AORT DAMAR TIKANIKLIĞI

 

Uzun yıllardır yürüme ağrısı ile boğuşuyordum. Git gide yürüyüş mesafem kısalmış, yaşam kalitem düşmüştü. 5 yıldır gittikçe kısıtlanan, dinlenirken dahi ağrılar oluşan bir durumdaydım. Çok doktor gezdim belki 100 tane, ne olduğunu dahi anlamıyorlardı.

Tam da o sürede Dr. Ahmet Akgül hocamla tanıştım. Yaptığı operasyondan sonra bacaklarımı, hayat kalitemi geri kazandım. Ellerinize, emeğinize sağlık hocam, iyi ki sizi tanıdım. Sizin de dediğiniz gibi "iyi kalpler" hocam. Sağlıklı damarlar...

Bir şifacı bulunur elbet, bu sözünüzle geldim, şifaya kavuştum hocam. Allah sizden razı olsun.

 

 

Aort damar tikanikligi 1

 

Aort damar tikanikligi 2

 

AYAK PARMAKLARINDA GANGREN ve BURGER AMELİYATI

 

Merhaba; eşimde beş yıl önce başlamış ama bir ay önce teşhis konulan Burger Hastalığı var. Maalesef 25 yıl sigara içmenin sonucu çok zor ve ömür boyu takip isteyen bir hastalık. 5 yıl önce bacaklarımda hatta damarlarında ağrıyla başladı gittiğimiz kalp damar cerrahı hiçbir tetkik yapmadan damarların iyi olduğunu söyledi. Hali hazırda bel fıtığı da olduğu için fıtık ağrısı bacağa vurdu sandık. 3 yıl önce tırnak batması oldu, toplu iğne başı gibi olan yara büyüdü büyüdü 2. Ve 3. Ayak parmağına geçti. Yaralar önce kırmızı sonra siyaha döndü ve maalesef siyah doku=Kangren, Uykusuz geceler, ağrı, acı, ayağındaki yaradan sebep yürüme bozuklukları çok gece acıdan karı-koca ağladığımızı bilirim.

Teşhis edilme ve tedavi sürecinde 10 cildiye doktoru, 5 kalp-damar doktoruyla görüştük. 1’i gözlem 2 tedavi için 3 kez anjiyo olduk keşke hiç olmasaydık, daha kötü oldu. 15 gündür eşim yara olan ayağına basamadığı için yürüyemedi veya koltuk değnekleriyle yürümeye çalıştı. Doktorlar hiçbir tedavisi yok, şimdi parmaklar sonra bacağa kadar kesilecek dedi. Allaha çok şükür; Ahmet hocamıza geldik umutlarımız Allah'ın izniyle tekrar yeşerdi. Kök hücre tedavisiyle Allah'ın izniyle kan gitmeye başladığını söylüyor. Eğer bu yazdıklarımı okuyorsanız ve Burger hastasıysanız sakın boşa vakit kaybetmeyin, sakın anjiyo yaptırmayın ve “bulunduğunuz ilde tedavi arayalım” demeyin koşa koşa Hocamıza gelin. Harika ilgisi, mütevazliği, güler yüzü yani ahlakı insanlığı bence doktorluk kariyeriyle yarışır.

Harika bir insan, Harika bir ŞİFACI !

 

Burger Buerger hastaligi ve tedavisi 2

Burger Buerger hastaligi ve tedavisi 1

 

CAMDAN DEĞİL, CANDAN DOKTOR

 

"Bazı doktorlar her ne kadar mesleklerinde başarılı olsalar dahi hastaları ile aralarına sanki görünmez bir CAM koyarlar..Hasta derdini ne kadar anlatmaya çalışsa da doktoruna bir türlü ulaşamaz..CAMDAN doktor soğuktur, mesafelidir, ürkütücüdür, adeta ölümü çağrıştırır.. Doktor korkusu dediğimiz şey gelir yerleşiverir yüreğine hastanın..
Oysa ki hasta ;CAMDAN değil CANDAN doktor ister karşısında, samimi, içten, mütevazi,güvenilir,bizim gibi, bizden biri...Kendini sürekli yenileyen, geliştiren,bilgiye doymayan,başarı üstüne başarı ekleyen,mesleğine aşık,idealist bir doktor..
Şimdi sizin :'' ohooo Ebru hanım de ne çok şey istiyorsun.. Nereden bulacağız öyle doktoru '' dediğinizi duyar gibiyim..
Var var !
Ben bugün tanıştım..
Güzel ülkemin ender değerlerinden biri..
Adı mı ?
PROFESÖR DOKTOR AHMET AKGÜL efendim.."

