DOĞUŞTAN LENFÖDEM HASTASIYIM

Merhaba. Ben doğuştan lenfödem hastalığına sahibim. 20 yaşındayım. Tek bacağımda lenfödem var. Ayrıca lipo ödem de var. Çeşitli tedaviler gördüm ama pek etkili olmadı. 6 aylıkken bacağımdan parça alındı bu süreç böylece başladı. En son 4 yıl önce lazer ve basınç tedavisi oldum. Bacağımda az bir incelme oldu. 3 yıldır herhangi bir doktora gözükmedim. Bana yardımcı olur musunuz, iyi günler.

SEKONDER LENFÖDEMDE TEDAVİ SEÇENEKLERİ NEDİR?

Ben rahim agzi kanseri tedavisinden sonra (2002) sol bacagimda olusan lenfodem hakkinda uzun yillar arastirma yapiyorum ve kesin bir tedavisi olmadigini biliyorum. (sol bacagimla sag bacagim arasinda 5cm fark var). Ayrica sosyal medyada aglarindan benimle ayni durumda olan hastalari takipteyim. Lenf node naklinden pek memnun kalan olmadigi gibi o ameliyat sonrasi daha kotuye giden hastalara tanik oldum. Supermicro surgery ilgimi cekiyor ama bende basari orani ne olabilir yada ben uygunmuyum emin degilim. Sizin bir videonuzu You tube de gordum ve sizinle instagramda dan iletisime gectim. Sanirim maille daha aciklayici olabilir diye websitenizden bu maili yaziyorum. Sormak istediklerim: Mevcut tedavileriniz nelerdir (secondary lenf odem icin) Basari orani nedir? Kesin ve kalici bir duzelme olabilir mi? Bu konularda beni bilginderirseniz cok mutlu olurum simdiden teşekkürler.

ÇOK DOKTORLARA GİTTİK AMA SONUÇ ALAMADIK

Babam son 5-6 senedir şişen ve yürümesini zorlaştıran bacak problemi yaşıyor. Defalarca doktorlara gittik fakat sonuç alamadık. En son gittiğimiz doktor fil hastalığı olduğunu ve tedavisi olmadığını söyledi. Kahrolduk tabi ben yine de pes etmedim ve araştırmalarım sonucunda sizi buldum. Tedavi süreci ücreti hakkında bilgi almak istiyorum. İnşallah çaremiz olursunuz, şimdiden çok teşekkür ederim.

LENFÖDEM Mİ YOKSA BAŞKA HASTALIK MI?

4 yaşındaki oğluma 1.5 yaşında lenfödem tanısı konuldu. Daha sonra Amerika’ ya gittik. Orada bir ay kadar masaj ve bandaj uygulandı ve çorap giydirmeye başladık. Ayak altlarındaki lenf damarları dışarıdan bakınca çok net görünüyor ve bu damarlardan ara sıra sıvı akıyor bazen fark edemiyoruz ve enfeksiyon kapıyor hastanede yatarak tedavi oluyor. Bu sene bir kalp ve damar hastalıkları doktoruna daha muayene olduk ve doktor bu durumun lenfödem değil başka bir şey olabileceğini araştırmamız gerektiğini söyledi. Lenf ödemde ayaklar böyle görünmez dedi. Bu durumla alakalı sizinle görüşmek isteriz.
Yardımınızı rica eder iyi çalışmalar dilerim.

LENFÖDEM TEDAVİSİ BÖBREKLERE ZARAR VERİR Mİ?

Yaklaşık iki ay önce annemi lenf ödem tanısı kondu. Tedavi yöntemi olarak da “lenf direnaş” önerildi ancak annem şekere bağlı oluşan bir böbrek hastası. Böbrekleri %50 oranında çalışıyor. Bu tedavi sırasında oluşacak lenf sıvısı böbreklerden atılırken zarar vereceği söylendi. Bu yüzden tedavi uygulanmadı ancak sizin de yazınızda söylediğimiz gibi sosyal hayatı neredeyse sıfırlandı. Dışarıda hiç çıkmak istemiyor, sizin uygulayacağınız tedavi böbreklere zarar verir mi?

TİROİD AMELİYATI SONRASI LENFÖDEM

Merhaba ben Miyastenia Gravis ve hipotiroid hastasıyım. Hastalığımın başında sağ bacağımda anlamsız bir şişme ve renk değişikliği ile başladı. Daha sonra sol bacağımda daha sonra tüm vücudumda şişmeler oldu. Halen Miyastenia Gravis ve hipotiroid tedavisi görüyorum.
Bacaklarım her geçen gün daha fazla şişiyor, iniyor, ağrıyor ve yürümemi engelliyor. "Lenfödem" diyen dr da var "ne alakası var" diyende ama bacaklarım, kollarım, ellerim boynum, sırtımda şişlikler var. Bir ara masaj yaptırdım, masaj yapan kişi bazı yerlerde çok fazla kütlesel şişlik olduğunu belirtti. Masajla bazen bunlar azalsa da, ertesi gün eski haline ulaşıyor. "Tuz şişirir" dedikleri için hayatımın hiç bir yerinde tuz yok ki bu hastalığımdan öncede hayatımda yoktu

Size şunun için yazıyorum. Eğer bana yardımcı olabilirseniz size randevu almak isterim. Siz de takdir edersiniz ki 2011 yılından beri gitmediğim dr kalmadı.

