Aşil kopması sonucu ameliyat oldum, 6 hafta alçıda kaldım, alçı çıkarıldı ultrason çekildi, hocam aşil botu önerdi. 40 dereceye sabitlendi ve bir ay daha basmamam gerektiğini söyledi. Ayakta kaldığım sürece şişme ve morarma oluyor. Ayağımı yükseğe kaldırınca morluk geçiyor, şiş biraz iniyor. Hocam beslenmeme dikkat etmemi proteini az tüketmemi istedi. Isı, varis ya da ağrı yok. Ancak biraz kaygım var açıkçası. Tekrar teşekkürler.

ÖDEM VE LENFÖDEM

Bana da ayaklarım şişiyor diye gittiğim tüm doktorlar “sen lenfödemsin” demedi. Kolumdan tenisçi dirseğinden tedavi görmek için fizik tedavi bölümüne gittiğimde fizyoterapist bayan ayaklarımı görür görmez lenfödem olup olmadığımı sordu. Bir yıl evvel bu hastanede kalp damara çıktım “ödem var” dedi. “Benim yapabileceğim bir şey yok dedi” dedim. Kayıtlara baktı bana size tanı konmuş, “lenfödemsiniz” dedi. 2-3 gün şaşkındım, google “lenfödem nedir, nasıl bir hastalıktır” yazdım. Baktım Ahmet Akgül hocamın bir videosunu izledim. Açıklayıcı detaylı anlatımları ilgimi çekti ve her yerden takip ediyor dinliyorum. Bu ayaklarımın şişliğinden artık kurtulacağım önce Allah’ın izni ile ve sonra Ahmet Akgül hocam sayesinde. Randevumu aldım gününü bekliyorum ve bu arada yürüyüş yapmaya dikkat ediyorum. Hakkımda hayırlısı inşallah rabbim şifa bekleyen tüm hastalarına tez vakitte şifasını versin inşallah.

LİPO-LENF ÖDEM VE VENÖZ YETMEZLİK

Çanakkale’de ikamet ediyorum. Yaşım 66, kilom 110, her iki dizim de kıkırdaklar eridi ev dışına çıkmak mecburiyetinde kaldığımda eşimin yardımı ve bastonla zar zor yürüyebiliyorum. On yıldır protez yapılacak ama iyi olan da var eski durumunu arayan da var güvenemiyorum, korkuyorum. Ayrıca her iki bacağımda venöz yetmezliği, damarlarda kaçaklar var. Sol bacak toplar damara Kalp Damar bölümünde işlem yapıldı ama fayda bulamadım. Lipodem ve Lenfödem de var. Ağrılarım çok fazla ölsem de kurtulsam ama onu da beceremiyorum. Kilo ver diyorlar ama ben yürüyemiyorum. Sihirli bir değnek olsa 20 yaşındaki 48 kilo olan halime dönebilsem bu günlere gelmemem için ne gerekirse yapardım. Bu şikayetlerimin giderilmesi için diyetisyene gittim biraz kilo verdim sonra yine aldım. Bacaklarım şiş, dokunsan da dokunmasan da ağrı yapıyor. Ağrı kesici ilaçlar da çözüm olmadı. Genelde kolestrol, trigliserit, ürik asit yüksek, RBC, HGB, HCT, demir düşük seviyeli, sedimantasyon 20 sene önce 100 seviyesinde idi şimdilerde 60 civarında. 20 sene önce ( troid, akciğerler, vücut ve diş sintiğrafisi, kemik iliğine kadar bakıldı sebebini bulamadılar).Tansiyonum düşük seviyeli, nabzım ise yüksek, geçmiş yıllarda şekerim düşük seviyeli idi, şimdi insilün direncim var. Evde iki kişiyiz, yaşımız ilerliyor eşimin de tansiyonu var, kalp krizi geçirdi. Stent takıldı ilaçları var, birimizin eksiğini diğerimizin karşılayabilmesi için hayat kalitemin geri gelmesini istiyorum. Tedavi olmak istiyorum, eşim devlet memuru emeklisi, SGK her şeyi karşılamıyor, gücümüz nereye kadar yeter, neler yapılabilir ön bilgi verilmesini istiyor ve iyi çalışmalar diliyorum.

LENFÖDEM OLMASINDAN KORKUYORUZ

İyi günler size bir sorum olacaktı hocam annemin 8 ay evvel göğsü koltuk altı lenflerle birlikte temizlendi ama halen kolunda ağırlık hissi ve uyuşukluk var sürekli. İki kolunu ölçüyorum evde fark 3 4 cm civarı şu an. Bu fark normal mi değil mi? ondan da emin değiliz. Lenfödem olmasından korkuyoruz ileriyi düşünmek ve önlem almak için ne önerirsiniz? Dönüş yaparsanız sevinirim.

