KASIKTA REAKTİF LENF NODÜLLERİ

Bizim 7 yaşında bir oğlumuz var. 2 sene önce oğlumuzun ayağında ve bilek kısmında bir şişlik oldu. Bir kaç doktor muayenesinden sonra lenfodem teşhisi koyuldu. Karın bölgesi, sağ bacağı ve alt kısmındaki lenf nodüllerinin reaktif olduğu tespit edildi. 2 yıldır lenf çorabı kullanıyor. Hastalıkta ilerleme ve gerileme gözükmüyor. Size muayene olmak isteriz ama siz hangi şehirdesiniz? Sitede göremedim. Biz Ankara’da ikamet ediyoruz.

ADET ÖNCESİ AĞRILARIM VE ÖDEMİM ARTIYOR

Hocam sizi yeni takibe başladım. Benim sorunumu mesajla anlatabilir miyim bilmiyorum ama anlatmaya çalışacağım. İzmir’de yaşıyorum, sağ bacağım sola göre hep ödem var gibi bütün vücudum da bir ödem var sanki. Uzun yıllardır sedef hastasıyım, kesintisiz ilaçla baskılıyoruz su an biyolojik ajan kullanıyorum. Doktorum bunlar ödem yapmaz diyor hep ama ben ödemliyim adet öncesi iki üç gün çıldırıyorum ağrıdan. Hipotiroidim de var, ne yapmalıyım, kol altlarım sallanıp sarkıyor. Kilo vermeye çalışıyorum, çok zor veriyorum.

AMELİYAT SONRASI LENF ÖDEM

Babam 72 yaşında. 10 ay önce prostat ameliyatı oldu. 2-3 aydır babamın sağ ayağında şişlik oluşmaya başladı ve uzun yürüyüş yaptığı zaman kasık bölgesinde ağrı oluşuyor ve yürüyemiyordu. Fizik tedavi doktorları lenf ödem teşhisi koydular. Sizden randevu almak istiyorum, dönüş yaparsanız sevinirim.

LENFÖDEM YARASI

Merhaba Ahmet bey. 2 mayıs 2016’dan beri lenf ödem tedavisi görmekteyim. Ayağımda hiç yara bere vs. Yoktu. Son bir haftadır derin bir yara oluştu ve ayak kısmı yine şişti. Fizyoterapisttim biraz başarısız sanırım. 37 seanstır bir şey daha elde edemedi artı ekip olayı yok. Size gelmek istiyorum, adresiniz nerede?

BURSA’DA LENF ÖDEM TEDAVİSİ

Merhaba hocam. Bursa’da yaşıyorum. Benim lenf ödem hastalığım var sol bacakta etkin. 11 seanstır Bursa fizik tedavi merkezinde tedavi görüyorum. Bacakta inme oldu fakat ayağın üstü şiş. Fizyoterapistim genel olarak ayak parmak ucu bandajını küçük parmaklardan başlıyor. Sizce doğru mu? Birde boyun bölge masajı uygulamasında bulunmuyor, direkt göğüs kafesi ortasından masaja başlıyor. Ayak üstüne de masajlamada pek bulunmuyor. 5-6 seansta sonuçlar aldık fakat 3-4 seans biraz beni düşündürüyor.

ŞİŞLİK DİĞER BACAĞINA DA GEÇTİ

Babam yaklaşık 13 yıldır lenf ödem hastalığı ile yaşamaya çalışıyor gittiğimiz her doktor birçok tedavi yöntemi kullandı ama hiç bir sonuç alamadı. Bu hastalığı ölene kadar yaşayacağını bile söyleyen oldu. Şişlik biraz iniyordu ama hiç bir zaman bitmedi, sadece bir ayağında olan şişlik şimdi diğer ayağına hatta karın bölgesine kadar geçti ve tamamen hareket edemez hale geldi. Çok zor yürüyor, oturduğu yerden bile kalkmakta zorlanıyor. Tek umudum sizsiniz doktor bey. Size muayene ettirmek istiyorum. İnternette yorumları okuyunca “bu hastalığın tedavisi varmış demek” diye düşündüm. İnşallah babamı da tedavi edersiniz, en kısa zamanda randevu verirseniz çok memnun olacağız çünkü durumu gerçekten çok vahim, teşekkürler.