Bu arada tiroid ameliyatı oldum. Tirodlerim ve lenf bezlerim tamamı alındı.

Günde 300 mg eutrox içiyorum, ameliyata girdiğimde 72 şimdi ise 146 kiloyum.

Bana yardımcı olabilirseniz sizden randevu almak isterim.

TEDAVİ MÜMKÜN

Doktor bey yaklaşık 15 senedir lenf ödem rahatsızlığıyla uğraşıyorum. Gitmediğim fizik tedavi ve kullanmadığım ilaç kalmadı ama bir türlü çaresini bulamadım ta ki sizin bilgilerinize rastlayana kadar. Ben de artık tamamen bu hastalıktan kurtulmak istiyorum ama bunu başaracak pek maddi durumumda yok sadece sigortamız var ve birazda birikmiş paramız. Ne olur doktor bey bana da şifa olun artık dışarı çıktığımda herkesin ayağıma bakıp da illeti gibi veya kendi aralarında fısır fısır konuşmalarından bıktım ne olur artık bana da bir çare olun saygılarımla. İsterseniz en son çektirdiğim lenfosintiggrafi filmimi de gönderebilirim. Eğer “gelin, evet tedavin mümkün” derseniz bulup buluşturup gelebilirim ama bana yardımcı olun lütfen bende bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorum artık.

TİROİD HASTALIĞI BACAKLARDA ÖDEM YAPAR MI?

BENİM BACAKLARIMDA VARİSLERİM VAR. KIRMIZI VE BAZI YERLERDE DE DAHA KOYU KIRMIZI KILCAL DAMARLAR ŞEKLİNDE VE BİR DE AYAKTA DA DURSAM OTURSAM DA YA DA YOLCULUK YAPSAM BACAKLAR İKİ KATINA ÇIKIYOR. ÇOK ŞİŞİYOR. SELÜLİT, VARİS VE BU BACAK ŞİŞMELERİ NEDEN OLUYOR BİLMİYORUM. DOKTORA DA GİTTİM "TİROİDLERDEN" DEDİ. ÇOK DÜŞÜK ÇALIŞIYORDU AMA ŞİMDİ NORMAL. AMA BİR DÜZELME DE YOK BACAKLARIMDA.

AYAK TABANI YANMASI

Ben 18 yasındayım. 4 senedir ödem var ve bu sene sol ayağımın üstünde ödem oluşmaya başladı ve sıcakta çok yanıyor altı falan. Bu durumdan en az 50 yere gittim, yeterli bilgi vermediler bana. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

LENFÖDEM ELDİVENİ

Merhaba hocam. Aagenes sendromlu 2 kızım var büyük kızım 11 yaşında küçük kızım 9 yaşında, büyük kızımın her 2 ayağında, küçük kızımın her iki ayağı ve her iki ele üstlerinde lenf ödemleri var. Ayrıca küçük kızın karaciğer nakilli. Tedavimiz ... üniversitesinde yapılmakta. 2013 den beri lenf ödem çorabı ve eldiven kullanmaktayız. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz.

MASAJ VE BANDAJ TEDAVİSİ İLK BAŞTA İYİ OLSA DA SONRA İŞE YARAMIYOR

Merhaba iyi günler, annemde lenf ödem rahatsızlığı var yaklaşık 22 yıldır. Çeşitli hastanelere gittik fakat herhangi bir tedaviye rastlamadık. İki yıl önce lenf ödem masajı yapan bir klinikte tedavi oldu bacaklarındaki şişlik çok büyük bir oranda indi, lenf ödem çorabı giymeye başladı. Ancak bandaj ve çorap tedavisini sürekli uygulamadığımız için bacakları eski hale geri döndü, kalıcı çözüm olmadı. Bandaj tedavisi çok iyi geldi fakat sürekli yapıldığında hareket kısıtlılığı olduğu için bıkkınlık oluyor, bir süre sonra o yüzden pek sağlıklı olmuyor devamı ilk başlarda çok iyi olsa da. Açıklamalarınızı okudum, kalıcı bir çözüm olabileceğine dair umut oldu içimde her şeye rağmen. Daha önce sintigrafi çektirmiştik ama damarlar gözükmemişti. Bir doktor eğer damarlar olsaydı toplardamarla bağlayıp dolaşımını sağlayacağını söylemişti ama umudumuz kalmamıştı sintigrafi sonucu olumsuz olduğu için. Annemde guatr hastalığı vardı ameliyat oldu ancak guatr çok büyükmüş, tiroit bezine yapışmış, ameliyatla tiroit bezini de almışlar. Şu an ilaç kullanıyor. Tüm bunların lenf ödeme alakası olabilir mi?

