DAMAR 4: Şah Damarı Yazdır e-Posta

KALP AMELİYATI SONRASI ŞAH DAMARI TIKANIKLIĞI

Kayınpederim 68 yaşında 20 yıl önce baypas oldu. Kısa bir süre önce kalp içinde ana arterlerdeki tıkanıklık nedeniyle 4 adet stent takıldı, bu işlem sırasında kalbi durdu, müdahale ile tekrar hayata döndü. Şimdi ise şah damarı kısmında  tıkanıklık olduğu söylendi, anjiyo yapılması önerildi. Sizin bu konuda çok iyi olduğunuzu duyduk ve sizinle en kısa zamanda iletişime geçmek istiyoruz. Vereceğiniz randevuya göre babamız Eskişehirden buraya gelecek.

Size şimdiden teşekkür ederim ve saygılarımı sunarım    

BEYİNE GİDEN DAMARLAR TIKANMIŞ

Hocam merhaba. Bugün eşim  emar çekindi.  Beyin mr'da birşey çıkmadı ama ultrason doopler  çekindi. Boyundan beyine giden damarlardan birisi darmış.  Sağ taraftaki damar 2.7mm, soldaki damar 4.1mm dk. İkisinin toplamı 280 ml/dk. Doktor "akim var" dedi, "olmasaydı ameliyat derdim" dedi. Nöroloji doktoru baktı tabi. Sizce tehlike arz eder mi?

Damar yapısal olarak doğuştan mı dar, yoksa sonradan mı daralmış?

Teşekkürler. 

ŞAH DAMARINDA TIKANIKLIK

Selam hocam. Babam 75 yaşında, karotisi % 90 üzerinde tıkanmış. Stent takılacaktı. Mr çekildi. Beyne küçük pıhtı atmış dedi doktoru. O yüzden 1ay stenti erteledi. Mr çekelim 1 ay sonra stent takılacakmış. O zamana kadar tekrar pıhtı atabilir. Nefes darlığı ve tansiyon hastalığı var. Ne önerirsiniz.ne yapalım?

Saygılar

CEVABIMIZ

Geçmiş olsun. Babanızda şu anda felç veya inme var mı. Eğer var ise çok az beklemeniz mantıklı ama yok ise şah damarının acilen açılması gerekir. Yoksa beklerken tekrar pıhtı atabilir ve hasta felç olabilir. Lütfen aşağıdaki videomuzu ve haberimizi dikkatlice inceleyin. Hastanızı merkezimize getirin ve en iyi tedaviye hemen başlayalım.

Sağlıcakla 

EMAR YETMEZ, ŞAH DAMARI YANİ KAROTİS DOPLER GEREKİR

3.jpg

Sayın hocam, annemin çekilen beyin anjiyografi mr sonucunda; ''sol vertebral arter kalibrasyonu sağa ve normale nazaran incelmiştir.'' yazıyor. Herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç ya da stent takılma durumu olabilir mi?

Annem şu an orta derecede unutkanlık ve konuşma bozukluğu yaşıyor.

Teşekkürler

CEVABIMIZ:

Beyin kanlanmasını sağlayan 4 ana damar var, 1- sağ karotis (şah damarı) 2- sol karotis (şah damarı) 3- sağ vertebral arter  4- sol vertebral arter. Bu 4 damar beyin içerisinde birbirleriyle iletişim kurar ve birinin eksikliğini diğeri tamamlar. Bu nedenle sorunuza net bir cevap verebilmemiz için annenizin karotis yani şah damarlarının Doppler sonucunu da görmemiz gerekir. Şah damarları ile ilgili aşağıdaki VİDEOLARI izleyiniz.

Sağlıcakla