FİL HASTALIĞI DEDİLER AMA BİRŞEY YAPMADILAR

Hasta 18 yaşında bir kız çocuğu. İlk olarak diz ayak şişliği ve ağrıması ile başlayan hikaye şişkinlik özellikle son 4 ayda arttı. Birçok hastaneye gidildi birçok tahlil yapıldı “fil hastalığı” tanısı konuldu. Ancak hiçbir tedavi yöntemi önerilmedi ve tedavisinin olmadığı söylendi. Şişkinliğin dışında damar tıkanıklığı ve ödemin olduğu söylendi. Hastamız ciddi ağrılar çekmekte ve psikolojik olarak çöküntü içerisindedir. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu size ulaştım. Hastamıza bir de sizin bakmanızı istiyoruz. Bu konuda randevu talep ediyoruz.

Ayak odemi tedavisi


TERZİ SAYASİNDA BACAK BÜYÜKLÜĞÜMÜ FARK ETTİM

Bacağımın diğer bacağımdan büyük olduğunu terzi sayesinde fark ettim. Ağrı ve huzursuzluk vardı ama “yorgunluktandır” diye düşünüyordum. Bacaklarıma da hiç dikkatli bakıp anlayamadım. Artık ayakkabı giymek de acı veriyor, bacağım yürürken rahatsızlık veriyor. Sürtünme oluyor rahatsiz edici. Burada bir fizyoterapiste yönlendirdi doktor, sadece bir cihaza koyacakmışlar. Bu ne kadar yararlı, ne yapacağımı bilemiyorum. Zaman ve maddi kayıp mı yoksa hastalığımı daha mı kötüye götürür bilemiyorum. Sürekli sizi netten izliyorum, tedavi yöntemleriniz çok ilerde ve bilimsel ve mantığa uygun. Size nasıl randevu alabilirim? Ben Trabzon’da yaşıyorum. Çok masraflı bir tedavi mi, lütfen beni bilgilendirin. Bu konuda geç kalmak istemiyorum, eğer lenfodem isem.

GİTMEDİĞİM DOKTOR BİR SİZ KALDINIZ

Hocam sizi araştırdım ve şu an tek güvendiğim doktor sizsiniz. Hemen randevu almak için aradım ama maalesef 3 ay sonra anca sıra gelirmiş doluymuş. Hocam hiç mi şansım yok çünkü tyt ayt ye hazırlanıyorum, kurslara katılmam lazım. Seneye sınava gireceğim ancak ayağım 1 yıldır şiş ve şuan tedavi edilmezse dönem içinde çok zor olacak benim için. Okulum Başakşehir’de kendim Sarıyer’deyim ve siz Bakırköy’desiniz. Gitmediğim doktor bir siz kaldınız ve hiçbiri doğru tedavi uygulamadı. Aylardır boş yere ilaç kullandım jobs tedavisi gördüm. İlk varis dendi az kalsın ameliyat olacaktım, en son lenfosintigrafi çektirdim. 5 saatimi aldı ve sonucunda lenfödem çıktı sağ ayakta. Ancak videolarınızdan “sadece masajla olmayacağını” anladım. Bu nedenle sizden başkasını istemiyorum. Yaz tatilinde gelip tedavi olsam çok iyi olur. Allah yardımcınız olsun.

BACAKLARIM BALON GİBİ ŞİŞİYOR

10 yılı aşkındır tek bacağımda şişlik var simdi bu sene fark ediyorum ki, iki bacağımda da komple kasıklara kadar bacaklarım şişmiş ve ayaklarımda bütün gün işyerinde oturuyorum balon gibi şişiyor. Her sene bir doktora gidiyorum ama çare bulamıyorum, muayeneye gelmek isterim, yeriniz nerede?