KAZA SONUCU OLUŞAN LENFÖDEM

Ahmet Bey merhaba,
2,5 yıl önce geçirdiğim trafik kazasında sol bacağım ciddi bir doku kaybıyla amputasyondan kurtarıldı. Bir dizi ameliyatlar (latissimus dorsi serbest flep denemesi, kemik kısatlma, uzatma vs.) ardından ortopedik olarak tüm işlemler tamamlandı. Ancak bahsettiğim doku kaybından dolayı bacakta şişme gün geçtikçe arttı, dopler ve sintigrafi sonucu lenfödem teşhisi kondu. 10 seans fizik tedavi (lenf drenaj masajı) gördüm, ödem baya bir yok oldu. Şimdi de bacağımın ölçüsü alındı ve bası giysisi (yarım çorap) siparişi verildi. Fizik tedaviyi olurken bir yandan da lenfödemi araştırırken sizin isminize denk geldim. Ve açıkçası sizle görüşmediğim için üzüldüm. Yanlış bir tedavi uygulandığını düşünmüyorum ancak daha iyisi olabilecekse sizinle de mutlaka görüşmek isterim. Belli bir süre sonra da doku kaybı için plastik cerrah tarafından onarım ameliyatı planım bulunuyor. Sizin yapacağınız damar haritalama metodu o ameliyatın başarılı olup olmayacağı konusunda da fikir verecektir diye düşünüyorum. Zira görüştüğüm ve içime sinen bir plastik cerrah diğer latissimus dorsinin transferini denemeyi düşünüyor. Ameliyat öncesi belli tetkikler yapacağını ancak en etkili sonucun bacağımı açtığında ve damarlarımı gördüğünde karar verebileceğini belirtiyor.
Konuyla ilgili destek ve yönlendirmenizi rica ederim.
Saygılarımla

BACAK LENFÖDEMİNİN KALICI TEDAVİSİ VAR MI?

Merhaba. Benim eşimin yaklaşık 3 yıldır sol ayağı bilekten aşağıya kadar şiş. Bir çok yere gösterdik her seferinde bir şey bulamadılar. En son gecen hafta bir doktor lenfödem olduğunu söyledi. Şu anda 30 günlük bir masaj ve bandajlama seansına başladı. Doktor büyük olasılıkla bu seanslarla şişliğin ineceğini ve 1 yıl boyunca da özel bir çorap giymesini söyledi. Ama tekrardan şişme olasılığı olduğunu söyledi. Ben de biraz araştırınca sizin isminizle karşılaştım. Bunun kalıcı bir tedavisi var mı? Bir de biz size de göstermek istiyoruz ama size bu 30 seanslık uygulamadan sonra mı gösterelim yoksa şimdi mi gösterelim bilmiyoruz. Biz Denizli'de yaşadığımız için sizin ne cevap vereceğinizi bilmeden İstanbul'a gelmek istemiyoruz.
Lütfen bize yardımcı olun.

LENFÖDEM TEDAVİSİ İÇİN İLAÇ

AHMET BEY MERHABALAR. ANNEME LENFÖDEM TANISI KONULDU. UYGULANAN İLAÇLAR İYİLEŞME SÜRECİNİ DAHA DA BERBAT HALE GETİRDİ. SİZİN GÖRÜP DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZİ ALMAK İÇİN, RANDEVU ÇABALARIMDA BAŞARUYA ULAŞAMADIM. BU KONUDA BANA YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDİYORUM. SAYGILAR İYİ ÇALIŞMALAR .
BACAĞIM VE AYAĞIMDAKİ ŞİŞLİĞİN TAMAMEN İNECEĞİNE İNANIYORUM
Sol ayak bileğimde lenf ödem tanısı ve bu şişliğin geçmemesi bazen sağ ayak bileğimde aynı şişkinlik olabiliyor ama daha çok sol ayakta mevcut. Bunun ile ilgili herhangi bir tedavi olmadığı ve yapılması gereken egzersiz, soğuk gibi bilindik bir çok öneri fakat şişkinlik geçmiyor. Yardımcı olabilir misiniz? Bazen çok rahatsız edici olabiliyor. Kendimce oluşturduğum birçok yöntem ile olumlu durumlar yaşayabiliyorum ama isteğim ayağımın şişinin tamamen inmesi, bunun olacağına inanıyorum.