 

 

BACAK DAMARINA BAYPAS

 

erol.jpg

 


........  EĞİTİM VE ARAŞTIRMA Hastanesi PERSONELİNE  

...... tarihinde geçirmiş olduğum Bilateral  Femoropopiteal By Pass ameliyatımda çalışmalarıyla gösterdikleri büyük başarıyla başta Prof.Dr.Ahmet AKGÜL olmak üzere, teşekkürlerimi sunar Allah'tan çalışmalarında başarılar dilerim.

Erol KARUL

12.10.1940 /İstanbul 

 

 

BABAMIN BACAK DAMARI TIKANMIŞTI

 

Merhaba; Sayın Ahmet Akgül ile babamın periferik bypass ameliyatı gerektiği zaman tanıştık ve ameliyatımız öncesi,sonrasında kendisi ve ekibini işindeki disiplinli,ilgili, sorularımıza açıklayıcı, güleryüzlü, en önemlisi insani yaklaşımlarınla tanıdık... Babam şimdi çok iyi, ameliyat öncesi aklında ya sonra... diye düşünlerinin gereksiz olduğunu düşünüyor şimdi, heran dualarını DOKTORUMUZDAN, EKİBİNDEN eksik etmiyor herbir hastanın dualarını aldıklarından eminim (hastanede 6 gece kaldık,çok şeye tanık olduğum için eminim) Ve inanıyorumki çok daha başarılı olucaklar...

Ahmet Akgül kişilik olarak disiplinli,ameliyatlarını işi gibi görmüyor hayat kurtarmak ve bunu takip etmek aklında sadece bunu düşünmek gibi bir yaşamı var,daha iyisini yapmak ve kendisini yenilemekle bütün takdirleri hak ettiğine inanıyorum,yanında yetiştirdiği uzmanları, asistanları,klinikteki bütün çalışanlarınla gözle görülür biçimde uyum içinde.

Bu ekip içinde sayın doç.dr Ahmet Akgül den,kat sorumlusuna kadar emekleri geçen herkese sonsuz sevgilerimizi gönderiyoruz.

Nazan Ç.  

 

 

 

 

YERE YANLIŞ BASMA ve KILCAL DAMAR DOLAŞIM BOZUKLUĞU

 

Bugün 31.12.2020. 24.11.2020 tarihinde başladığımız annemin tedavisinin sonuna geldik. İlk geldiğimizde ayaklarında ağrı ve yürüyememe şikayetlerimiz vardı, yapılan çekimlerde ana atar ve toplar damarların açık olduğu fakat kılcal damarlarda bir sıkıntı olduğu bize bildirildi. Vücuttan alınan kan ayaklarına ozonla beraber verildi ve yürüyüşlerimizde belli bir düzelme olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca ilk yapılan tedavide annemin aslında yıllardır yere yanlış bastığını da yapılan taban analizinde görmüş olduk. Bunun içinde uygun tabanlık yaptırıp artık onu kullanıyoruz. Belki de bu rahatsızların sebebi yanlış basmadan dolayı kılcal damarların normal düzenini bozup kan akışın olumsuz hale getirmişte olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta tedavimizi yaptırdık. Bundan sonra beslenmemize dikkat eder. Düzenli yürüyüşler yaparsak bu sıkıntılarımızdan tamamı ile kurtulmuş olacağız. Bu süreçte bize yakın ilgi ve güler yüz gösteren başta hocamız Prof.Dr. Ahmet AKGÜL'e, asistan doktorlarımıza hemşirelerimize ve tüm çalışanlara teşekkür ediyorum.

 

 

Kilcal damar yetmezligi ve tikanikligi

 

 

Kilcal damar yetmezligi ve tikanikligi 1

 

HABERTÜRK GAZETESİ HABERİ

 

Aşağıdaki gazete haberinin aslını yukarıdaki başlıkta bulunan linke tıklayarak da görebilirsiniz.

 

Doğan Cüceloğlu aort yırtılması nedeniyle hayatını kaybetmişti! Aort yırtılmasından korunmak için bu önerilere dikkat!