Ayak sirtinda sislik ve tedavisi


LENFÖDEM VE VENÖZ YETMEZLİĞİ

Annem de yıllardır lenf ödem ve venöz yetmezliği var. Birçok doktora gitmemize rağmen tedavisi yok denildi. Ağrıları çok şiddetli ve zor yürüyor. Sizden randevu alabilmek için iletişim numarası ve muayene ücretiniz öğrenmek için bu maili atıyorum ona. İzmir’den İstanbul’a geleceğiz. En kısa sürede bilgilendirirseniz çok sevinirim çünkü devlet memuruyum ve yıllık izine ayrılıp annemi getireceğim. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

TIRNAKLARDA SARARMA VAR, ANNEM LENFÖDEM HASTASI

İyi akşamlar doktor bey. Annem yıllardır lenf ödem hastası. Bir çok doktora gittik ancak "ilacı yok" deniyor. Şeker hastası ve kilolu. Son zamanlarda ayak başparmak tırnağı sarardı, ayağın üst kısmı da hafif kızardı. Kramplar gün geçtikçe artıp şiddetleniyor. Tırnak için "mantar" dediler. Tırnak mantar ilaçları ile düştü ancak alttan gelen yeni tırnak sarı çıkıyor. Parmağın etrafında renk değişimi var. Cuma günü tavsiye üzerine doktora götürdük. Kendisi "enfeksiyonlu bir durum görmüyorum" dedi. İlaç da vermedi. Kız kardeşim ve ben çok endişeliyiz. Annem zaten doktora gitmek istemeyen hatta doktor korkusu olan bir hasta, çok zor ikna ediyoruz. Ancak tuvalet ihtiyacı için yerinden kalkabiliyor 1938 doğumlu. İnternette araştırırken sizi gördüm. Annem çocukluğundan beri bacak ağrıları çekiyor. Doktor bey biz mucize beklemiyoruz, yürümesini de beklemiyoruz ama en azından durumunun daha kötüye gitmemesi için şifanızı umuyoruz. Annemi mümkün olan en kısa zamanda muayene edebilirseniz çok minnettar oluruz.

SELÜLİT, ENFEKSİYON, LENFANJİT VE LENFÖDEM

Hocam sizi feyisten takip ediyorum, çok başarılısınız TEBRIK EDERIM. Benim de bir maruzatım var: sağ ayağımda selülit ve enfeksiyon sıkıntım var yani lenf ödemi dediğiniz bu hastalık. Ayın 19'u yani dün taburcu oldum hastaneden, doktorumdan ALLAH razı olsun. Çok yakından ilgilendi. En son kanımda albümin düşüklüğü tedavisi yaptı bana. Keşke diyorum, keşke az yakın olsanız. Ben ORDU FATSA'dayım ama size muayene olmak istiyorum. Bu taraflara gelmeyi düşünmüyor musunuz? Kilom da var, uçak seyahatinden çok korkuyorum. 180 kilodayım, o kadar uzun yola dayanamam diye korkuyorum. Samsun veya ORDU, Trabzon'a gelmiyor musunuz? SELAMLAR.

DOKTORLAR EN SONUNDA LENFÖDEM TANISI KOYDULAR

Nisan 2014'te sağ kasığımda meydana gelen şişme neticesinde, oluşan iltihaptan ötürü sağ kasık lenf bezim tamamen alındı. Ameliyattan 5 ay sonra da aynı ayağın bilek etrafında oluşan şişme ve bu şişkinliğin yavaş yavaş bacağa doğru büyümesi neticesinde doktor doktor dolaştıktan sonra en nihayetinde lenfödem teşhisi konuldu. Değerli hocam ben de bu hastalıktan ciddi şekilde rahatsızım. Lütfen bana da yardımcı olun. Saygılar.