AYAKTA LENFÖDEM VAR, LENF DAMARI ZEDELENMİŞ

Bir kardeşim var. 6 yaşında ve sol ayağında lenfödem var. Bunu daha 6 aylıkken fark ettik ve annemle birlikte araştırmaya başladık, Antalya'da yaşıyoruz. Antalya'da ki neredeyse her doktora götürdük. 3 ay gereksiz yere fizik tedavi uygulattılar, sonradan anladık ki bebekken yapılan aşılardan biri lenf damarını zedelemiş. Bunun üzerine İstanbul'a gittik fizik tedavi uzmanı ile görüştük bir süre tedavi uyguladı. Bandaj ve masaj yaptık ama gözle görülür bir fayda sağlamadı. Kardeşim 6 yaşında ve okula gidiyor, ayakkabı bulma ve fiziksel hareketlerinde zorluklar çekiyor. En ufak hastalıkta ayağı kıpkırmızı oluyor ve şişiyor. İleriki zamanlarında da aynı zorlukları yaşayacak olması bizi çok üzüyor. Sizin yazınızı okuyunca sizinle de görüşüp bir bilgi almak istedim.

SPOR YAPINCA BACAĞIMDAKİ ŞİŞLİK AZALIYOR

Hocam iyi günler. Sağ ayak sırtında şişlik var. Lenfodem olduğu söylendi, şişlik spor yapinca (kardio) biraz azalıyor. Şu an Belçika'dayız. Bu hastalığı tedavi edebildiğiniz söyleniyor, doğru mudur? Şimdiden çok teşekkürler. İyi çalışmalar.

TIRNAK MANTARI DÜZELMEDEN LENFÖDEM DÜZELMEZ

Öncelikle Selamun Aleyküm Hocam,
Diyarbakır'ın küçük bir ilçesinden yazıyorum. 26 yaşında bir kız kardeşim var ve 19 yıldan beri ayakları şiş. Onlarca doktor onlarca tedavi fakat sonuç yok. Hastalığı fil hastalığı. Önce 1 ayak şişti sonra zamanla şişlik diğer ayağa attı. Bütün doktorlar baktı fakat verilen ilaçlar yapılan tetkiklerin hiç biri bir işe yaramadı. En son İzmir ... Hastanesinde bir doktor hastalığı %60 oranında iyileştiririm dedi. Ama ayaklarındaki özellikle parmak aralarındaki açık mantarlar yüzünden tedaviye başlayamam dedi. Şu an kız kardeşimin ayaklarının bilek kısmında ve diz arkasında et bezi şeklinde sivilceler çıkmaya başladı. Ne yapacağımızı bilemez bir durumda kara kara düşünüyoruz. Ne olur yardım edin. Saygılarımla.

FİZİK TEDAVİ İLE LENFÖDEM TEDAVİSİ YETERSİZ

Merhaba doktor bey. Ben doğuştan lenfodem hastasıyım, ve 21 yaşındayım doğduğumdan beri bu hastalıkla uğraşıyorum ve doktor doktor geziyorum. Bu zamana kadar hep tedavisi yok dendi. Fizik tedavi gördüm, köpük tedavisi gördüm ama bir yararını açıkçası görmedim. Sağ bacağımda var bu sıkıntı ve dizden aşağısı şiş, yukarısı da "damar genişlemesi var" dendi. Kılcal damarlarım sürekli bana sıkıntı çıkarıyor ve pıhtılardan olur olmadık yerden kanama geçiriyorum. Araştırırken size rastladım ve bu rahatsızlık için bir çok hasta iyileştirmiş siniz. Şu an İstanbul'da öğrenciyim ve uygun görürseniz size de bir görünmek isteri.

DOKTORA GİDİYORUM YALNIZCA ANTİBİYOTİK, İLAÇ VERİP GÖNDERİYORLAR

Merhaba Doktor Bey,
Ben Avusturya'da yaşıyorum. 6 aydır ayağımda şişlik var, ve buradaki doktorlar bana sadece antibiyotik veriyorlar. 2 aydır dozajı yüksek antibiyotikler kullanıyorum. Bu konuda bana yardımcı olmanızı isterim.
Uygun olduğunuz bir zaman sizden randevu almak istiyorum, ona göre uçak biletlerimi alacağım.
Bana geri dönebilirseniz çok sevinirim.
İyi günler dilerim.

