Lenfödem ve Over Ca (Yumurtalık Kanseri) Arasındaki İlişki Nedir?

Hocam, merhabalar. Size bir şey sormak istiyorum. Ablam Over Ca sebebiyle ameliyat oldu, bölgedeki lenf bezleri dâhil safra kesesiyle birlikte alındı. Şu an genital bölge ve ayaklarda şişlik ve ağrı oluşuyor. Bunun lenfödem ile ilgisi olabilir mi?
Takip etmemiz gerekiyor mu? Doktorumuz bol yürüyüş yapmamız gerektiğini söyledi sadece izlememiz gereken yol nedir görüşünüz benim için çok değerli.
Kemoterapi yan etkilerinin içinde lenfödem olma riski var mıdır?
Doktor Bey, merhaba. Eşim 12 yıl önce oerianal bölgede lipisarkom nedeniyle ameliyat olmuştur. Kemoterapi ve ışın tedavisi gördü. Sanırım yürüyüş esnasında zorlama veya tahrir nedeniyle testislerin altında bir açıklık oluştu, tırnak büyüklüğünde. Genel cerrahi ilaç verdi sstafin, magnis, fucidin krem. Geçmedi. Sutur atalım dedi cildiye sutur atılmasın, fito krem ile fucidin krem verdi. Bende sağlıkçıyım. Sizin öneriniz nedir?

Ama Mümkünmüş Geçmezmiş Yapıymış Oluşurmuş
Merhaba, ben obezite ameliyatı sonrası bir bacak germe ameliyatı yaşadım ancak dizim eskisinden daha da beter bir durumda, estetik cerrahı lenf ödem olduğunu söyledi. Ama mümkünmüş geçmezmiş yapıymış oluşurmuş falan filan. Doktorun bir görmesi için, lenf ödem mi değil mi aslında onu öğrenmek için görüşmek istiyorum mümkünse.

Kol Şişmesi
İyi günler ben Eskişehir’de ikamet ediyorum. 41 yaşındayım ve meme kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat diyorlar tamamı alınmayacak erken teşhis. Ameliyat kemoterapi radyoterapi falan bunlardan korkmuyorum ama sonrasında kol şişmesi beni epey üzecek. Bu konuyla ilgili araştırma yaparken sizi buldum bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Karıncalanma Ve Uyuşmayla Uyandım
Merhaba,
Yaklaşık 2019 Temmuzda bacağımda ağrı yaşamaya başladım. Öncesinde normalden çok fazla yürüdüğüm için olduğunu düşündüm ama bu ağrı uzun süre geçmedi ve çok ağrıdığı bir gün sağ bacağıma göre hafif dizden aşağı arka kısmının şiş olduğunu fark ettim ve Ağustos 2019 da kardiyolojiye gittim. Muayene, ekg, eko ve doppler çekimi yapıldı sonucunda kardiyolojik veya damarla alakalı bir şey olmadığı söylendi. Sonrasında Aralık 2019 da beyin ve sinir cerrahisine gittim. L4 VE L5 bölgemde fıtık ve hafif kanalda daralma vardı (2018 Şubat itibariyle tanı konuldu) Bel ile alakalı olmadığı söylendi ve fizik tedavi ile emg çekimine yönlendirildim. EMG çekimi yumuşak doku ultrasyonu ve MR çekildi sonuç olarak bacak ağrıma sebep bir şey çıkmadı. Daha sonra ortopediye gittim ama branşı olmadığı söylenildi ve ölçme yapıldığında sağ bacağıma göre şiş ağrılı sol bacağımda 1 cm’lik fark olduğu söylendi. Grip olduğumda gittiğim bir dâhiliye doktoru ise tam net bir şey diyememekle birlikte lenflerle alakalı olabilir dedi.
Uzun süre gözlemledim yol yürüdüğümde ağrı artıyor, fakat tüm gün oturarak çalıştığım için hareketsiz kaldığımda da artıyor. Çok şiddetli ağrıdığında dayanma hissi oluşuyor ve o hafif şişlik hep var, bazen özellikle ayakta durduğumda çok daha fazla şişlik oluyor böyle ödem gibi diyebilirim. Yaklaşık 3 hafta önce bir dâhiliyeye gittim tekrardan sırt ağrısı şikâyetimde vardı gittiğimde. RF 20, Sedimantasyon 1. Saat 36, Sedimantasyon 2. Saat 51, Protein elektroforezi normal, ANA düşük titrede pozitif 1:80, immün elektroforezi de normal çıktı. Verilen ilaçlar: daflon, colchicum dispert, ecopirin. İlaçlardan bir hafta sonra sırt ağrım geçti ama bacak ağrımda hiçbir iyileşme söz konusu değil. Varis çorabı giydim 3-4 gün biraz rahatlıyor sandım ama değişen bir şey olmadı. Son bir haftadır, komple kalçama kadar ağrı vuruyor ve dün sabah bacağımda karıncalanma ve uyuşmayla uyandım. Kan vitamin değerlerim normal, kendimi bildim bileli halsizlik bitkinlik çabuk yorulma vardır. Ama spor yapmama sürekli oturarak çalışma fiziksel aktivite olmamasının etkisi vardır diye düşünüyorum halsizliğimde. Yaşam kalitem bozuldu, sürekli ağrı çekiyorum lütfen yardımcı olur musunuz bana?
İyi çalışmalar dilerim.