SADECE İLAÇ VERDİLER, BİR ŞEY YAPMADILAR

Ben lenf ödemi hastasıyım uzun yılardır bu hastalıkla yaşıyorum, artık bıktım anlıyor musunuz? Ayaklarım bu sefer çok şişti ve topuklarıma ufak kesecikler halinde bir suru su topladı, üzerine basamıyorum. Dr gittim sadece ilaç verdiler, bir şey yapmadılar. Bana dedikleri damarların parçalanmış, sadece lenf damarı çalışıyor, bu yüzden şişiyor. Araştırma yaparken trt1 de sizin konuşmanıza denk geldim. Eh işte benimkisi de bir umut, belki bu yazımı görür de okursunuz, bana da bir şifa olursunuz. Benimkisi de bir umut. 1989’da trafik kazası geçirdim. Sol arka bacağım dizin arka kısmı kesilmişti. Tedavi oldum ama yıllardır bu acıyı çekiyorum. Ne bir rahat ayakkabı, ne rahat bir pantolon giyinebiliyorum zaten elbise hiç giyinemiyorum bacağımdan dolayı. Tam on gün oldu, iki ayağımda şişti sol ayağım daha da şiş tabi doktora gittim bayramın ikinci günü. Her iki ayağımda şiş ve topuklarımda su toplamıştı acı çekiyordum. Bana Augmentin ve bir losyon verdiler sonra dermatoloji bölümüne gel dediler.

HAYAT DOLU BİRİYİM AMA BACAK ŞİŞLİĞİ BENİ ÜZÜYOR

Ben uzun uzun yazıp başınızı şişirmek istemiyorum. Hayat dolu, sürekli gülen kısaca 32 diş diye anılan biriyim. Fakat yüzümün gülmesi sabah evden işe giderken metrobüste yolda bilekten pantolon giyen kızların eşit oranda ince bacaklarını gördüğümde bütün moralim bozuluyor. Kendi kendime “takma” desem de maalesef yazın özellikle iyice kapana sıkışıyorum. İstanbul’da oturuyorum. Fiyat sormak absürt olacak ama mecburen bunu sormak zorundayım, kendi giderlerini kendi karşılayan biriyim. İlginiz için çok teşekkürler şimdiden. İyi aksamlar.

AYAK PARMAKLARIMDA VE AYAK TABANIMDA AĞRI VE ELEKTRİK ÇARPMA HİSSİ VAR

Hocam merhabalar, 11 aydır sol ayak baş parmağımda tanısı konulamamış bir rahatsızlığım var. Topallayarak yürüyebiliyorum baş parmağımı kesinlikle kıvıramıyorum. Özellikle soğuk havalarda ayağım diğerine göre daha soğuk ve donuk hale dönüyor. Defalarca emar çekildi ancak sadece ödem gözüküyor. Ödeme sebep olan şeyi kimse bilemedi. Tendonların çevresi ödem ile kaplı olduğu için hiç hareket ettiremiyorum. Parmağımın alt kısmında elektrik çarpıyor gibi hissi var. Gece uyutmayacak kadar şiddetli ağrım var artropan vuruluyorum 2 ayda bir ama pek işe yaramıyor. Parmağın hareketsizliğinden dolayı bacağımdaki kaslar da erimeye başladı. Gittiğim doktorlar bir şey göremedik veya alanıma girmiyor diye başlarından savdılar. Alanınıza girer mi emin olamadığım için yazıyorum size. Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

ANKARA’DA BİR YERİNİZ VAR MI?

Sintigrafi sonucunda lenfödem çıktı
Ayak parmaklarımda var beni en çok sıcak rahatsız ediyor. Kırmızı lekeler oluşuyor. Sizce teşhisim doğru mu? Normalde leke yok ama sıcak varsa aniden kızarıyor, soğuk suya tutuyorum geçiyor. Ankara’da bir yer açmayı düşünüyor musunuz?
İstanbul’a gelsem buna en az ne kadar zaman ayırmam gerekir. 1 cm fark var lütfen cevap yazın.
Ankara’da önereceğiniz bir yer var mı?