BURKULMASI SONRASI AYAĞIM ŞİŞMEYE BAŞLADI

Merhaba Hocam,
1.5 yıl önce evlendim. Düğün günümde ayağımı burktum. O günden beri ayaklarım şişmeye başladı. Ancak hamileliğim boyunca ayaklarım normale döndü. Doğum yaptıktan 1 ay sonra tekrar şişti ve son hali bu. Gittiğim doktorlar da kesin bir tanı koyamadılar. İnternetten araştırma yaptım ve sizi buldum. Size nasıl ulaşabilirim?

Yardımcı Olun Çok Zor Durumda Anne Ve Baba Perişanlar

Merhaba hocam,
Kardeşimin henüz 6 aylık oğlunda yaklaşık 3 aydır ayağının bir tanesinde üst kısmında şişlik meydana geldi. Birkaç defa doktora götürdü bilinemedi takip denildi kendisi de doktor olan kardeşim lenfödemden şüpheleniyor, şu anda ayağından kaynaklı enfeksiyon gelişti vücudunda ateşlendi hastanede yatıyor günlerdir. Sizin bütün videolarınızı izledim kardeşimde sizi aramış ama randevu çok geç veriliyormuş, lütfen hocam randevu için yardımcı olun çok zor durumda anne ve baba perişanlar lütfen rica ediyorum hemen alın.

EŞİM LENFÖDEM HASTASI

Hocam İyi Akşamlar,
Eşim lenfödem hastası. Daha önce almış olduğu bandajları ama sizin bize önerebileceğiniz bir marka var mı? Bu arada Konya’da yaşıyoruz. Bir de tedavisi yok ama bildiğimiz kadarıyla yeni çıkan bir tedavi var mı? Çok teşekkür ederim.

12 YAŞINDAN BERİ LENFÖDEM HASTASIYIM

Merhaba Ahmet Bey,
Çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için.
Ben 12 yaşından beri bacak lenfödem hastasıyım, primer teşhisi konuldu.
35 yaşındayım, iki kere Földi Klinik’e gittim, burada da Dr. Vildan Çerçi ye gittim. Evde masaj, bandaj yaparak çorap giyerek idare ediyorum. Bahsettiğiniz tedavi böyledir değil mi?

AMELİYATIN LENFÖDEM’E FAYDASI NEDİR?

Sitenizi inceledim, teşekkürler bilgileriniz için. Hocam şunu çok merak ediyorum: Neden mikro cerrahi ameliyatı oluyorlar? Çünkü duyduğum kadarıyla ameliyat sonrası bandaj, masaj devam ediyor. Ameliyatın bu hastalığa faydası nedir?
Benim bacağım aşırı şiş değil ayakkabı alabiliyorum, pantolon giyebiliyorum çok şükür.
Çok teşekkür ederim ilginiz için hocam.

MASAJ VE BANDAJ SONRASI DEĞİŞİKLİK OLMADI

Merhabalar,
Annem 3 yıl önce rahim ağzı kanseri ameliyatı oldu ve sonrasında radyoterapi aldı. İlk başlarda hafif hafif başlayan şişme ve ağrılar için bir teşhis konmadı ancak şu anda bacaklarından birinde büyük oranda şişme var ve Lenfödem olduğu teşhis edildi. Özel bir fizyoterapiste bir ay boyunca gitmesine rağmen bandajlama ve masaj sonrası herhangi bir iyileşme görülmemiştir. İzmir'de yaşıyoruz ancak tedaviyle ilgili yazdıklarınızı hasta yorumlarını vs. okudum. Mümkünse sizinle veya sekreteriyle iletişim kurma şansımız olur mu? Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

LENFÖDEM OLAN AYAĞINDA DÜŞÜK AYAK SENDROMU OLUŞTU

Annemin yıllar önce ayak kırılması sonucundan sonra günden güne ilerleyen şişkinlikler meydana geldi. Ağrı durumu her gün artış göstermekte. Tanı olarak Lenfödem konuldu daha ağır ameliyatlar geçirdi. Geçirdikten sonra Lenfödem olan ayağında düşük ayak meydana geldi. Sizlerden ricam bu hastalığına çare bulmamız.