Psikolog ve yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun ölüm sebebi belli oldu. Aort damarı yırtılması nedeniyle hayatını kaybeden Cüceloğlu, sevenlerini yasa boğdu. Aort damarı yırtılması, yaklaşık beş yıl önce ünlü sanatçı Oya Aydoğan'ın da hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Aort yırtılması vakalarının yaklaşık yüzde 40'ı ani ölümle sonuçlanıyor. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, aort yırtılmasında en güçlü risk faktörünün hipertansiyon olduğunu vurguladı. Bu nedenle sigara kullanımının ve obezitenin bir an önce engellenmesi, ailesinde kalp damar hastalığı bulunanların ise çevresel faktörleri düzenlemesi, gerekli kontrollerini yaptırması öneriliyor. Habertürk'ten Demet Demirkır'ın haberi:

Psikolog ve yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun (83) aort damarı yırtılmasına bağlı olarak hayatını kaybettiği bildirildi. Bilinen bir rahatsızlığı olmayan ve iki yıl önce kalp ameliyatı geçirdiği ifade edilen Cüceloğlu, ölümüyle sevenlerini yasa boğdu.

Ünlü sanatçı Oya Aydoğan da (59) yaklaşık beş yıl önce yemek yerken rahatsızlanmış, aort damarının yırtılması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. 12 saat süren ameliyatın ardından tedavisi yoğun bakımda devam eden Oya Aydoğan hayatını kaybetmişti.

Peki aort yırtılması nedir, aort damarı yırtılması en çok kimlerde görülür, aort yırtılmasını önlemenin yolları neler? İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, bu konuyla alakalı bilinmesi gerekenleri Habertürk'e anlattı.

Prof. Dr. Ahmet Akgül, "Aort, kalpten çıkan en büyük ana damardır. Bütün vücuda kan veren ve dallarıyla bütün vücudu besleyen ana atardamarımızdır. Özellikle tansiyon ölçümü yaptığımız kollar ile amacımız; o atardamar içerisindeki kanın duvara yaptığı basıncı ölçmektir. Biz aortun içindeki kan basıncını tansiyon cihazıyla ölçeriz. Tansiyonu ölçmenin amacı şudur; eğer tansiyon belli bir limitin üzerindeyse o atardamar yavaş yavaş genişlemeye başlar. Aynı zamanda hastada kolesterol, hareketsizlik, stres ve yaşın ilerlemesiyle beraber damar duvarlarında da plaklar oluşmuşsa veya damar duvarı kireçlenmişse, sertleşmişse o zaman damar genişlemesine bağlı duvarda harabiyet olur ve bu damar duvarı yırtılır" dedi.

AORT YIRTILMASI İKİ ŞEKİLDE MEYDANA GELİYOR

Aort yırtılmasının iki şekilde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akgül, "Birincisi, damar duvarının içinden yırtılabilir; çünkü damar duvarı üç katlıdır. Bu katların arasına kan girerek yırtmış olur ve buna aort diseksiyonu denir. İkincisi, aort duvarı tamamen ayrılır ve kan dışarı yani vücudun boşluklarına, göğüs boşluklarına akar. Buna da aort rüptürü denir" diye konuştu.

AORT YIRTILMASINDA RİSK FAKTÖRLERİ

Prof. Dr. Ahmet Akgül, aort yırtılmasında en önemli risk faktörünün hipertansiyon olduğunu aktararak şunları söyledi: "Hipertansiyonu oluşturan nedenler ise obezite, sigara kullanımı, ileri yaş, erkek cinsiyetidir. Bunlar damar yırtılmasını artıran durumlardır. Aynı zamanda kişide Marfan sendromu gibi doğuştan bağ dokusu hastalıkları varsa da aynı şekilde etkilenir. Marfan sendromu, kalp-damar, iskelet sistemi ve göz bozukluklarıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalar uzun boyludur. Hastada bağ dokusu bozuktur. Bağ dokusu iyi gelişmediği için aort duvarını oluşturan bağ dokusu da iyi gelişmemiştir bu nedenle burada aort yırtılması meydana gelebilir."

AORT YIRTILMASINDA BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Aort yırtılmasının, genelde aort damarının genişlemesiyle ortaya çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Akgül, "Aort damarının genişlemesine aort anevrizması denir. Aort anevrizması, hem göğüste olabilir hem de karın içerisinde olabilir. Çünkü aort, kalpten çıkıp bacaklara kadar giden geniş bir damar sistemidir. Aort genişlemesi olduğu zaman hastada zaten tansiyon bulguları olur. Aynı zamanda hastalar yutma güçlüğü, göğüs ve sırt ağrısından şikayet edebilirler. Çok nadiren nefes darlığı olur. Diseksiyon olduğu zaman ağrı çok keskindir, bıçak saplanır gibi bir ağrı tarif edilir. 50-60'lı yaşlarda erkek hasta, göğsün ön veya arka kısmından çok şiddetli bir şekilde bıçak saplanmış gibi hisseder. Bu hastaların hemen kontrol edilmesi gerekir.

