En İyi Lenfödem Tedavi Cihazı ve En İyi Lenfödem Tedavisi

bacak_ve_kol_lenfodem_en_iyi_tedavi_cihazi.png


Sevgili Ahmet Hocam,

İki haftalık lenfödem tedavisinden sonra rahatsız olan sağ bacağımdaki dolgunluk ve gerginlik hissinin kaybolmuş olduğunu ve incelmeyi fark ediyorum. Bacağımdaki doku çok yumuşadı, bunu görüp ve hissetmek çok güzel bir duygu. İki bacak arasındaki his farkı kayboldu ve inanıyorum ki ilerleyen zamanlarda çok daha iyi olacağım. Bu da Ahmet Hocamın ileriye dönük olan tedavilerinden dolayı kaynaklanıyor. Zaman ilerledikçe de tedavilerin sonucu daha çok belli oluyor.

Almanya'da gördüğüm tedavilerde doktorların demesi hep şu oldu "böyle yaşamaya alışman lazım", "bu hastalığın çaresi, tedavisi yok" gibi cümlelerle karşılaşıp moralimi daha çok bozuyorlardı.

Fakat Ahmet Hoca ile tanışınca içinde bir umut oldu. Kendisi bana Almanya'da görmediğim tedavileri sundu ve uyguladı ve fark ortada.

Ahmet Hocam size ve ekibinize bütün ilginizden ve güler yüzünüzden dolayı çok teşekkür ederim. Moral verip çok destek oldunuz. Kendimi burda çok güvende hissettim.

Başarılarınızın devamını diler, her şey için teşekkür ederim.

Sevgilerimle

Elif ARIKAN

BACAĞIMIN TAMAMINDA LENFÖDEM VAR

Merhabalar. Nisan ayından beri sol bacağımın tamamında lenfödem var. Lenfödem ile ilgili sayfanızda yazdığınız birçok olay maalesef benim de başıma geldi. Yanlış teşhis, yanlış tedavi, yanlış yöntemler... Sonunda lenfödem teşhisini koydular ve yazılarınızda dediğiniz gibi nereye gidersen git bunun tedavisi yok dediler. Sebebini araştırdılar ve hiçbir şey çıkmadı. Sebepsiz lenfödem dediler. Uzun zaman geçmesine rağmen hastalığımı kabullenmiş değilim. Araştırmalarım sonucunda da sizin sayfanıza ulaştım. Yazdıklarınızı okurken heyecanlandım, mutlu oldum. Bu hastalığın tedavisini olmayı her hasta gibi ben de çok istiyorum ama kafamda birkaç tane soru işareti var. Bahsettiğiniz tedavinin süresi nedir? Kesin sonuç alabiliyor muyum? Tekrarlama ihtimali nedir? Geç kalınma durumunda tedavi ile ilgili ne gibi sorunlarla karşılaşırım? Yapacağınız bilgilendirme için şimdiden çok teşekkür ederim :) Hoşçakalın.

CEVABIMIZ:

Lenfödem, tanı ve tedavisi farklı bir hastalık. Tecrübesi olmayan sağlık merkezleri için gerçekten zor. Hastalar için daha zor, her doktora giderken büyük umutlar harcamakta ama hep hayal kırıklığı ile dönmekteler. Bacakta şişliği gören bazı doktorlar daha bacağa dokunmadan, muayene etmeden, hasta ile ayrıntılı konuşmadan  hastaya hemen Dopler tetkiki istemektedirler. Hasta, zaten o doktora gidene kadar birçok Dopler çektirmiş ve zaten hepsini de yanında getirmiş olmasına rağmen, doktorlar belki de haklı olarak daha önce yapılan Dopler'lere değil de kendi çalıştığı ekibin Dopler çekmesini istemekteler. Belki haklılar ama hastalar bu durumu anlamamaktalar. Çünkü her yapılan Dopleri doğru zannetmekteler. Yani Dopleri, doktor yaptığı için niye tekrar çektirmek gerekliliğini anlamamaktalar. Hatta "bu doktorlar aynı eğitimi görüp aynı diplomayı almıyorlar mı?" deyip söylenmekteler. Kesinlikle hastalar da haklı.

"Peki, madem bu doktor istedi, onun istediği yerde Dopler çektirelim bari" deyip, mecburen Dopleri yaptırırlar. Bu Dopler ücretli de olabilir ve para harcarlar veya ücretsiz olabilir ama bu sefer de zaman ve moral harcarlar. Yani sonuçta hasta bir şeyler harcar. Peki sonuç bu harcamalara değer mi?

Dopleri yapıp doktorun önüne koydunuz. Doktor bakar, "bacağında ödem var, varis çorabı ve şu ilacı kullan" der. Biraz daha şüphe ederse "sende lenfödem olabilir, sintigrafi yaptır" der.

Hasta tatmin olmamıştır çünkü zaten çorap giyiyordur ve zaten yıllardır ilaç kullanıyordur. Zaten hala bacağındaki hastalık ortaya konmamıştır.

Bacakta şişlik var ama neden var, ve bunun bir adı var mı?

Biraz daha parası veya zamanı veya morali olan hasta bacak sintigrafisi için randevu alır. Ayaktan iğne yapılacak, radyasyon içeren bir ilaç verilecek ve radyasyon içeren film çekilecek.  Hasta aldığı radyasyona mı yansın, ayaktan giren iğnenin acısına mı yansın, harcadığı para ve zamanın derdine mi yansın, en kötüsü de sonuç çıktıktan sonra "bunu  tedavisi yok" denilmesine mi yansın.

Sonuç yine hüsran. Tedavisi yok dendi ve eve dönüyorsun. Halbuki gittiğiniz doktor hem doçent veya profesördü, hem meşhurdu hem de çok güzel muayenehanesi vardı, hem de internette Google da "reklam" vererek en üst sıralardan bulunuyordu.

Yani devlet hastanesine de gitsen olmuyor, üniversite hastanesine de gitsen olmuyor, özel bir doktora da gitsen olmuyor.

Veya tanı konuldu ve lenfödem dendi ve sizi tedaviye aldılar. Tedavisi ne?

Lenfödem masajı ve bandaj ve çorap.

Peki onlarca seans masaj yaptırdınız, bacağı mumya gibi bandajladılar ve sizi son seanstan sonra lenfödem çorabı ile gönderdiler.

Belirli bir süre bacak inceldi ama o da ne?

Bacak tekrar eskisi gibi oluyor yani lenfödem tekrarlıyor.

Yine para, moral ve zaman boşa gitti. Hatta bu sefer sağlık sektörüne bile küstünüz. Bir yakınınızdan bile duysanız, "boş yere gitme, ben gittim, hiç bir işe yaramıyorlar" demeye başladınız.

Peki,

Her şeyin çaresini bulan tıp ve teknoloji acaba bu hastalığı neden tedavi edemiyor, veya bu hastalık ne oldu da geldi beni buldu?

Gibi sorularla kafanız karma karışık. Acaba bu işte bir yanlışlık yok mu?

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün Özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

LENFÖDEM HASTALIĞI ve LENFÖDEM TEDAVİSİ için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız lütfen tıklayınız

LENFÖDEM TEDAVİSİ OLAN HASTALARIN yorumlarını görmek için lütfen tıklayınız  

İLETİŞİME geçmek ve RANDEVU almak için lütfen tıklayınız

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.