BURKULMA SONRASI OLUŞAN ÖDEM

Merhabalar öncelikle bu zorlu süreçte benim kendimi bildim bileli yaşadığım bir rahatsızlıktan bahsedeceğim. Umarım mesajımı görebilme şansınız olur. Ben 21 yaşındayım ve kendimi bildim bileli sağ ayağımda şişlik var. 7 yaşında düşmüştüm ama doğuştan yoktu. Düşme sonucu hemen hastaneye gitmiştik ve bir şey olmamıştı. Sadece bir burkulma yaşadım. Doktorlar;“bunun doğuştan var olupta bir darbe sonucu ortaya çıkmış olabileceğini” söyledi. Birçok hastaneye birçok doktora başvurdum sonuçlar alamayıp, bunun yanında çok zor şeyler yaşadım. Doktorlar bana; “ameliyat olursan ayağın masada kalır” dediklerinde ben 11 yaşındaydım. İşte o zaman her şeyden korktum. Hangi doktora gidersek gidelim anlayamadılar.“Bunun bir tedavisi yok hayatına böyle devam edeceksin” dediler. Ailemin desteği ile pes etmedim. Tekrar gittik bir hastaneye orda radyoloji doktoru; “beni tedavi edebileceğini” söyledi. Ben tekrar umutlandım. “Benim ayağıma kesinlikle ameliyat olmayacağını” söyledi. “Bunu iğneyle küçülteceğiz” dedi.

LENFÖDEM HASTALARI İÇİN UZUN SÜRE SABİT OTURMAK TEHLİKELİ Mİ?

Merhaba,
Bana 1 yıl önce “Lenfödem teşhisi” konuldu. Sadece sol ayaküstünde hafif şişlik oluyor. İki ayak bileğim arasında en fazla 1 cm fark olur belki daha bile az. Benim okul gezisine gitmem gerekiyor ve bunun için otobüs kullanacağız. Gideceğimiz yer 7-8 saatlik mesafede. Aralarda molalarda yürürüm, Lenfödem çorabı kullanıyorum ama yine de endişeliyim. Çok fazla oturmak ayak sağlığı açısından tehlikeli mi? Ayrıca oraya vardığınızda bütün gün gezeceğiz yani ayağıma iyi gelir diye düşünüyorum. Çok endişeliyim bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Görüntü Bozukluğu

Ayak tırnağındaki batıklardan dolayı 10-12 yıl önce ameliyat oldum. Doktorun bu ameliyattan sonra birde estetik operasyon uygulayacağım diye şekille ilgili ciddi görüntü bozukluğuna yol açan bir şekilde saçma sapan bir ameliyat yapması üzerine o tarihten bu yana hem tırnak batıklarımla hem de ayak parmaklarımın şekil bozukluklarıyla uğraşıyorum. Akşama kadar ayakta olmak zorunda olduğum bir işim var ve ben çok zor dayanıyorum. Bir kaç ayak bakım uzmanının yanlış ameliyat yapılmış yapılacak hiç bir şey yok demesi üzerine sizle iletişime geçmeye karar verdim. Görüntü bozukluğundan ve tırnak batmasından dolayı açık ayakkabı terlik giyemiyorum utanıyorum görüntüsünden ayağımın. Bana yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim. Bir çaresi olduğunu ve artık ayaklarımdan utanmayacağımı bilmeye çok ihtiyacım var. Hayat kalitemi çok etkiliyor bu durum. Lütfen bana bir yol gösterin rica ederim. Ne yapmalıyım? Ankara'da yaşıyorum.
Bana bir dönüş yapabilirseniz çok mutlu olurum.

Hastalığı 2. Seviyede

Merhabalar Hastamız 75 yaşında 93 kilo kalp, şeker, tansiyon rahatsızlıkları bulunmaktadır. Ankara ve İstanbul da yapılan muayenelerde lenfödem ( fil hastalığı ) teşhisi koydular. Sizi takip ettiğim kadarıyla hastalığı 2. seviyede
muayene olmak istiyoruz muayene ücretleri ve tedavi süreci nasıl geçecek bunların hakkında bilgi almak istiyoruz. Şimdiden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar dilerim.

Bunu Giydiğim Botun Oraya Vurup Acıtması Sayesiyle Anladım

Merhabalar hocam,
Ben 18 yaşındayım. Bir akşam aniden sağ ayak bileğimde bir şişlik belirdi. Bunu giydiğim botun oraya vurup acıtması sayesiyle anladım. Bacaklarım(damarlarım) anlam veremediğim bir şekilde morarıyor. Kalp damar doktoruna gittim doppler ultrason verdi. Sonuçların normal olduğunu ve dahiliyeye gitmem gerektiğini söyledi. Ama ben normal olduğunu düşünmüyorum. Belirtiler hala devam ediyor. Biraz ayakta durunca bacaklarım acı bir şekilde ağrıyor ve sağ bileğim çok şişiyor. Bugün sol bacağımda ve kolumda bir çekilme hissi yaşadım, daha sonrasında bunu ağrı, yanma ve kalp atışı gibi atma hisleri takip etti. Size muayene olmak istiyorum. Polikliniğiniz nerede bilmiyorum. Lütfen mesajımı görün ve bana cevap verin. Sağlığıma kavuşmak istiyorum..!