Karın İçi Lenf Bezleri
Öncelikle bu konuda bize yardımcı olacağınızı ümit ederek yazıyorum. Annem 10 yıl önce rahim ağzı kanseri ameliyatı oldu. Karın içi lenf bezleri de alındı. Bu süre içinde artarak yürüme zorluğu ve sıkça düşmeler yaşamaya başladı. Konsantrasyon bozukluğu, sol tarafta gerginlik ve hareket kaybı artarak devam ediyor. Bu durumun tedavisi var mı? Bilgi verebilir misiniz? Minnettar kalırız. Teşekkürler.

SİNOVAC Aşısı Olabilir Mi
Hocam merhaba,
Annem 5 yıl önce sağ sol bacak ve kollar göbek kısmı olarak lenfödem teşhisi koyuldu. Bilindiği üzere doktorlar bu konuda yapacak bir şey yok deyip ya gönderdi ya da annem yoruldu. Biraz hacamat ve sülük tedavisi oldu biraz rahatladı. Ancak salgın sebebiyle evden pek çıkarmıyoruz yaş 55 kilo 125 boy 160 astım tansiyon rahatsızlıkları ve bir ayakta başparmak tırnak batması iltihabı var. 1 yıldır ama kimse müdahale etmek istemiyor. Şimdi asıl soru annem SİNOVAC aşısı olabilir mi. Şimdiden kıymetli cevabınız için teşekkür ederim.

İzi Çıkıyor Ve Göçük Oluşuyordu

Kız arkadaşım deri aldırma ameliyatına girdi ve ameliyattan 2-3 ay sonra sol bacağı ve sol kolunda ödem belirdi. Ayakta kaldıkça şişiyor ama ayağın yukarı diktikçe şişliği bir nebze olsun iniyor. Ultrasonda damarlarla ilgili herhangi bir sıkıntı çıkmadı, idrar tahlili de normal çıktı. Bir gün bot giyerek dışarı çıktı ve kendini yordu o gün ayağına bastırınca parmak izi çıkıyor ve göçük oluşuyordu. Şimdi ayağı hafif şiş halde rengi normal duruyor ve ayakta kalınca biraz ağrıyor. Fil hastalığına yakalandığını düşünüyoruz. Çok endişeliyiz sizin sitenizi gördüm ve bu alanda bilgili olduğunuzu gördüm lütfen bize yardımcı olur musunuz çok korkuyoruz.

Devam Eder İken Size Denk Geldik
Hocam merhabalar,
Hayırlı günler 28 aylık oğlumun doğuştan sağ ve sol ayaküstlerinde ve ayak bilek kısmında şişlik var, çeşitli doktorlara ve hastanelere muayene olduk fakat net bir cevap maalesef alamadık. Oğlumun rahatsızlığına lenf ödem denildi fakat yaşı küçük olması ve şuan için aciliyet gerektiren bir durumunun olmadığı söylenerek herhangi bir tedaviye başlayamadık. İnternetten araştırmaya devam eder iken size denk geldik, oğlumun muayenesi için sizinle nasıl irtibat kurabiliriz, yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hayırlı ramazanlar.

Lipodemin klinik göstergeleri nelerdir? Anneden genetik geçiş söz konusu olabilir mi?

