LENFLERİ ALINDIKTAN SONRA LENFÖDEM OLUŞTU

Ahmet Hocam Merhaba,
Size bir konu hakkında danışmak istiyorum. Annem meme kanseri, 12 sene önce sol göğsü ve lenfleri komple alındı. Geçen sene de sağ koltuk altında hastalık yeniden kendini gösterdi. Bu seferde sağ göğsünün tamamı ve birkaç lenfi alındı. İlk hastalığında ve ikinci hastalığında ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi gördü. Sonrasında ameliyattan sonra sağ kolu şişmeye başladı. Şu an omuzdan aşağısı elinin üstü dahil baya bir şiş ve çok ağrısı var. Uyuşukluk, hissizlik de var. Bu süreçte anneme lenfödem teşhisi konuldu ve birkaç seans fizyoterapi seansı aldı. Azda olsa iyi geldi, şişlik biraz inmeye başladı.
Fakat daha sonra hastalık cildine metastaz yaptı. Şu an yeniden kemoterapi görüyor. Onkoloğumuz bu şişliğin hastalıktan kaynaklandığını ve ilaç tedavisiyle geçeceğini söylüyor. Şu an ikinci kürünü aldı. Onkoloğumuz “fizyoterapiyi bırakmamızı “söyledi bu arada. Sizce ne yapmalıyız? Kolunda çok fazla ağrı var. Hastayı görmek isterim derseniz hemen getireceğiz.

ÖDEM ŞİKAYETİM VAR

Merhaba Hocam,
Öncelikle kolay gelsin 3 yıldır ayağımda bulunan bir yaranın dermatit olduğu söylenerek bu yara ile uğraştım. Geçtiğimiz günlerde diz kapaklarımda ödem oluşması sebebiyle fizyoterapist doktorumuz; “ayaklarımda kan dolaşımı ile ilgili sorun gördüğünü” aktardı. Ayaklarda yanma, kılcal damarlarda morluk, uzun süreli oturmalarda kalçada zonklama ve diz kapaklarında ödem şikayetim var. Bana bu konuda yardımcı olmanız mümkün mü?

Gitmediğim Doktor Kalmadı Teşhis Yok İlaç Yok Ağrıdan Halim Yok
Ben size bir şey sormak istiyorum 3 aydan beri ayak ağrısı çekiyorum, ayaklarım ve ayak bileklerim çok şişiyor ayrıca onkoloji hastasıyım kalp damar iç hastalıkları gitmediğim doktor kalmadı teşhis yok ilaç yok ağrıdan halim yok. Topuklarım uyuşuk yürümede zorlanıyorum bir tedavisi olmalı bu hastalığın bana yardımcı olur musunuz hocam çok sevinirim. Ameliyat ile lenfler alınmış dedi doktorum sordum bir tedavisi olmalı bu hastalığın yok dedi bana.

Kimseyle Konuşamaz Duruma Geldim
Hocam merhaba az önceki paylaşımınızı gördüğüm de lenfödem bacağının tedavisi olan. Benimde 19 senedir bacağımda lenfödem rahatsızlığım var, tedavisi yok deniyor bana kime gitsem bununla yaşamak zorundasın diyorlar. Gerçekten tedavisi var mı lenfödem hastalığının, ama benim ileri düzey olduğu için sivilceler çıkmaya başladı ve o sivilceler nohut büyüklüğünde şuan ve sıvı akıyor durdurmakta zorlanıyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz gerçekten artık iyileşmek istiyorum. Çok zorluyor beni psikolojikmen artık kimseyle konuşamaz duruma geldim, kıyafet bulmakta çok zorlanıyorum.

Sizce Kardiyolojiye Mi Gitmeliyim
Bir kaç senedir özellikle sağ üst bacağımda şişlikler oluşmaya başladı. 3 kere doktora gittim ama bir sonuca varamadık. Son iki gündür sol ayağımda ve sol kolumda uyuşmalar olmaya başladı. Sizce kardiyolojiye mi gitmeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim
Şiş Sanki Patlayacakmış
Hocam sizi severek takip ediyorum internetten, benim size sorum var varis tedavisi doktora gittim ultrasyon sonucundan venöz yetmezliği tespit edildi ve ameliyat denildi. Sizi takip ettiğim bir videoda lenfödem anlatıyorsunuz aynı şikâyetler bende de var sürekli bilekte şişme baldır da dizde ve ortopedi doktoruna gittim, kimisi kas yırtılması dedi ama geçmiyor ve ilerliyor sabah uyanınca daha iyi sonra şiş sanki patlayacakmış bir his çok zorluyor beni.