Bir de karında aort genişlemesi ve yırtılması söz konusudur. Bu hastalarda ise karın ağrısı meydana gelir. Karın içerisinde sanki nabız atıyormuş gibi bir his duyulur" açıklamasında bulundu.

AORT YIRTILMASINI NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

Prof. Dr. Akgül, sözlerine şöyle devam etti: "Ailede, annede, babada, kardeşlerde veya dedelerde koroner arter hastalığı varsa, hastanın kalp damarlarında veya kalpten çıkan ana damarlarında bir hastalık varsa veya bir ameliyat olmuşsa o kişide de atardamar şikayetleri riski büyük olur. Bu kişiler 1-0 geriden başlarlar. O nedenle çevresel faktörleri çok iyi bir şekilde düzenlemeleri lazım. Sigara kesinlikle içilmemeli, obezite ve tansiyon engellenmeli, bu hastalarda özellikle aktivite önemlidir. Hastaların hiçbir şikayeti olmasa bile senede bir kez kalp ve ana damarlarının kontrolü gerekmektedir. Eğer risk varsa kontrol sayısı daha da sık yapılmalıdır. Bu hastalara anjiyografi yapılması gerekir hem aort damarını görüntülemek için aortografi hem de koroner damarlarını görüntülemek için koroner anjiyografi gerekir."

AORT YIRTILMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aort yırtılmasına karşı uygulanan tedavi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Akgül, "Aort diseksiyonu yalnızca kalpten çıkan bölgede olmaz. Göğüsten aşağıya inen damarda da olur. O yüzden bunun tip 1, tip 2 ve tip 3 türleri vardır. Tip 3, kalpten daha uzakta, göğüs boşluğundaki aort damarındaki yırtılmadır. Bunları genelde medikal tedavilerle takip ederiz, ameliyat düşünmeyiz" dedi.

"TEDAVİ KALBE YAKINLIK DURUMUNA GÖRE PLANLANIR"

Prof. Dr. Akgül sözlerini şöyle sürdürdü: "Aorttan çıkan ana damar ve arkus dediğimiz bölgede yırtılma olduğu zaman beynin kanlanması da bozulacağı için ve yırtık kanamaya yol açacağı için bu kişilere ameliyat yapılır. Tedavi kalbe yakınlık durumuna göre planlanır. Kalbe yakınlık olduğu zaman kişi eğer uygun zamanda ameliyat olmazsa bu durum ölümcül seyredebilir; çünkü o damarların devamı şah damarıdır. Felç olabilir, ölüm olabilir ve diğer organların beslenmesi bozulabilir. Hasta ölmese bile gittikçe ölüme yaklaşan diğer organ bozuklukları olacaktır."

DİKKAT! HAPŞIRMA, ÖKSÜRME, AĞIR YÜK KALDIRMA AORTU YIRTABİLİR

Aort yırtılması riskine karşı önerilerde bulunan Prof. Dr. Akgül, "Kişi eğer tansiyon hastasıysa, özellikle erkekse, kiloluysa bu hastalarda bazen aort damarı geniş olabilir. Bu yüzden devamlı kontrol için kardiyologlara veya kalp damar cerrahlarına gitmesi gerekir. Çünkü burada ani bir göğüs içi basınç artışı bile damarda hasara yol açabilir. Mesela hapşırma, şiddetli öksürük, kabızlık, ıkınma, ağır yük kaldırma ani göğüs içi basınca neden olabilir. Sanatçı Oya Aydoğan da boğazına bir şey kaçtığında onu çıkarmak için öksürdüğünde ani basınç oluştu. Aort genişlemesi diseksiyonu zaten çok sınırda gider. Birden yayılır; çünkü orda basınç yüksektir, damar boylu boyunca yayıldığı zaman da ölüm riski çok yüksektir. O nedenle ailede eğer böyle bir öykü varsa kişinin kendisine çok dikkat etmesi gerekir" diye konuştu.

 

Damar, Damar Tıkanıklığı ve Yetmezliği ve Damar Hastalıkları ve Tedavileri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız  

Damar hastalığı ve "tedavisi yok, bu hastalıkla yaşamaya alış, bu bacak kesilir"  denilen hastaların tedavi sonrası yorumlarını okumak için lütfen tıklayınız  

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve Randevu için lütfen tıklayınız   

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.