Tanı Koyamadılar

Mesajı okuma fırsatınız olur mu bilemiyorum ama yine de yazmak istedim.
Kasık, karın, kaburga kemiklerimin üzerinde kol ve bacaklarımda lenf nodları şişti
tanı koyamadılar. Tesadüfen sizin makalenizi okudum o sebeple yazdım.

Hastalık Dedemde, Amcalarımda, Kuzenlerimde, Babam Ve Kardeşlerimde De Var

Merhaba, bende konjenital varis ve lenfödem var ( hastalık dedemde, amcalarımda, kuzenlerimde, babam ve kardeşlerimde de var). Tedavisinin olmadığı söylendi bize, ama sizi izlerken bir umut yaşandı. Konsültasyon için (tüm muayeneler dâhil) ne kadar ödememiz lazım acaba? Ben yurtdışından rahatsız ediyorum sizi, gelmeden önce bazı şeyleri netleştirmek istiyorum. Geri dönerseniz çok sevinirim. Görünürde yalnız dizden aşağıda mevcut. Hastalık dedemin dedesinde bile olmuş̧, nadir rastlanan bir şey olduğu söylendi, tam olarak tanı koyulamadı.

Nasıl Sizden Yardım Alabilirim

Masa başı çalışmadan önce 100 kilo iken sporda zorlamadan dolayı kolumda ödem olmuştu. Çapada MR sonucu yırtık yok ödem var denmişti. Masa başı yine bir işe girdim ve kilo alarak ta 122 kiloya vardım. Omuzumdaki ağrılar artık dayanılmaz hale geldi. Ya ödem büyüdü ya da hareketsizlikten kireçlendi, kısacası donuk omuz belirtileri var. Sizi önerdiler sizin branşınıza giriyor mu nasıl sizden yardım alabilirim diye size danışmak isterim. Affınıza sığınarak benim anladığım sizin kalp damar diye anlıyorum, benimki de fizik tedavi gözüküyor. Yardımınızı rica arz ederim. Saygılarımla.

BACAKLARI ÇOK ŞİŞ

Sayın hocam,
İyi akşamlar dilerim. Babaannem Lenfödem hastası ve aynı zamanda şeker hastası, insülin kullanıyor. Ayrıca 150 kg. Bacakları aşırı şiş, gece artık ağrıdan uyku uyuyamaz hale geldi. Çok acıyorum, elimizden bir şey gelmiyor. Her geçen gün daha da artıyor bacaklarımın şişliği. Geçen sene bir fizyoterapist eve gelip Lenfödem masajı yapmıştı, o zaman biraz şişlik inmişti ama ondan sonra masaj yaptırmadık. Kime sorduysak, hangi doktora gittiysek “bu hastalığın çaresi yok” dediler. Ne yapacağımızı şaşırdık hocam. Son çare önce Allaha, sonra size güvenerek sizden yardım rica ediyoruz. Gelip sizi görmek, hastamızı getirmek istiyoruz. Lütfen bize dönüş yapın. Allah'a emanet olun. Saygılar, selamlar.

GÜN İÇERİSİNDE BACAKLARI ŞİŞİYOR

Merhaba,
Size oğlumla ilgili bir şeyler sormak istiyorum. Oğlum iş icabı ayakta fazla kalıyor, kilo 1.60 boy 1.92. Oğlumun sağ ayağında zaman zaman şişmeler oldu. Bir süre geçti deri altı damar şişmesi oldu, gözle görünüyor. Çok ısrar ettim, kendi gitmek istemedi. Yatıp istirahat edince ayakta rahatlama olsa da gün içerisinde şişiyor. Bu aralar ayağı baya şişiyor, üzülüyorum. Ben kalp hastasıyım. Kalp yetmezliği, kapakta kaçak var. Bununla ilgili çok sıkıntılar geçirdim, oğlumun ayağının durumu kalbe bağlı damarlarla ilgili olabilir düşüncesiyle size yazmak istedim. Bana cevap verirseniz sevinirim iyi günler.

TRAVMAYA BAĞLI OLABİLİR Mİ?

