HEM ANNEMİZE KALP AMELİYATI YAPTI, HEM DE BİZE VARİS AMELİYATI YAPTI

yaslilarda_kalp_ameliyati.jpgyaslilarda_kalp_ameliyati_1.jpgyaslilarda_kalp_ameliyati_2.jpg


Prof. Dr. Ahmet Akgül Hoca'ya,

Belirli zaman aralıklarında. Mesela yüzyılda bir, Allah çok özel yetenekleri haiz insanları dünyaya diğer tüm insanlara şifa vermesi için özel olarak gönderir. Ne mutlu bize ki bu çok nadir insanlardan birini, 21. Yüzyılda Türk Milletine nasip etti: Prof. Dr. Ahmet Akgül.

Bizim hikayemiz kısaca şöyle: 81 yaşındaki annem Hariye Uykan, tahmini 16 ve 9 sene evvel 2 defa kalp spazmı geçirdi ve özellikle son 3 senedir ciddi ölçüde kalp yetmezliği sorunu yaşamaktaydı. 25 Eylül 2017 günü annem rahatsızlandı ve acilen özel bir hastaneye gittik. Tetkiklerde 2 kalp damarının çok ciddi ölçüde tıkanmış olduğu görüldü. İlk denemede doktorlar stent takamadı çünkü her iki damarda tıkanıklık çok ileri boyuttaydı. Son çare olarak, Ahmet Hocaya haber verdik. Kendisinden Allah razı olsun, adeta bir Hızır gibi yetişti, özel hastaneye kadar geldi annemi ve tetkikleri inceledi, durum tespiti yaptı. Bize alternatifleri anlattı. Tekrar stent takmayı denemek, ilaçla tedavi veya kalp ameliyatı. Her birinin ayrı ayrı riskleri vardı, bize izah etti. "Bu durumda kendi annem olsa, ameliyat yapardım" dedi ve kararı siz verin dedi.

Böyle riskli bir hastanın kalp ameliyatını Türkiye'de ve dünyada kaç doktor yapabilir? Prof. Dr. Ahmet Akgül Hoca ve ekibi 4 Ekim 2017 günü saat 11-14 arası Dr. Sadi Konuk Hastanesinde kalp ameliyatını yaptı. Tıkanık 2 damara by pass yaptı. Ameliyattan daha 2 tam gün (42 saat) bile geçmemişti ki, 81 yaşındaki annemi, sandalyede normal odaya çıkardık. Şimdi artık Allah'ın izniyle Ahmet Hoca ve ekibi sayesinde gelecek için annemin sağlığı ile ilgili ümidimiz var.

Yeni bir (Prof) Ahmet Akgül'ün gelebilmesi için ne gerekir? Allah vergisi çok özel yetenekler, çocukluğunu ve gençliğini bir tıp ailesinde yaşamak, Prof. Dr. Hikmet Akgül gibi usta bir cerrah doktorun ve üstadın rahle-i tedrisatından geçmek, Prof.Dr. DeBakey gibi dönemin en iyi kalp doktorunun asistanlığını yapmak, vs. Veya bunların muadili olayların zincirleme cereyan etmesi. Görüldüğü gibi ihtimal çok düşük.

Ahmet Hocanın en önemli özelliklerinden biri hastalığın gerçek sebebini ortaya çıkarmak ve hastalığı kısmen veya geçici olarak değil tam olarak iyileştirmek için ne gerekiyorsa doğru şekilde yapmak. Mesela Ahmet Hoca, beni ve eşimi 15 ay evvel, özel ve devlet hastanelerindeki doktorlara varis muayenesi oldum. Sebebini bilmeden, tedavi yöntemleri önerdiler. İnternetten Ahmet hocayı buldum. Yaptığı ve yaptırdığı tetkiklerde hem sağ hem sol ayağımdaki iki paralel toplar damarlar arasında olmaması gereken birkaç köprü damarın varlığını ve varise bunun neden olduğunu ortaya çıkardı. Diğer bazı kapacıkları tamir etti yaptığı başarılı ameliyatta ve köprü damarlarını çıkardı. Böylece şifa buldum Ahmet Hocanın sayesinde. Hem ben hem de benzer bir varis ameliyatı olan eşim şimdi çok mutluyuz.

Özetle Prof. Dr. Ahmet Akgül gibi dahi doktorlarımızı toplum olarak ve ülke olarak kıymetini bilmemiz ve sahip çıkmamız gerekir. Sizin gibi bir şifacı bir doktoru bizlere nasip ede Allah'a tüm kalbimizle ve samimiyetimizle şükrediyoruz.

Sevgilerimizle

Doç. Dr.(Mühendis) Zekeriya Uykan ve annesi Hayriye Uykan

05 Kasım 2017

BABAMIN ACİL KALP AMELİYATI 

MART 2013... Sıradan başlayan bir günün sabahında sadece hastaneye muayene olmak üzere giden babamın acil olarak anjiyo işlemine girmesi gerektiğini duyarak koştum hastaneye.