LENFANJİT VE LENF DAMARI İLTİHABI

Merhaba, Sayın Dr. Ahmet Akgül. Ben size eşimin babası için yazıyorum. Nasıl anlatacağımı tam bilemiyorum çünkü aslında babamın hastalığına şu ana kadar hiç bir doktor teşhis koymadı. Babamın ayağı çok şişiyor ve üzerine basamıyor ayakkabı dahi olmuyor. Doktorların tek dedi işte "damarların iltihaplanması" falan diyerek hep eve gönderiyorlar. İnanın artık nasıl yapacağımızı hiç bilmiyoruz babamı bu acılar içinde görmek ailecek hepimizi üzüyor. Bir kaç doktora mail gönderdim babamın ayağındaki şişliği gönderdim ve kırmızılaşması bana dedikleri "lenfanjit hastalığı olabilir" dediler. Bende internette araştırmalar yaparken size denk geldim. Babam Yozgat Akdağmadeni ilçesinde yaşıyor. Eğer sizden randevu alsak nasıl olur yani çünkü aklımızda çok soru var. Muayene ücretiniz ne kadar? Ve eğer sizin olduğunuz yere gelse ne kadar süre kalmalı? Hemen bir tedaviye başlanılır mi? Lütfen bana geri dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

SOL ALT EKSTREMİTE MR ANJİOGRAFİ

Sol kruristeki derin venöz vasküler yapıların lümenleri ve devamında popliteal ven ile superfisyal femoral ven ile sol iliak ven lümenleri patenttir. Ancak kruriste daha belirgin olup bacak üst bölümüne doğru devam eden cilt-ciltaltındaki süperfisyal venlerde yaygın varikoid kollateral venöz vasküler yapılar gelişmiştir.
Sol kruris çapı sağa göre artmıştır. Subkutan yağlı planlar geniş olup yağlı doku ödemli, cilt kalın görünümdedir.
Bilateral femur, tibia ve fibula medüller ve kortikal kemik sinyal intansiteleri tabiidir. Bilateral lateral patellar subluksasyon mevcuttur. Bilateral diz eklemlerinde minimal artiküler koleksyon mevcuttur.
Ameliyat oldum yalnız ayağımdaki şişlik inmiyor. Müsait bir tarihinizde randevu rica ediyorum.

GENETİK GEÇEN LENFÖDEM VE VENÖZ YETMEZLİK

Merhaba Ahmet Hocam,
50 yaşındayım ve yıllardır çözüm bulamadığım bir rahatsızlığımla boğuşup duruyorum. Aslında bu rahatsızlık sadece bende değil, annem ve kardeşimde de mevcut. Yani irsi bir durum.
Ayaklarım bileklerimden başlayarak balon gibi şişiyor. (bacaklarda da var ama ayak kadar değil) Bu şişlik havaların ısınmasıyla (yaz aylarında) daha da artıyor, kışın biraz daha azalıyor.
Ankara'da yaşadığım için buradaki hastanelere gittim ama bir türlü çare bulamadım. Önce "Venöz Yetmezliği" tanısı koydular, daha sonra "Lenfödem" dendi. Varis çorabı verdiler, bütün yaz boyunca bu çorabı giymek zorunda kaldım. Yazın ayakkabı giyemiyorum, koca bir yazı spor ayakkabı ve varis çorabıyla geçirdim. Akşam eve gittiğimde ayaklarımın sızısından uzandığım yerden kalkamadım. Bütün yaşam kalitem olumsuz etkilendi.
Lenfödem ile ilgili ... Hastanesinden arkadaşımın tanıdığı bir hekim ile konuşurken sizin isminizi verdi. İnternetten araştırdıktan sonra web sayfanızdaki numaralardan aradım ulaşamayınca asistanlarınız bana dönüş yaptı teşekkür ediyorum.
Sayfanızdaki çalışmalarınızı ve bilgilendirici yazılarınızı okudum ve size muayene olmak istiyorum.
Randevu almadan önce bazı sorularım olacak; şu an ayaklarım yazın şiştiği kadar şiş değil, tedavi için en yoğun şişlik olması gerekir mi? Ankara'da yaşıyorum, İstanbul'u çok bilmem, sanırım bulunduğunuz yer Bakırköy'de, tedaviye başlarsak ne kadar süre gidip gelmek zorunda kalacağım? Bu tedavi için aşağı yukarı ne kadar bir bütçe ayırmam gerekecek? Sonuçta bu şişliklerden tamamen kurtulabilecek miyim?
Çok yoğun olduğunuzu tahmin edebiliyorum, her gün yüzlerce ileti alıyorsunuzdur, bu yoğunlukta bu iletilere yanıt vermenizin zor olduğunu da biliyorum. İletime yanıt verebilirseniz çok mutlu olurum. Bir an önce randevu alıp görüşmek isterim.
Saygılarımla.

VENÖZ YETMEZLİK Mİ, LENF ÖDEM Mİ?