Size Balıkesir’den yazıyorum. Sol ayak bileğimde şişlik iç kısmında hafif morarma diz altı baldırın arkasında damar şişmesi, diz altı bacakta hafif şişlik var sağ bacağa göre. Çok ağrı şikayetim yok. Lisedeyken ya üniversitenin ilk yılıydı sanırım halı saha maçında kaval kemiğime bir darbe aldım ve orada bir şişlik oluştu ve hala duruyor. Oradaki damardan arkaya doğru bir damar şişmesi var ve yukarıda bahsettiğim durumlar. Bu travmaya bağlı bir şey olabilir mi? Sitenizdeki içeriği okudum ve size muayene olmak istiyorum fakat yaz tatilinde gelme şansım var. Bende ki durum kronik derin Venöz Trombozu olabilir mi? Yoksa varise bağlı bir olay mı ona göre en azından burada bir hekime gidip muayene olup tedavi için de size gelmek istiyorum çünkü burada çok donanımlı hastane ne yazık ki yok. Şimdiden çok teşekkür ederim sağlıcakla kalın.

SOL BACAĞIM DAHA KALIN

İyi akşamlar doktor bey,
Sol bacağım ayak bileğimden itibaren sağ bacağımdan daha kalın. Babam bypasslı ve geçen yıl bacak damarlarında tıkanma oldu. Ailede kalp ve damar hastalığı mevcut. 40 yaşındayım sigara kullanıyorum günde 1 paket. Yaklaşık 1 yıldır diyabet 2 adayıyım. Açıkçası dolaşım bozukluğu veya damar tıkanıklığı mı var diye endişeleniyorum. Hangi hastanede çalışıyorsunuz? Size gelmek istiyorum. Başarılarınız daim olsun. İyi geceler.

GİYDİĞİM GÖMLEKLERİN SAĞ KOLU SIKIYOR

Merhaba hocam,
Samsun’dan yazıyorum, paylaşımlarınızı takip ediyorum. Benim sağ bacağım sol bacağıma göre daha kalın aynı durum sağ kolum içinde geçerli. Çünkü giydiğim gömleklerin sağ kolu sıkıyor. Bir arkadaşımın da diz üstü bacağında kalın mavi damar var burada bir doktora görülmüş ve köpük uygulamayı önermiş. Sizin yazılarınızdan öğrendiğimize göre köpük olmamalı. Bende sizden bahsettim ve birlikte size görünmek istiyoruz. Sizden ricamız mutlaka Allah’ın izniyle bizi iyi edecek kişi sizsiniz. Ancak muayene veya yaklaşık masraflarım ne olacak? Sağlık güvencemiz var SGK. Bize yaklaşık maliyet ya da karşılayabileceğimiz masrafları yaklaşık olarak söyleyebilir misiniz? Sizden randevu talep etmek istiyoruz. Teşekkür ederim.
Saygılar

SİZE GELMEK İSTİYORUM

Hocam merhabalar,
En büyük hayalim sizinle tanışmak. Hocam ben kolda Lenfödem hastasıyım. Konya’da ikamet ediyorum. Uzun zamandır sizi takip ediyorum. Maddi olumsuzluklar maalesef kısıtlıyor tedavimi. Size gelmek istiyorum. Hocam bana yardımcı olun lütfen? Allaha emanet olun.

YAPILABİLECEK BİR ŞEY YOK

Bacağımın genel durumunun iyi olduğunu söylüyor buradaki doktorum. Ancak ben çok büyük huzursuzluklar yaşıyorum. Bacağım çok çabuk şişiyor. Varis çorabımı hiç çıkarmıyorum. Gece bile onunla yatıyorum. Burada dört doktor değiştirdim. Dördü de; “şu durumda yapılabilecek başka bir şeyin olmadığını” söylüyor. “Durumun tekrarlanmaması ve daha kötüye gitmemesi için bundan sonra varis çorabı kullanmam gerektiğini” söylüyor. Bacağımı görmeden net bir şey söyleyemeyeceğiniz biliyorum. Ancak gerçekten ameliyat ile düzeltilebilecek bir şey kalmadı mı? Siz tam olarak İstanbul’da hangi hastanedesiniz?

