DAMAR 5: Omuz Kapanı Hastalığı Yazdır e-Posta

TORASİK OUTLET SENDROMU

Merhaba benim şikayetim kolundan kurek kemiği ve boynumdan kulağıma giden ağrı 1 yıldır devam ediyor fizik tedavi doktoruna gittim ve 10 gunluk fuzik tedavinin sonunda iyi hissettim fakat verilen egzersizleri 1 ay kadar yapmaya devam ederken birden boynum tutuldu ve nuroloji bölümüne gittim ordada fıtık olduğunu söylediler ama bu kadar rahatsız etmemesi gerektiğini söyledi doktorum ve şimdi ağrım sol köprucuk kemiginden kurek kemiğine ve başımın soluna kadar ağrı var. Kolum yukarıya kaldırmala uyuşma oluyor ve küçük kızımı boynuna alırsamda sol kolumda uyusma var ilgijiz icin tesekkurler

KOLDA UYUŞMA VE AĞRI

Merhaba hocam. Sol kolumda şiddetli uyuşma ve dirsekten kola doğu ağrılarım oluştu. Kol ağrısıdır diye ortopediye gittim, fiziki muayenede boynuma basılınca kolumun uyuşması daha da arttı. Boyun Emar çekildi koluma giden sinir ve arter sıkışması ve iki omur arası diskin olmadığı söylendi. Ne yapmalıyım? Size sormak istedim, şimdiden teşekkür ederim. 

TORASİK OUTLET SENDROMU MU, FİBROMİYALJİ Mİ?

Doktor Bey Merhaba

Yaşım 48. İşim gereği şuan yurt dışındayım. Yıllardır boyun ağrısı ara ara sırt ve baş ağrısı çekmekteyim. Bulunduğum ülkede ağrılarım artınca 1-2 doktora gittim, tahliller yaptırdım ve Türkiye'de bulamadığım  ayakta STAND-UP  MRİ çektirdim. Sonuç Türkiye'de gittiğim 9-10 doktorun söylediği "sende boyun fıtığı yok" cümlesinden farklı olmadı.
        Niçin boyun ağrısı çekiyorum? Cevabı yok, kolaycılık, fizik tedavi ve harekete yönlendiriyorlar. Türkiye'de gittiğim doktorların içinde ikisi farklı bir şey söyledi. Birincisi, o zaman ismini dahi bilmediğim "omuzda kemik fazlan var" dedi ama çok itibar etmedim, çünkü başka hiçbir doktordan duymadım ve gittiğim doktorlara sorduğumda gülüp geçtiler. İkincisi ise "D vitamini eksikliğinden dolayı ağrı yapar" dedi. Eksik çıkan D vitaminini aldım ama faydası yok, "acaba kemik ağrısı mı" diye kalsiyum, D vitamin, K-2 vitamini ve omega 3  destek vitaminleri alıyorum.
         Sonuç olarak yurt dışında gittiğim doktorlar da "stres kaynaklı kas gerilmesi var kesinlikle fıtık yok" dediler ve fizik tedaviye gönderdiler. Ben de 6 seans gittim, yaklaşık her seans 1 -1.5 saat civarı olmak üzere  her gittiğimde sırasıyla

1-  Elektrikli masaj
2-  Akupunktur kuru iğne tedavisi
3 - Hilterapi lazer tedavi
4 - Titreşimli masaj
5.- İlaçlı masaj
6 - Manuel terapi

            Olmak üzere tedaviyi tamamladım, fakat benim ağrılar azalacağına arttı daha fazla kollarımda güçsüzlük (ilk önceleri sol kol bu aralar iki kolumda da var) ara ara uyuşma, sürekli boyun sırt birleşiminde ağrı daha çok yanma hisli karışık ağrı ile beraber son 2-3 ay içinde gözlerimde uzak yakın sorunu ve kulaklarda ara ara çınlama oluyor, belki alakası yok ama bilgi olarak söyledim.
            Derken internetten  "torosik outlet sendromunu" çok inceledim araştırdım. Sizin hazırladığınız sayfa ve tecrübeniz ilgimi çekti ve yazmaya karar verdim. Yardımcı olursanız memnun olurum, benim şikayetlerim TOS olabilir mi ve ne yapmam lazım?

CEVABIMIZ:

Öncelikle geçmiş olsun. Boyun fıtıklarında veya boyundaki omurga sorunlarında boyunda, kolda ağrılar, uyuşmalar, elektrik çarpması gibi hisler oluşabilir fakat kollarda şişme, kızarıklık gibi damar hastalıklarına bağlı sorunlar pek görülmez. Omuz çıkım sendromu yada Torasik Outlet Sendromu olarak bilinen hastalık da, kola giden büyük atardamar, toplardamar ve sinirlerin boyundan çıkarken sıkışmasına bağlı gelişir. Bu durumda kolda ağrı, şişlik ve şiddetli bir halsizlik olur. Bu haslsizlik ve ağrı kol özellikle yukarı kaldırılırken, raftan bir kitap alırken, perde asarken veya çamaşır asarken çok daha fazla artar.

En iyi tanı koyma yöntemi Doppler, MR gibi görüntüleme yöntemleridir ama öncelikle fizik muayenede tespit edilir. Akciğer filmi de çekilir ki boyunda bu sıkışmayı yapan kemik doku veya fazladan bir kaburga olabilir.

Tedavisinde damarları sıkıştıran yapı düzeltilir ve bunun için en iyi yöntem çok küçük bir kesiyle yapılan ameliyatlardır.

Sağlıcakla

Damar hastalıkları ve tedavileri için bilgi almak için lütfen tıklayınız

Damar hastalığından dolayı tedavi ettiğimiz hastaların yorumları için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

İletişim ve randevu için lütfen tıklayınız