DAMAR 8: Damar Tıkanıklıkları Yazdır e-Posta

TIKALI BACAK DAMARI İÇİN ANJİO OLDUM 

Ben 21 yaşındayım. Bacaklarımda ağrılar oluştu, kasılmalar oluştu, daha sonra şişmeler oldu ve en sonunda da yüksek ateş oldu. 2 defa anjio oldum fakat damarım açıldı daha sonra tekrar damarlarım tıkandı ve 3. daha sonra da 4. anjioyu oldum, damarlarımdaki tıkanma açılmadı. Sizden yardım istiyorum    

HER DOKTOR BAŞKA BİRŞEY SÖYLÜYOR

A... hastanesi dermatoloji bölümüne gittim. Sorunun dermatolojik olmadığını ilettiler. Kalp damar cerrahiye göründüm ve alınan dopler sonucu venöz yetmezlik teşhisi konuldu ve ameliyat tedavisi gerektiğini ilettiler. Ardından A... hastanesine gittim ve hem dermatolojiye hem de damar cerrahiye tekrar göründüm. İkinci doplerim alındığında ilki ile farklı sonuçlar çıktı ve hem dermatoloji konunun dermatolojik bir sorun olmadığını iletti, hem de kalp damar cerrahisinde ki profesör venöz yetmezliğinin durumu gereği bir ameliyata gerek olmadığını, sadece varis çorabı giymemi önerdi. Ağrı ve sızı olmamakla birlikte zaman zaman nadiren acı ve sızı olabilmekte ama daha çok görsel açıdan beni huzursuz etmektedir. Yakın zaman da babamın da sol bacağında aynı sorun sebebiyle ayağı kesilmek zorunda kaldı ve diyabet hastası olduğu için de hemen akabinde maalesef kaybettik. İleriye dönük kontrol ve sorun yaşamamakla ilgili şimdiden önlem ve tedbir almak istiyorum. Ama her doktor başka bir şey söylediği için de şaşkın ve kararsız kalıyorum. Sizin düşünceleriniz ve dönüşünüzü rica ederim. 

TEDAVİ SONRASI OLUŞAN DAMAR TIKANIKLIĞI

Hocam merhaba. Ameliyat oldum, ondan sonra damar yolu açtılar, damar yolu açılan damar tromboflebit oluştu. Çok hastane dolaştım tamamen tıkanmış ameliyat ı yok diyorlar. Çalışamıyorum çalışırken ağrıyor, size nasıl ulaşabilirim? Bunun bir tedavisi var mı? 

BACAĞIN KESİLME VE AMPUTASYON RİSKİ VAR AMA HASTA İSTEMİYOR

Size Kıbrıs'tan mail gönderiyorum. Dedem 85 yaşında, yaklaşık 20 yıllık bir diyabet hastası.  Ayağındaki 2. parmağın tırnağı 6 ay önce iltihaplanmasından dolayı sökülmesinin ardından, orada kapanmayan bir yara oluştu ve belli bir süre plastik cerrah tarafından ayağa pansuman yapıldı fakat iyileşmedi. Bunun üzerine, 2018 Ocak ayında ayak anjiyosu yapılması gerektiği söylendi ve anjiyoda damarların tıkalı olduğu saptandı ve acil dizden aşağı kesilmesi gerektiği görüşüne varıldı. Bunun üzerine hasta apar topar İstanbul'a geldi ve bir tanıdığın vasıtası ile Prof. ...ta muayene oldu ve MR çekildi ( bir gün önce Kıbrıs'ta anjiyo olduğu ve böbreklerinin yorgun olmasından dolayı renkli MR çekilemedi). ... Bey siyahlaşan parmağın ivedilikle kesilmesi gerektiğini, hastanın yaşı ve daha önce yapılan işlemlerden dolayı yorgun olduğunu ve bypass ameliyatını kaldırmadığını söyledi. Bahse konu ayakta yaşayan tek bir ince damarın olduğu söylenmişti.

Parmak ampüte edildi ve hastamız geri Kıbrıs'a getirildi. İstanbul'da parmağının kesildiği sırada zatürre tedavisi de gördü. Ayrıca, yaşından dolayı kalp yetmezliği de başladığı bilgimize getirildi. Özellikle yaşadığı psikolojik travma ve yaşı itibarı ile döndüğü zaman hasta toparlanamadı ve solunumda sorun yaşadığından dolayı 1 hafta kadar hastanede kaldı. Vücudunda ciddi anlamda şişkinlik ve ödem vardı. Taburcu olmasının ardından, ... hastanesi kardiyologlarından Dr ...randevu alındı ve kalp sorunu esas olmak üzere ... Bey'e başvuruldu. Burada, durumunun kritik olduğunu ve yoğun bakımda yatması gerektiğini söylediler. Yaklaşık 1 haftadır yoğun bakımda, şikayetlerinin çoğunun vücudundaki enfeksiyondan dolayı olduğu görüşünde olan doktorlar, bu arada 2 parmağı daha morarmaya başlayan hastanın ayağının dizden aşağı ampüte edilmesi gerektiği kanısında.

Tam da bu noktada size bir şekilde yazıp fikrinizi almak istedim. Özellikle hasta, ampütasyonu kabullenecek veya kaldıracak ya da rıza gösterecek durumda değil. Ampütasyon dışında 85 yaşında bu şartlar altındaki bir hastaya sizce yapılabilecek bir müdahale olabilir mi? Mail yolu pek sağlıklı olmayabilir ama durum kritik olduğundan ilk etapta size mail aracılığı ile danışmak istedim. Elimizde Anjiyo ve Mr ı mevcut. İlgilenmeniz halinde bir şekilde ulaştırabilirim. Hastamız şu an halen yoğun bakımda yatmakta ve hastane ampütasyon için bizden cevap beklemektedir. Ancak, hastanın her halukarda buna rızası yoktur. 

 

Damar hastalıkları ve tedavileri için ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Damar hastalıkları için tedavi veya ameliyat olan hastaların gerçek yorumları için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Randevu ve iletişim için lütfen tıklayınız