Lenfödem

LENFÖDEM TEDAVİSİ HAKKINDA ÖNCE BUNLARI BİLMELİSİNİZ.... 

 

bacak_yz_ve_kol_lenfdem_hastalar.jpglenfodem_tedavisi.jpg lenf_odem_mikrop_kapinca_ne_olur.jpg

Türkiye'nin, yazılı/görsel olarak en kapsamlı sağlık web sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Merak ettiğiniz konulara burada ayrıntılı cevap vereceğiz. Ayrıca soru sormak isterseniz veya iletişime geçmek isterseniz lütfen TIKLAYINIZ.
Paylaşımlarımızı okurken RENKLİ + BOLD yazılan kelimelerin üzerine de tıklarsanız o konuda hem video hem de yazılara ulaşırsınız. O sayfayı okuduktan sonra zaten sayfanın altında GERİ DÖN tuşuna tıklarsanız cevabımızda kaldığınız yerden okumaya devam edersiniz. Böylece hastalığınız ve tedavisi hakkında hem görsel hem de yazılı bilgi sahibi olursunuz:
 
Düşünün ki giydiğiniz etek, pantolon ve hatta ayakkabı dahi ayağınıza olmuyor ve nedenini bulamıyorlar, aylar sonra Lenfödem  tanısı koyuyorlar. Tanıyı koyan doktorlar bile "tedavisi yok , bununla yaşamaya alış" diyorlar. Hatta bu ifadeyi yurtdışındaki İngiletere'deki doktorlar ve bunlara inanan hastalar bile diyor.Nasıl alışacaksın ki?. Bu yalnızca lenf damarı hastalığı değil ki. Hastada tıbbi, kozmetik sorunun yanında sosyal ve psikolojik bozukluklar da var. Her başladığı tedavi yarım kalmış ve etkisi olmamış. Hastaların kendine olan güveni azalmış, dışarı çıkmak istemiyor, sosyal hayatı bitme noktasına gelmiş ve depresyona girmiş. Hatta çok uzun bir süre lenfödem hastalarının tanıları bile koyulamamış, çoğu zaman bacağında "varis" olduğu söylenmiş. Hastaya hem zaman hem moral hem de para kaybettirilmiş. İşte, bu hastaların tedavisi sabırla hem tıbbı hem estetik hem de psikolojik yapılmalı. 

Çünkü hastanın kol ve/veya bacak estetiği, hastanın psikolojisi en az tıbbi tedavisi kadar önemli. Yani hem hızlıca ağrısız ve acısız damar haritalama  işlemiyle tanı konulmalı hem de içinde damar uzmanı radyolog, fizyoterapist, psikolog, dermatolog, diyetisyen ve damar cerrahların olduğu bir ekiple tedavi ve takip edilmelidir. Bu nedenle Prof. Dr. Ahmet Akgül, kendi özel ekibiyle lenfödem hastalarının tanısı ve tedavisini hızla ve başarıyla yapıp,  günden güne iyileştiğini gören hastaların tekrar "yaşama sevinci" kazanmasını sağlamaktadır. Kısacası "geçmiş olsun" demiyoruz "geçiyor" diyoruz.

Yasal Uyarı

Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler bu amaçla kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.