Sayın Hocam,
Ben ... Eskişehir'de ikamet eden 31 Yaşında bir öğretmenim.
Mayıs'ta sağ ayak bileğimde fark ettiğim bir şişlik beni rahatsız etmeye başladı. İlerleyen süreç içerisinde bu şişlik, dizime doğru ilerledi ve şu an bir miktar üzerine de çıkmış durumda.
Şişliği fark ettikten 3 gün sonra doktora gittim ve ekte de sunduğum tetkik sonucunda düşük seviyede Venöz Yetmezlik tanısı kondu. Buna istinaden de varis çorabı tedavisi önerildi. Ancak aradan geçen 3 ay içerisinde şişlikteki ilerleme devam etti.
Bunun üzerine tekrar doktora gittim. Ekte de sunduğum bu tetkik sonucunda ise Venöz Yetmezlik olmadığı, Lenf Ödem olabileceği belirtildi. Varis Çorabı kullanmaya devam edip bolca dinlenmemin faydalı olabileceği ancak Lenf Ödem için kalıcı bir tedavi olmadığı açıklandı.
İki farklı sonuçtan ve tedavinin olmayışına yönelik açıklamalardan tatmin olmayarak tekrar doktora gittim. Ekte de sunduğum tetkik sonucunda Lenf Ödem ile uyumlu sonuçlar gözlendi ancak emin olunması için Sintigrafi de istendi.
İnternet üzerindeki kaynaklarda tarama yaparken Lenf Ödem konusundaki çalışmalarınıza rastladım. Paylaşımlarınızda Lenf Ödem tanısında Sintigrafi'ye yönelik olumsuz değerlendirmenizi de gördükten sonra Eskişehir'deki tedavi sürecinden tümüyle vazgeçtim.
Hayat kalitemi düşüren ve beni psikolojik olarak sıkıntıya sokan bu konudaki tedavi için daha fazla vakit kaybetmeden tarafınızla görüşmek istiyorum. Uygun tanı koyduğunuz taktirde de tedavi sürecine başlamak istiyorum.
Ancak Eskişehir'de ikamet eden bir öğretmen olmam nedeniyle tedavi süreciniz hakkında bilgi almak istiyorum. Zira hafta içi günlerde tedavi için İstanbul'da bulunmam gerekecek ise planımı Sömestr Tatili içinde yapmam gerekiyor. Eğer Cumartesi günleri kafi ise veya Eskişehir'deki herhangi bir hastaneden destek alabilecek isem o zaman en kısa sürede sizinle görüşmek için plan yapmak istiyorum.
Bacaklarımın mevcut durumunun fotoğrafını da ekte sizinle paylaşıyorum.
Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

LENFANJİT VE LENF DAMARI İLTİHABI

Merhaba, kardeşime LENFANJİT teşhisi konuldu. 36 yaşında erkek. Uzun yıllardır (15 yıl) bu hastalıkla uğraşıyoruz, teşhis 1 yıl önce konulabildi fakat tedavi için sadece antibiyotik uygulandı ve senede 3-4 kez tekrarlıyor. Sol bacakta, bilekten yukarıya doğru kızarıklık ve şişlik oluyor. Kasık bölgesine ve beline ağrı yapıyor ayrıca ateş, halsizlik vs. Hocam bu konu sizin alanınıza giriyor mu? Konu hakkındaki yorum ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
ALMANYA LENFÖDEM KLİNİĞİ: FÖLDİ
Sayın Yetkili,
Almanya Földi Klinikte yatan bir hastamız için ... tarihleri arasında bir gün için randevu talep etmekteyiz.
Yardımlarınızı rica ederiz.
DOĞUMLA BİRLİKTE BACAKLARIMDA AĞRI VE ŞİŞLİK ARTTI
Merhaba Hocam;
Dört yıl lenf ödem hastasıyım. İlk çocuğumdan sonra sağ ayağımda bileklere kadar bir şişlik oldu. Bu şişlik bazen geçse de kalıcı oldu. İkinci doğumumla birlikte ağrılarım arttı. Bu zamana kadar gittiğim doktorlardan bazıları "tedavisi yok, bununla yaşamaya alışacaksın" dediler. İnternet ve sosyal medyada birçok hastanızın yorumunu okudum. Hepsi de "bir şifacı bulunur elbet" diyordu. Ben de şifacımı buldum Allah'ın izniyle. Size muayene olmak istiyorum nasıl randevu alabilirim?
BURADA LENFÖDEM HASTALIĞI İLE İLGİLİ DOKTOR YOK
Hocam Merhaba,
Size Malatya'dan yazmaktayım. Annem 58 yaşında, kendisine lenfodem hastalığı teşhisi konuldu. Fakat burada bu hastalıkla ilgili doktor olmadığı belirtildi. Hocam ekonomik durumumuz problemli, bu nedenle şehir dışına çıkıp muayene şansımız da zor. Bu nedenle mail adresi verebilirseniz, annemin hastalığı ile ilgili dokümanları tarafınıza ulaştırabilirim, dokümanları kontrol edip bizi yönlendirme şansımız olması dileğimle.
MERHABA BEN LENF ÖDEM HASTASIYIM SOL AYAĞIMDA VARDI AMELİYAT OLDUM ŞİMDİ SAĞ AYAĞIMDA OLUŞTU YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
Sayın hocam, bende ciddi boyutta venöz yemezliği var, kılcal damarlarım bacaklarımı harita gibi sarmış durumda, ödem ve ağrılarım var. Daha önce varis ameliyatı oldum, damarım alındı. 3 Kez iğne tedavisi oldum. Sizlere randevu alıp gelsem bir faydası olur mu?