Yeter Ki Eşim İyi Olsun
İyi günler kolay gelsin hocam, eşimin bacağında lenf ödem var. 29 yaşında ne olur bize yardımcı olun eğer tedavisi mümkünse ne derseniz yaparız yeter ki eşim iyi olsun. Size resimleri atayım hocam yaparım derseniz gelelim yanınıza.
Damar Kapama
Merhaba hocam,
Benim bacaklarımda genetik varis ve ödem var. Gittiğim bir doktor lenfsintigrafi çektirmemi istedi sonucunda kasıklardan ameliyat damar kapama gibi bir işlemden bahsetti fakat bu beni korkutuyor.
Size muayeneye gelmek istiyorum muayene ücret bilgisi verir misiniz?
Teşekkürler.

LENFÖDEM ÇORABI ÖNERİLDİ

Hocam Merhabalar,
10 yaşındaki kızıma yaklaşık 6 ay önce lenfödem teşhisi kondu. Ankara Başkent Hastanesi’nde gittiğimiz kalp damar cerrahisi uzman “lenfödem çorabı kullanmamızı önerdi” ve yurt dışından aldık. Ancak herhangi bir faydasını gördüğümüzü söyleyemem. Sizden randevu almak için aradım ancak Mart ayı dahil programımızın yoğun olduğunu söylediler ve nisan ayına randevu alabildim. Kızımın iki bacağı arasındaki şişlik genelde akşam saatlerinde 1,5 cm geçiyor. Yüzünce ve spor yapınca 1 cm kadar geriliyor ancak ilk şiştiğini andan itibaren hiç eski haline dönmedi. Aslında benim gibi size ulaşmaya çalışan yüzlerce hastanız vardır. Sadece daha erken bir zamanda randevu şansım olur mu? Teşekkürler. İyi akşamlar.

TEŞHİSİ ÇOK ZOR KONULDU

Hocam Merhaba,
Annem yıllardır lenf hastası, teşhisi çok zor konuldu. Kaç doktora gittik,” varis dendi.” 1 yıl önce lenfödem teşhisi kondu ve araştırdık. Şu an İstanbul’a sizin yanınıza gelemeyiz. Mersin’de önerebileceğiniz bir doktor veya hastane var mı? Yardımcı olursanız çok seviniriz. İyi çalışmalar.

ELİMİN ÜZERİ VE PARMAKLARIM ŞİŞTİ

İyi günler Ahmet Hocam,
Ben şu anda 35 yaşındayım. 27 yaşında meme kanseri tedavisi gördüm. Koltuk altları lenflerim boşaltıldı. Tedavim biteli 6 yıl oldu. Kolumu biraz yorduğumda hafif hafif şişlikler oluyordu ama 15 gündür kolum normalden daha fazla şişti ve elimin üzerine ve parmaklarıma indi. Elimin üst kısmında ve bileğimde ağrı var. Ben Eskişehir'de oturuyorum. Lenfödem için beni yönlendirebileceğimiz bir yer var mı? Bu koldaki lenfödemin kesin bir çözümü, tedavisi var mı? Lütfen sizden yardım bekliyorum...

LENFÖDEM YARASI OLUŞTU

Hocam iyi akşamlar,
Fotoğrafta gördüğünüz annemin bacakları. Son bir kaç haftadır idrar sökücüye rağmen şişi inmedi. İnmediği gibi su ya da suya benzer bir sıvı geliyor. Ardından yaraya dönüşüyor.
Annem 80 yaşında kalp rahatsızlığının dışında şeker hastası. Yapılacak bir şey varsa getirelim. “Yapılacak bir şey yok” derseniz de başımız üstüne.
Saygılar

BÖYLE YAŞAYACAKSIN DEDİLER

Hocam hayırlı geceler,
İnternetten buldum sizi. Bir şey sormak istiyorum. Annemin sol ayağı 5 yıldır şiş hiç inmiyor. Çok doktora gittik. Kimisi “beyaz damarların yok olmuş, tedavisi yok” dedi. Kimi “fil hastalığı dedi” ama hiç tedavi yöntemi önermediler. “Böyle yaşayacaksın” dediler.