SENELERDİR BUNUN ÇARESİNİ ARIYORUM

Merhaba Hocam,
Ben lenfödem hastasıyım bildiğiniz gibi tedavi imkanlar pek yok, senelerdir bunun çaresini arıyorum. Şu an 22 yaşındayım, 8 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum. Burada araştırma yapınca sizi gördüm ve mesaj atmak istedim. Çaresizim, bunu kendime yakıştırmayarak söylüyorum, bu hastalık beni çok kötü yaptı. Çok rahatsızım, hayatımı çok zorluyor. Tedavisini yaptığınızı görüyorum. Ne gibi tedavi yapabilirim, ne gibi bir işlem yapabilirim, sizle nasıl görüşebilirim? Bu konuda rica ediyorum lütfen yardımcı olun. Sadece bana bilgi vermeniz bile yeterlidir, sizden haber bekleyeceğim. Rahatsız ettim, kusura bakmayın lütfen.

LENFÖDEM’İN TEDAVİSİ OLMADIĞINI DUYUNCA ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜM

Merhaba,
Ben Almanya’da yaşıyorum. Dr. Ahmet Bey'in sayfasındaki bilgilendirmeleri okudum çok etkilendim. Bana da çok kısa bir süre önce bu teşhis konuldu “lenfödemin tedavisi olmadığı” söylendi. Çok üzülmüştüm ve şükür Ahmet Bey'in internet sayfasını bulmak ve bana umut verdi. Malum şu dönemde randevu alıp uçağa binip gidip muayene olma imkanı maalesef Corona krizi yüzünden imkansız. Fakat belki videolu görüşme whatsapp arama imkanı ile elbette ücretini öncesinde havale ederek danışma uzaktan da olsa muayene bilgi alma imkanı vardır diye düşündüm. Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum. Sevgi ve saygılarımla

LENF ÖDEM

Sol kol altı lenflerim yaklaşık 8 yıl önce alınmıştı meme kanseri nedeniyle. Bir seneden az zaman öncede sağ memede tespit edilen tümörüm ve birkaç lenfim alındı. Sağ tarafımın tedavisi bitiminden kısa bir süre sonra sol kolumda lenfödem gelişti. Tedavi takibimin yapıldığı yer olan hastanede lenfödem için bir tedaviden geçtim ama bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum, kısa bir süre sonra enfekte oldu. Şu an antibiyotik alıyorum bu arada sizi gördüm çok ikna ediciydi konuşmalarınız. Sanıyorum hala ilerlemiş bir vaka değilim acil desteğinizi yardımınızı bekliyorum. Hürmetle.

HER İKİ BALDIR VE DİZ ARKASINDA YANMA

Hocam merhabalar. Sizi yakından takip ediyorum son zamanlarda. Benim özellikle sol diz arkası baldır baskın olmak üzere, bazen her iki diz arkası ve baldırda ağrı yanma gibi tam tarif edemediğim bir durum oluşuyor. Bazı günlerde hiç yaşamıyorum bu durumu sorunsuz gün geçiyor. Ama son 1 aydır yaşadığım bir şey ve hangi doktora gitmem gerek, nereden başlamam gerek bilemiyorum. Tavsiyenizi almak için rahatsız ettim hocam. Yaşım 36. Saygılar sunarım, iyi çalışmalar.

AYAK BİLEĞİNDE KAŞINTI İLE İLERLEYEN HUZURSUZLUK, YATINCA HAREKET ETTİRME HİSSİ, BİLEK ÜZERİNDE KAŞINTI VE YANMA

Yaklaşık 17 yıldır benimde ayak bileğimde kaşıntı ile ilerleyen bir huzursuzluk, akşam yattığımda hareket ettirme hissi, bilek ve üzerinde sivilce tarzında ancak aşırı derecede kaşıntı ve yanma durumu mevcut. Yaraya dönen su toplayan yaralar mevcut. Sol bacağım yüzeyel damardan önce lazer ile daha sonra radyo frekans yöntemi ile operasyon oldum. Rahatlayacağımı söylediler ancak maalesef hiçbir değişiklik yok. Belki 15-20 tane kalp damar cerrahına gittim. Alışacaksın diyorlar veya 3-5 ilaç verip gönderiyorlar. Ancak gün geçtikçe hayat daha da dayanılmaz oluyor. Psikolojik olarakta etkilenmemek mümkün değil. Çocuklarım bana ben çocuklarıma oyun oynama konusunda hasretiz. Hasta yorumlarını okuduğum zaman içimde sizinle ilgili gönlümde çok büyük umutlar doğdu. Ben Balıkesir’de ikamet ediyorum. Randevu konusunda sizden yardım rica ediyorum Allah rızası için yardımcı olur musunuz?