LENFÖDEM TEDAVİSİ

Lenf ödem tedavisinde en iyisi olduğunuz söyleniyor. Ben de sizi internetteki birçok yorum ve videodan tanıdım. Sizinle iletişime geçmek ve bilgi edinmek istiyorum.

LENFÖDEM OLABİLİR Mİ?

Merhaba hocam. Sol bacağımda diğer bacağıma göre çapında bir cm artma gördüm, cerrahi dr una gittim, muayene etti, bilgi bulmadı ama lenfödem zor teşhis ediliyor diye korkuyorum. Dopler usg yapıldı, onda da sıkıntı çıkmadı, normal sınırlarda çıktı. Venöz yetmezlik yok.Varis çorabı önerdi dr um o kadar ama şüphe ediyorum hala lenf ödem olabilir diye. Sizce yapılanlar yeterli mi, size nasıl muayene olabiliriz, nasıl randevu oluşturabiliriz teşekkür ediyorum şimdiden.

LENFÖDEM VE LİPODEM TEDAVİSİNDE YALNIZCA MASAJ VE BANDAJ YETMEZ

Lenf ödem hastasıyım. 31 yşındayım. nedensiz başıma gelen bu hastalık son bir yıldır sol bacağımda ilerledi. sintigrafi de sağ ayağımda da derin venöz yetmezlik çıktı. lenf çorabı kullanıyorum, ...... üniversitesinde bandaj tedavisi de gördüm. ayak numaralarım programlarınızda söylediğiniz gibi biri büyük biri küçük ayağım sürekli şiş ve gergin.  Başka bir yöntemi var mıdır?

Hastalık geçer mi?
Teşekkürler,

DOĞUM SONRASI DÜZELİR DEDİLER AMA DÜZELMEDİ

Ben daha önce hodgin lenfoma tanısıyla kemoterapi aldım yaklaşık 8 yıl önce fakat geçen yıl hamile kaldım. Hamileliği in ilk gününden itibaren ayak (sol ayak) bileğinde aşırı şişme oldu. Bütün doktorlar “doğum sonrası iner” dediler, inmedi ve lenfödem tanısı konuldu. Lenf drenaj tedaviyle şişlik bir nebze indi ve 8 aydır çorap giyiyorum. Çıkardığımda şişme oluyor. Kesin bir çözümü tedavisi var mı acaba?

AYAK BİLEKLERİ KAYBOLDU

Kızımda ... yaşında Lenfödem ve Venöz yetmezlik oluştu. Sağ ayakta kaçak fazla olduğu için girişimsel radyoloji uzmanına lazer ile kaçak damarı kapattı. Lenfosindgrafisi sonucu lenf akışı yavaş olarak çıktı. Kızım şu anda ... yaşında, 6 yıldan beri ayağındaki şişlerle dolaşıyor, bilekleri artık kayboldu. Kıyafetlerinden şiş ayaklarının çıkması, ayakkabı bulamamak, beğendiği hiç bir ayakkabıyı giyememek psikolojimizi fazlasıyla bozdu. Tabii ki önceliğimiz sağlık açısından ama hayat kalitesini de olumsuz etkiledi. Ben Sivas'tan yazıyorum. Yıllardır aynı şeyleri yaptırıp olumlu yönde hiç bir değişiklik olmadan kısır döngüyle dönüp duruyoruz. Kızımın bileklerinin tekrar çıkmasını istiyorum. Bu mümkün mü, her şey eskisi gibi olur mu? Siz hangi ildesiniz, nasıl ne zaman gelebiliriz? 