Önce endişelendim ve sonrasında tıp biliminin bugün ulaşmış olduğu seviyeyi düşünerek, bu kapsamda bu operasyonun aslında çok küçük ve basit bir şey olacağına kendimi ikna ederek başladım güne. Ancak hastaneye girdiği an insanın içini hep bir kuşku ve endişe kaplar ki, bizim için her şey bu küçük operasyonla sınırlı kalamadı. Anjiyo işlemi sırasında gerçekleşen kalp krizine ise, şans mı demeli idi, şanssızlık mı ayırt edemedim. Sonrasında da kalbin dört ana damarının yüksek oranda tıkalı ve durumun çok ciddi olduğunu öğrendim. Bu durumda tek seçeneğimiz babamın Bypass ameliyatına girmesiydi. Konu bu noktaya gelince kabullenmem ve kendimi ikna etmem çok da kolay olmadı. Çünkü sabah işe uğurlarken "kahvaltını yapmayacak mısın?" diye arkamdan seslenirken birkaç saat sonra bir kalp ameliyatının gerçekleşeceğini aklımın ucundan geçiremezdim.

Genelde kritik ameliyatlara girecek kişilerin ve yakınlarının davranış modelleri, operasyonu gerçekleştirecek ekipler hakkında bilgi toplamak ve kendi psikolojilerini en yakın hissettikleri ekibe hayatlarını emanet etmek olur. Biz ise tesadüf eseri Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeydik. Üzerimizden durumun şokunu atlatamadan Doç. Dr. Ahmet Akgül ve ekibine babamı emanet ettik. O ana kadar kendisi ve ekibi hakkında pek de bilgi sahibi değildik. Bizim buna hiç vaktimiz olmamıştı. Babamın ameliyatta olduğu saatlerden bir kısmında Kalp ve Damar Cerrahisi katındaki hasta ve hasta yakınlarının, iyileştikten sonra yazmış olduğu yazıları okuyarak geçirdim. Bu o saatleri daha kolay geçirebilmek adına büyük bir motivasyon oldu ve babam iyileştiğinde bir not da ben yazmaya karar verdim.

Bugün 14 Mart 2013... Biz sanki o günü hiç yaşamamış gibi hayatımıza devam etmeye başladık bile. Birçok insanın hayatında kabus olarak nitelendirebileceği o günü hatırlarken ailece yüzlerimiz gülüyor ve "iyiki" Ahmet Hoca ve ekibi ile o gün oradaydık diyoruz.

Yanında olamadığım yoğun bakım günlerini babama sorduğumda ise, bana ağrılarından korkularından ya da daha önce kalp ameliyatı olan bazı hastalardan duyduğum kötü hikayelerden bahsetmiyor hiç. Dr. Sadi Konuk ve Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakımında ona eşinden, kızından bile iyi bakan melek hemşireler ve yüzü gülen doktorlar olduğunu anlatıyor bize. En sevdiği müzikleri dinlediğinden, hemşehrisi olan İzmirli hemşire ile İzmir Fuarı'ndan konuştuklarından, bir hemşirenin de babamın adaşı olan Şeref adında bir oğlu olduğundan bahsediyor. En önemlisi tüm bunları yüzü gülerek anlatıyor. Babamın hiç ağrı ya da korku hikayesi yok.

Tıp dünyasının bir bireyi olmayı başarabilenlere her zaman hayranlık ve saygı duymuşumdur. Çünkü onlar hayat kurtarırlar. Ama daha önce hiç rastlamadım ki, bir kalp ameliyatının sadece 13 gün sonrasında yaşadıklarını sadece birkaç günlük evden uzak ve lüks bir oteldeki tatil gibi anlatan biri olsun. Korkularımıza müzikler katan, ağrı ve korku yerine gülümseyerek anlattığı bir tatilin anıları gibi hikayeleri olan bir Bypass ameliyatı sürecini bizlere yaşatan Doç. Dr. Ahmet Akgül ve ekibi başta olmak üzere, Yoğun Bakım ve Kalp ve Damar Cerrahisi ekibinde yer alan tüm doktor, hemşire, hasta bakıcı olarak Tıp Dünyasına değer katan herkese teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.

İyiki sizlerle karşılaştık, iyiki sizler varsınız. 14 MART TIP BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!!!

Deniz ŞENOKUR  

İYİ BİR KALP CERRAHI, ÇOK BİLİMSEL, HASTASIYLA ÇOK İLGİLİ

Dr Ahmet Akgül bir yakınımızı tedavi etti. O yüzden kendısi ile tanıştım. Hastalığın tanısı ve takibi için bizlere hem yardımcı oldu hemde verdiği kararlar doğru oldu. Mesleki açıdan özellikle kalp hastalıkları üzerindeki bilgisi çok başarılı. Kendi çizgisinde devam ederse çok başarılı olur çünkü bilimsel yönü zaten dergi editörü, çok güçlü. 3 kelimiyle özetlersek: iyi bir kalp cerrahı, çok bilimsel, hastasıyla çok ilgili. Çalışma arkadaşları da çok ciddi bir disiplin altında çalışmaktadırlar. Teşekkürler Ahmet Hoca

Esra Ö.  

Kalp Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Kalp hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.