LENFÖDEM TANISI İÇİN SİNTİGRAFİ ÇEKİLDİ

Merhabalar, 22 yaşındayım sintigrafi çektirerek lenfödem tanısı konulan sağ ayağımın tedavi süreci tamamlandı ve bası giysisi yaptırdım onu kullanıyorum. Gün içinde sürekli ayağımda olmasına rağmen gece yatmadan çıkardığımda şişliğin devam ettiğini gözlemledim. Ayağımı yüksek bir yere koyarak bilek ileri beri hareketi yaptığımda şişlikte inme gözlemliyorum. Bandaj tedavisinden çıktığım gün ayak ölçülerim normale çok ama çok yakındı. Bası giysisine geçince şiştiğini fark ettim. Kızarmanın lenfödemle başka bir hastalığın birleşimi olabileceğini paylaştıklarınızda gördüm ve başka bir hastalığın daha olmasından endişeliyim. Gittiğim başka bir doktor da dopler yapılırken dizimin arkasında bir noktada v”enöz yetmezliği olduğunu” söyledi. Asıl sorum bası giysisi kullanırken ayağımın normal bandaj sonrası ölçüsünde fazla olması normal mi? Ayakta kaldığım süreç içinde morarması ve uyuşması kabul edilebilir mi?

DERİDE SERTLİK VE RENK KARARMASI OLDU

2018 Eylül ünde Miksoid Liposarkom tanısı ile sağ uyluk bölgesinden ameliyat oldum. Sonrasında kalçadan dizimin üst bölgesine kadar radyoterapi aldım. 10 seans ve ardından o bölgenin belli bölümlerinde deride sertlik, renk kararması ve ciltte yüzeysel tahrişler oluştu. Sekonder Lenfodem tanısı konuldu. Tedavi edilebilir bir durum mu?

BACAK ALÇISI SONRASI BACAKTA ÖDEM

10 sene önce bir trafik kazası sonunca doktor ayağımı alçıya aldı. 20 gün sonra çıkarıldı. Bir ayağım şişmişti, şiş giderek artmaya başladı. Sonunda doktorlar lenfeödem olduğunu söylediler. Sizin bu hastalığa tedaviniz var mı? Cerrahi yöntemi ve ya başka yöntem? Tedavi masrafları ne kadar? Ben İranlıyım ve çok hastaneye gittim. Ben şu an İstanbul’dayım, mümkünse sizinle görüşmek istiyorum.

LENF YETMEZLİĞİ

Yaklaşık 1 ay önce kızımın bacağında aniden şişlik ortaya çıktı ve 1 aydır şişlik eski haline dönmedi. MR, ilaçlı tomografi, doppler ve ultrason çekildi. Son olarak lenfosintrafi yaptırdık. Sonucu Sol bacakta lenf yetmezliği olduğu seklinde raporlandı. Hangi sebeple ortaya çıktığını hala bilmiyoruz. Çocuklarda gelişen bu durum tedavi edilebilir mi? Tekrar eski haline dönebilir mi? İnternetten hastalığı araştırırken sizin konuyla ilgili videolarınızı izledim. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

AYAKTA BAŞLAYIP BACAĞIN ÜSTÜNE KADAR ÇIKAN ŞİŞLİKLER

Eşimin sağ ayak diz bölgesine kadar şişlik var. 20 yıllık bir geçmişi var. Gittiğimiz doktorlar bunun lenfödem ve tedavisinin olmadığı ve bu şekilde yaşamaya alışması gerektiğini ifade etti. Yalnız bir sene öncede sol ayağına geçti. Şimdi iki ayakta da şişlik ve lenfödem var. Şimdi ne yapacağımızı bilemiyorum. Bu konuda bize yardımcı olursanız sevinirim.

BACAK VE KARINDA LENFÖDEM

Sitenizde lenfodem ile ilgili geliştirmiş olduğunuz yöntemleri çok heyecanlanarak okudum bir lenfodem hastası olarak. Peki bütün yöntemler yapıldıktan sonra, hastanın artık kompresyon çorabı giymesi, MLD yapması ya da bandaj kullanımı tamamı ile sona mi eriyor? Hayatimin sonuna kadar çorap giymem söylendi ve bununla nasıl yaşayacağımı gerçekten bilemiyorum. Primer lenfodem hastasıyım ve maalesef iki bacak ve karında da lenfodem var.