BEN LENFÖDEM HASTASIYIM

Saygıdeğer hocam, size ulaşmak gerçekten önemli sonuçlara vesile olabilir. Ben lenfödem hastasıyım, bu hastalıkla 17 yıldır mücadele ediyorum. Bu hastalığın yaşam standartlarını ne düzeyde düşürdüğünü en iyi bilenlerdensiniz. Artık tedavi olmak istiyorum. 27 yaşındayim ve Van da oturuyorum. Size ulaşmak istiyorum hocam. Bana yardımcı olmanızı yürekten istiyorum... 

YANLIŞ TEŞHİS TEDAVİ VE YÖNTEMLER

Merhabalar. Nisan ayından beri sol bacağımın tamamında lenfödem var. Lenfödem ile ilgili sayfanızda yazdığınız birçok olay maalesef benim de başıma geldi. Yanlış teşhis, yanlış tedavi, yanlış yöntemler. Sonunda lenfödem teşhisini koydular ve yazılarınızda dediğiniz gibi nereye gidersen git bunun tedavisi yok dediler. Sebebini araştırdılar ve hiçbir şey çıkmadı. Sebepsiz lenfödem dediler. Uzun zaman geçmesine rağmen hastalığımı kabullenmiş değilim. Araştırmalarım sonucunda da sizin sayfanıza ulaştım. Yazdıklarınızı okurken heyecanlandım, mutlu oldum. Bu hastalığın tedavisini olmayı her hasta gibi ben de çok istiyorum ama kafamda birkaç tane soru işareti var. Bahsettiğiniz tedavinin süresi nedir? Kesin sonuç alabiliyor muyum? Tekrarlama ihtimali nedir? Geç kalınma durumunda tedavi ile ilgili ne gibi sorunlarla karşılaşırım? Yapacağınız bilgilendirme için şimdiden çok teşekkür ederim :) Hoşçakalın. 

LENFÖDEM PSİKOLOJİMİ BİLE BOZUYOR

MERHABA AHMET BEY

SOL BACAĞIMDA LENF ÖDEM VAR. LİSE YILLARIMDA BAŞLADI ÇOK AZ ŞİŞLİKLE. YILLAR GEÇTİKÇE ÇOĞALDI AYAKABI VE ÇORAP ZOR GİYiYORUM. ÇOK DOKTORA GİTTİM AMA HİÇ BİR DOKTOR ANLAMADI. SÜREKLİ İLAÇ VERDİLER AMA PEK FAYDASI OLMADI. YAKIN ZAMANDA GİTTİĞİM BİR DOKTOR LENF ÖDEM OLDUĞUNU SÖYLEDİ. AMA BUNUN ÇÖZÜMÜ YOK BU HASTALIKLA YAŞAMAYA ALIŞACAKSIN DEDİ. AMA BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR BAZEN PİSİKOLOJİM BİLE BOZULUYOR. İNTERNETTE SİZİN İYİ BİR PROF OLDUĞUNUZU ARAŞTIRDIM. YANLIZ MUAYENENİZİ ARADIM.  BENİM İÇİN ÜÇRET ÇOK FAZLA GELDİ. SGK GEÇEN HASTAHANELERDE ÇALIŞIYORMUSUNUZ. MADDİ İMKANLARI İYİ OLMAYANLAR İÇİN ÜCRETİ BİRAZ DÜŞÜREBİLİRMİSİNİZ. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. 
 

CEVABIMIZ:

Geçmiş olsun. Öncelikle bacağınızdaki şişliğin tanısı net olarak ortaya konmalı. Derin venöz yetmezlik tanısı sintigrafi ile değil de ayakta yapılan renkli Dopler ile konur. Sintigrafi ise lenf hastalıkları düşünülünce uygulanır. Sizin bacağınızda her iki hastalık yani DERİN VENÖZ YETMEZLİK ve LENFÖDEM olduğunu düşünsek bile her ikisininde tedavisi vardır, merak etmeyin. "Tedavi edilemez denilen" birçok damar hastalığını tedavi ettik, örnek olarak aşağıdaki videoları izleyiniz. Sağlıcakla

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.