DAMAR 6: Abdominal Aort Anevrizması Yazdır e-Posta

BABAMDA AORT ANEVRİZMASI VAR

Dr. Bey,

Babam 78 yaşında ve Aort anevrizması teşhisi konuldu, 52cm damarındaki genişlik ve ameliyat öneriliyor. Geçmiş dönemlerde Kolon kanseri tedavisi nedeni ile bir çok ameliyatlar geçirdiği için (şu anda sağlık durumu iyi ) pek ameliyata sıcak bakmıyor kararsız kaldık. Sizden randevu alıp, değerlendirmenizi istediğimiz için yazıyorum. Aynı zamanda arkadaşımın babasını ameliyat ettiğiniz için sizi özellikle önerdiler.

Yardımlarınız rica olunur

Saygılarımla,

KASIK BÖGESİNDE ATARDAMAR GENİŞLEMESİ VE PSÖDO ANEVRİZMA

Hocam, iyi akşamlar babam 3 ay önce kasıktan anevrizma ameliyatı oldu. 1 ay sonra da sol bacaktan aynı şekilde ameliyat oldu. İlk ameliyattan 5 hafta sonra sağ bacak kasık bölgesi 1 hafta içinde sertleşti ve şişti (ödem şeklinde). Hemen ameliyata alındı (hocamız pseudoanevrizma dedi) sonrasında diren yerinden sıvı akışı olduğu için pansuman yapılıp antibiyotik verildi. Kültür temiz geldiği için diren yeri 2 dikiş ile kapatıldı ama 2 damla olsa da sıvı akışı devam ediyor, kesilmezse tekrar ameliyata alınacağını söylediler. Sizce ne yapmalıyız? Teşekkür ederim. 

CEVAP:

Aort, vücudumuzun en büyük atardamarıdır. Kalpten çıkar ve içindeki oksijeni bol kanı vücudun tüm dokularına iletir. Bu amaçla göğüs bölgesinde aşağıya doğru yol alır ve bacak damarlarını vererek karının en alt bölgesinde sonlanır.

Bu damarda balonlaşma olursa buna Aort Anevrizması denir. normalde 2.5-3.5 cm arası çapta olan bu damar eğer 5-5.5 cm'yi geçerse düzeltilmesi gerekir. Özellikle tansiyonu yüksek hastalarda, ileri yaşlarda ortaya çıkar. Tedavisinde tansiyon kontrolü önemlidir. Yırtılma riskinden dolayı ameliyat veya kateter teknikleriyle bacaktan anjio yapar gibi girilir ve karın hiç açılmadan işlem bitirilir. Özellikle ileri yaş ve daha önce herhangi bir nedenle karın içi ameliyat yapılmışsa kasıktan anjio yapar gibi damar değiştirilir. Lütfen haberi ve videoları inceleyiniz.

Sağlıcakla

Damar hastalıkları ve tedavileri için ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Damar hastalıkları için tedavi veya ameliyat olan hastaların gerçek yorumları için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Randevu ve iletişim için lütfen tıklayınız