İKİ BACAĞIMDA LENFÖDEM VAR

Her iki bacağımda lenfödem var (fiil hastalığı) teşhisi koydular. Her iki bacağımda şişlik var. Hayatımı o kadar olumsuz yönde etkiliyor ki bacaklarımı sürekli saklıyorum. Aman kimse görmesin, görüpte öyle bakmalarından bile çok yoruldum. Bu hastalığa dair kaç gündür internette araştırma yapıyorum. Televizyon kanallarını izliyorum sürekli . Yorumlarınızı okudum, Youtube videolarınıza baktım. Ne olur lütfen bana da yardım edin. Nişanlıyım Bingöl’de yaşıyorum. İnsanların bana acıyarak bakmalarından çok yoruldum. Bana” tedavisi, ömür boyu devam eder bu böyle” dediler. Sadece kan sulandırıcı Aspirin verdiler, ömür boyu devam dediler. Çok uzun süredir bacaklarım böyle. Lütfen ne olur yardım edin.

Yardımcı Olun Çok Zor Durumda Anne Ve Baba Perişanlar

Merhaba hocam,
Kardeşimin henüz 6 aylık oğlunda yaklaşık 3 aydır ayağının bir tanesinde üst kısmında şişlik meydana geldi. Birkaç defa doktora götürdü bilinemedi takip denildi kendisi de doktor olan kardeşim lenfödemden şüpheleniyor, şu anda ayağından kaynaklı enfeksiyon gelişti vücudunda ateşlendi hastanede yatıyor günlerdir. Sizin bütün videolarınızı izledim kardeşimde sizi aramış ama randevu çok geç veriliyormuş, lütfen hocam randevu için yardımcı olun çok zor durumda anne ve baba perişanlar lütfen rica ediyorum hemen alın.

İLERLEMEMESİ İÇİN NE YAPMALIYIM?

Hocam iyi günler,
Ben 37 yaşındayım. 1 yıldır bacağım şişiyordu. Sonra bana lenfödem teşhisi konuldu. 3 aydır ilaç 15 gündür masaj-bandaj tedavisi alıyorum. 1. evresindeyim. İlerlememesi için ne yapmalıyım? Ya da ne yapmamalıyım? Ben Nevşehir’de kalıyorum. Beni bilgilendirir misiniz?

YÜRÜYEMİYORUM

Sevgili Hocam,
Ben 19 yaşında hem lenfödem hem kas hastasıyım. Yürüyemiyorum. Dışarıya çıkamıyorum. Sağ bacakta lenfödem var. Şişlik yüzünden fazla ayağa kalkamıyorum. Bacağıma ağrı ve kramplar giriyor. Tedavi için ne yapabilirim? Bana bir yardım eli uzatın.

SENELERDİR AYAKLARIM ŞİŞ

Hocam iyi akşamlar,
İnşallah mesajıma cevap verirsiniz. 33 yaşındayım, Antalya’da yaşıyorum. Doğduğumdan beri ayaklarım şiş. Senelerdir doktora gidiyorum. 7 yıldır tüp bebek tedavisi görüyorum. Geçen yıl lenfatik drenaj bozukluğu tanısı konuldu. Vaktinizi almadan şunu sormak istiyorum. Kasık bölgesindeki lenfatik drenaj bozukluğu Ultrasonda iç organlarda sıvı olarak görünür mü? Yıllardır sıvı görünüyor ama rahatsızlığım yok. Birde ayaklarımın şişmemesi için glüten yememek mi gerekiyor? İnşallah cevap verebilirsiniz. İnşallah işlerimizi yoluna koyunca gelmek istiyoruz yanınıza. Uzun aramalar sonucu sizi internette buldum. Bu durumda biraz daha emin oldum. Çok teşekkürler sevgiler

LENFÖDEM TANISI KONULDU

Hocam Merhabalar,
Kolay gelsin. Tesadüf eseri lenfödem hastalığımı araştırırken sizi gördüm ve hemen araştırmalar içine girdim. 4 senedir vücudumda anlamadığım şekilde şişliklerim var. Gitmediğim doktor kalmadı. 1 hafta önce lenfödem tanısı konuldu. Bursa’ya sevkim yazıldı. Size gelmek isterim. Sonuçlarımı size atsam acaba yardımcı olabilir misiniz?

Kalp Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Kalp hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.