PRİMER LENFÖDEM HASTASIYIM

Ben 25 yaşında (bir senedir) primer lenfödem hastasıyım. Uzun bir süredir Dr. Akgül’den randevu almayı düşünüyordum. Belçika’dan geleceğim bunun için ve randevuyu ne zaman alabilirim diye merak ediyorum. Ona göre geliş ve dönüşümü ayarlamak istiyorum buradan.

LENFANJİT SONUCU OLUŞAN LENFÖDEM

Yaklaşık 30-35 yıl önce lenfanjit teşhisi kondu sol bacağımda yani lenf ödem. İnternette araştırırken tedavi yaptığınızı okudum, bana da yardımcı olur musunuz? 1962 doğumluyum, lütfen cevap verirseniz çok minnettar olurum.

ÖNCE VENÖZ YETMEZLİK SONRA LENFÖDEM DENDİ

Ben Erzurum’da ikamet etmekteyim, eşimin ayağında 9 yıldır şişlik var. İlk başlarda “venöz yetmezlik” demişlerdi doktorlar, sonrasında “lenf ödem” teşhisi kondu. Erzurum ve Konya’da çeşitli tedaviler uygulandı, az da olsa verimli olmuştu ama kalıcı bir çözüm olmadı, sonrasında daha çok şişti. Bu hastalıkla alakalı en iyi doktor olarak siz söyleniyorsunuz. Sizinle nasıl iletişim kurup bilgi alabilirim? Yardımcı olursanız seviniriz şimdiden çok teşekkürler.

YILLARDIR TEK BACAĞIM ŞİŞİYOR

Merhaba, iyi çalışmalar. Ben kendim için değil teyzem için sizinle iletişime geçmek istiyorum. 22 yıldır tek bir ayağında şişme ile uğraşıp duruyor ve hiçbir doktordan bunun tedavisi ile ilgili bir çözüm yolu bulamadık. Bir araştırma içine girdiğimizde ise sizinle karşılaştık eğer bir çözüm yolu varsa size tedavi olabiliriz. Kendisi Tekirdağ'da yaşıyor. Nasıl ve nerden randevu alacağız, tedavi ücretleriniz nelerdir öğrenmek istiyoruz.
İyi günler, kolay gelsin.

SEKONDER LENFÖDEM HASTASI

Ben 3. Evre meme kanseri hastasıyım. Tedavim bitti sonuçlar temiz çıktı. Şu an 3 aylık kontrol dönemindeyim fakat 6 aydır lenfödem ile uğraşıyorum. 10 lenf modu alındı 4 ü kanserli idi. 2 göğüs masketomi oldu. Silikonlar takıldı fakat kanserli taraft kapsül oldu. Göğüs bölgesinde de içi su dolu kabarcıklar oldu. Kol da 2.5 cm fark vardı. Fizik tedaviye başladık 1 cm e indirdik, son yaptığım ölçüde sıfırlanmış gözüküyor ama hala ödem var ben hissediyorum tamamen iyileşmedi. Kollukları kullanıyorum ama sağ kolum sol koluma göre sanırım daha iri ve ölçü eşit gözükse de hissedilen farklı.

Hiçbir şey yapamıyorum, kolumu kullanamıyorum.
Bu hastalığın tedavisi yok mu?
Ben ömür boyu kollukla mı yaşayacağım?
Sizi ziyaret etmek isterim. Size nasıl ulaşabilirm?

SOL BACAĞIM DAHA KALIN

Sizi araştırırken buldum. Başarılarınızı gördüm ve acaba dedim benim de iki aydır bacağım da farklılık var. Sol bacağım daha kalın diğerine göre çapı 1 cm gibi ama ayakta şişlik yok. Stemmer yaptım deri elime geliyor, cerrahiye gittim doppler de sıkıntı çıkmadı ama uzanarak yapmışlardı. 31 yaşındayım 1 doğum yaptım sizce lenf ödem olabilir mi ya da bunun için başka ne testleri yaptırabilirim? Lenfödem mi lipödem mi diye çok korkuyorum ve tanısını da koyamıyorlarmış ya okuduğum kadarıyla. Sizin öneriniz doğrultusunda hareket edeceğim.

LENFÖDEM İLE TANIŞTIM

Öncelikle merhaba hocam benim lenfödem ile tanışmam 2007 senesinde (20 yaşındayım) gerçekleşti. Bir gece de oldu, ilk okula gidiyordum sonra aradan 1- 2 sene lenf ödem teşhisi koydular ve hala var, geçmedi. Her yolu denedim. Şu ameliyat olayı nasıl bir şey hocam? Bilgi verirseniz çok iyi olur.

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.