LENF ÖDEM VE AYAK BİLEĞİ ŞİŞLİĞİ

Merhaba. Bundan yaklaşık 12 yıl önce sebebi bir türlü bulunamayan bacak ve özellikle ayak bileğimde şişlik oluyordu. Doppler çekildi fakat herhangi bir şey çıkmadı. Özellikle regl dönemlerimde problem yaşıyordum. 1 yıl önce doğum yaptım bacaklarımda ciddi ödem oluştu. Özellikle sol ayak bileğimde. Dopplerde bir sorun yoktu. 6 ay bu şekilde devam etti, bacak şişliklerim geçmeye başladığında belimde şişlik olduğunu fark ettim. Dâhiliyeye gittim. Ayağında enfeksiyon var, o geçtiğinde lenf ödemin iner dedi. Fakat belimdeki şişlik için kitle yok, şişlik var dedi. Doğumdan sonra nefes problemi de yaşıyorum yattığımda. Alerjik astımım var ve faktör 5 mutasyonum var. Hamilelikte de önlem amaçlı kan sulandırıcı iğne kullandım. Nasıl bir yol izlemeliyim ve sizden randevu almam mümkün mü?

LENFÖDEM VE BİLEKLERDE ÖDEM

Merhabalar. Ayak bileklerimde ve özellikle sol ayağımda şişme var. Muayene için nasıl randevu alabilirim? Lenf dolaşım bozukluğu olduğu ve düzenli Daflon kullanmam söylenmişti. Ama yine de bir muayene olmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

LENF ÖDEM İLE İLGİLENEN DOKTOR KİM?

Hocam lütfen bana Ankara’da Lenf ödem ile ilgilenen bir doktor söyleyin.
Kalp damar doktorları bir şey yok geçer diyor
ama geçmiyor. Ankara’da da bir merkez açsanız keşke...

ARTVİN LENF ÖDEM

Merhaba hocam. Ben Artvin'de yaşıyorum. 45 yaşında bir bayanım. 2014 yılında sağ kolumda şişlik hissettim. Doktora gittim lif kopmuş denildi. İlaç kullandım, fakat geçmedi. Sırası ile ortopedi, kalp damar cerrahisine gittim. İlaç verdiler, lenflerden geldiğini söylediler. Yine sonuç alamadım. En son fizik tedaviye gittim. Lenf ödem gibi dedi, bunun için lenf ödem sintigrafisi çekimi önerdi. Maalesef burada bu çekim olmuyor. Araştırma yaparken size denk geldim. Anlatımlarınızdan çok etkilendim. Nasıl bir yol izlemeliyim, bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

LENF ÖDEM

Merhaba ben bugün sonlanan 15 günlük Lenf ödem tedavisi gördüm. Tedavi içeriği manuel masaj ve bandajlama şeklinde sürekli oldu. Sayfanızı okuduğumda vakumlama sistemi gibi hiç tedavisini görmediğim yöntemler olduğunu gördüm. Ve benim lenfödem hastalığım çok çok başında olduğundan lenfödem çorabı en küçük beden, 3 basınçlı, özel yapım çorabı tavsiye edildi. Ben çorapları almadan sizinde fikirlernizi öğrenmek, gerekirse muayene olmak isterim.

LENF ÖDEM VE TOPLAR DAMARDA KAÇAK

2011 yılında sağ kasık bölgemden ateşli silah yaralanması yaşadım ve hem atar damarıma hemde toplar damarıma suni damar takıldı. İlk başlarda sorun yoktu ancak ilerleyen dönemde bacağımda lenf ödem oluştu. Yapılan renkli Doppler çekimlerinde toplardamarda kaçak olduğu ortaya çıktı. Toplar damar kaçağı ve lenf ödem tedavisi için sizinle iletişime geçiyorum. Mail adresim üzerinden dönüş yapabilirseniz Epikriz raporu ve diğer sonuçlarımı göndererek sizden bilgi almak ve tedavi olmak istiyorum. Dönüş yaparsanız sevinirim.

LENF ÖDEM

38 yaşındayım, Muğla'da yaşıyorum. 2011 yılında sağ memede kitle ve metastazlı lenf nodları alındı. Kemoterapi ve radyo terapi gördüm, Ameliyattan yaklaşık bir yıl sonra sağ kolda elimin üstüne yayılan ödem oluşmaya başladı. Özel ölçülü lenfödem bası kolluğu kullandım. Lenf ödem masajı ve bandajı yaptırdım/ yaptım. Ancak son altı ayda bunlar da bir çare olmadığı gibi bası eldiveni bileğime baskı oluşturup elimin dahada şişmesine sebep oldu. Daha öncesinde dinlendiğim zamanlarda elim hatta kolumun ödemi iniyordu. Artık o da olmuyor... Bu hususta bana yardımcı olabilir misiniz?