Merhaba,
Böyle bir hastalıktan yeni haberim oldu ve zannediyorum şikayetlerimin bununla ilgisi var.
Eğer öyleyse tedavi olmayı düşünmekteyim.
Şikâyetlerim şunlar: Gövde bölgemde fazlalık kilo yok, sağlıklı besleniyor olmama rağmen bacaklarımda ve özellikle basen ve iç bacağımda yağlanma var. Çok zayıfladığım dönemde dahi gitmeyen bölgeler. Beni bu konuda araştırmaya iten şey ise basenlerimdeki şekil bozukluğu, yani kesik kesik sanki yağ bezeleri var ve artık üzerime oturan bir şey giydiğimde girinti ve çıkıntı kendini belli ediyor. Önceden sadece selülit olmasına rağmen aynı bölgelerde damarlarım da belirginleşmeye başladı, sanırım varis. Tüm bunlar dışında üst kolum normalde de çok ince değildi ama özellikle yakın zamanda fark ettim ki çok kalınlaştı. Kolumun iç tarafında elimi değdirdiğimde bezeleri fark edebiliyordum fakat deriye çok yakın ve büyükçe olanını hiç fark etmemiştim.
Aslında annemin iki baseninde çıkıntılı bölgeler vardı ama nedeni kimse çözememişti. Bununla ilgisi olabilir mi? İkimizde de bu hastalık vardır belki.
Şimdiden teşekkürler.
Görüşmek üzere.

Lipodem nedir? Nasıl tedavi edilir?

Merhaba,
Lipodemi iyileştirme ile ilgili uyguladığınız damar tedavisi ilgi çekici. Dolayısıyla eşim için bir ön bilgi almak istiyoruz. Eşim ikinci çocuğumuzun doğumundan sonra muhtemelen hormonal denge bozukluğundan veya genetiksel olan lipodem hastası oldu. Şu anda kollar (41-42 cm) ve bacaklar (Baldır 82 cm). Bu bahsettiğiniz damar tedavisi ne derecede başarılı ? Kaç yıldır uyguluyorsunuz ve kaç kişiyi bu şekilde tedavi ettiniz? Tedavi olanlar rahatsızlıktan kurtuldu mu ?
Liposuction’a göre daha başarılı mı?
Sorularımıza cevap verirseniz çok seviniriz. Daha sonra bir whatsapp görüntülü randevu için iletişime de geçmeyi düşünüyoruz.
Teşekkürler.

GAZİANTEP LİPODEM

Hocam merhaba, lipodem hakkında ayrıştırma yapıyordum sizin videolarınızı denk geldim.
Yıllardır bacaklarımı inceltmeye çalışıyorum ve hiçbir sonuç alamadım. Bütün belirtiler mevcut. Yıllar içinde kalp damar cerrahisi ne ve bir çok bölüme gittim ancak hiçbir sonuç alamadım. Bu konuda yardımcı olur musunuz? Gaziantep’te yaşıyorum uzaktan öneri mahiyetinde de olsa bilgi almak isterim.

LİPODEM VE LİPOLİZ

Ahmet Hocam merhabalar, Lipoödem hastalığım var. Bu hastalığım olduğunu kendi kendime tesadüfen 6 ay kadar önce öğrendim . Sonra araştırdım karşıma sizin hastalıkla ilgili açıklamalarınız çıktı. Sizinle görüşmek istedim ama covid-19 salgınından dolayı gelemedim . Ne yazık ki birçok doktor bu hastalığı bilmiyor . Van’da bildiğim bir yerde yok ne yazık ki tedavi için. Son 3 aylık süreçte spor ve hayatımda ilk defa diyet yaptım . Etkisiz olduğunu okumuştum ama yine de denemek istedim . 2 ayda 5 kg verdim , şu an 1,53 cm boyunda 41 kiloyum. Haliyle bacaklarımda incelme oldu ama yine de hala kontur yapan yağ tabakası var. O yüzden tedavi olmak istiyorum . Hastalığımı öğrendiğimde Hatay’da bir kliniğe gitmiştim, orada lipoliz için enjeksiyon yapabileceğini söylemişti. Ama sizin tedavi yaklaşımınız biraz daha farklı. İzlediğim kadarıyla, damar diyeti ve bir takım cihazlarla fizik tedavi de yapıyorsunuz.

SPOR YAPSAM DA BACAK SELÜLİTLERİ GİTMİYOR

Merhaba Ahmet Bey, sizi araştırdım ve kendi alanınızda çok iyi bir doktor olduğunuzu anladım. Benim büyük bir sorunum var. Aynı anlattığınız gibi doktora gittim, bir şey yok dedi ama benim bacaklarım hem şişiyor hem de yağlanma var. Diyette yapsam, spor da yapsam vücudumda selülit oluşumu çok fazla hiç kilo veremedim ve depresyona girdim. Yaşım daha küçük, bana yardımcı olur musunuz?

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.