LENF ÖDEM

Merhaba. 8 yıldır bacakta tek taraflı şişlik sebebiyle muayene oldum. Regl olmadan önce azalan bu şişliğin lenf ödem olduğunu söylediniz ve yumurtalıklarımdaki kistler dolayısıyla MR’a yönlendirdiniz. MR sonucumu kadın doğum uzmanıyla paylaştım ve kistlerin zararsız olduğunu, alınması için boyutlarının ve yaşımın çok küçük olduğunu söyledi. Bu aşamada ne yapmalıyım? Teşekkürler.

LENFANJİT, VENÖZ YETMEZLİK

Hocam merhaba. Benim rahatsızlığım altı yaşından itibaren başladı. Ben 38 yaşında, 2 çocuk annesiyim ve mağdur durumdayım bu zamana kadar gitmediğim doktor kalmadı. Çaresi yok denildi. Kimi Lenfanjit kimi Venöz yetmezliği, kılcal damarlar tıkanmış vs dedi. Bundan 8 sene önce ameliyat oldum. Hem de üç sefer doktora güvendim. Ucuz ameliyat ettiğini söyleyip bunlardan çok azının başarısız ameliyat geçirdiğini söyledi. Bende bir ümit şansımı denemek istedim bacağım ayağımın üstü bacağım komple boydan boya dikiş iziyle kaldım. Başarısız geçti ameliyatlarım. Doktor bana beş ameliyat sonrası sonuç alabilirsin dedi. Bende asistanlarından birisine sordum ben gerçekten netice alabilecek miyim diye bana verdiği cevap hayır oldu. Devlet hastanesinde özel ameliyat oldum. Hem maddi hem manevi olumsuzlukla karşılaştım. Sonra bir ümitsizlikle döndüm İstanbul'a. Hocam ben çok mutsuzum hiç rahat değilim. Eşimle de sürekli tartışıyoruz, iyice bunalıma girdim. Ben zengin biri değilim. Bunun tedavisi var mı? Bana ışık olabilir misiniz yıllar sonra? Ne kadar tutar tedavi ücretim? Lütfen bana yardımcı olun, inanın ben çok mutsuzum. Eşimin sosyal güvencesi var yalnızca ondan faydalanıyorum. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

BACAKLARDA ÖDEM

Babam onkoloji hastası, yaklaşık 8 aydır tedavi görüyor. 2 ay önce ilk olarak bacaklarında ödem başladı. Daha sonra karnında sırtında ödemler oldu. Babam ayağa kalkmakta, bazen nefes almakta bile zorlanıyor. Sürekli idrar söktürücü veriyorlar ancak işe yaramıyor. Bir süre biraz iniyor ancak yine oluluyor. Lenfödem oalbilir mi, bize yardımcı olabilir misiniz?

ALLERJİK VASKÜLİT

Küçük benek tarzında alerjik bir şeymiş gibi şeyler çıkmaya başladı. Daha sonrasında bunlar çok fazla arttı ve sırtı kolları ayakları göbeğinde göğsünde olmak üzere her yerine yayıldı. Daha sonrasında cilt doktoru teşhisini bir takım testler yaptıktan sonra ürtikeryal vaskülit koydu. Tedavisine başlandı "allegra" ve 2 tane "dipromed" iğne verdi ama bunlar hiç bir etki yapmadı ve bir azalma olmadı. Daha sonra başka bir doktoru bunları değil sana vereceğim şu ilaçları kullan dedi. "Deltacortril" ve "Colchicum" kullanmasini söyledi. İlk zamanlarda bu ilaçlar etkisini gösterdi bayağı bir azalma hatta neredeyse yok denecek kadar azaldı. Daha sonrasında kontrolde ilaçların dozunu düşürerek tekrardan devam etmesini söyledi. Ama suanda tekrardan birer ikişer çıkmaya başladı ilaçları kullanmaya devam etmesine rağmen. Sizinle iletişime geçerek birde sizin yönlendirmenizi ve bilginizi almak istedik. Şimdiden teşekkür ederiz.

BACAKTA BURGER HASTALIĞI

Babam sol ayağının serçe ve orta parmağında burger denilen rahatsızlık nedeniyle çürüme var, kendisinin doktoru yaklaşık 4 aydır iğne yapıp gönderiyor fakat ağrısı hiçbir şekilde dinmiyor. Doktoru korkulacak bir şey yok diyor ama görüntüsü bizi çok korkutuyor. Sizlere gelip tedavi olmak istiyoruz. Bizlere yardımcı olur musunuz? Başakşehir İstanbul’da yaşıyoruz.

 

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.