DAMAR 2: Hemanjiom ve Lenfanjiom Yazdır e-Posta

VENÖZ MALFORMASYON VE HEMANJİYOM

 
-İyi günler Hocam ben kardeşim adına size mesaj atmaktayım.
-Kardeşimin rahatsızlığı : Sağ ayak fleksor hallusis tendonun da çepeçevre saran venöz malformasyon
-Hocam kardeşim Resim Öğretmeni atandıktan sonra ,2013 yılında ayakta kalması itibariyle ayaktaki ağrı sonrası yapılan MR tetkikleri sonucu farkedildi.
-Farkedilmesi itibariyle ... üniversitesi'nde 22.08.2013 tarihinde girişimsel radyoloji yöntemiyle işlem yapıldı .İşlem sonrası Ağrılarda azalma olmadı. Kardeşim .... da yaşamakta. Ben ise İstanbul'da yaşadığımdan dolayı araştırmalara başladım. İstanbulda Girişimsel radyoloji Profosör ü tarafından da 2 defa işlem yapıldı.1. İşlem 20.11.2014 tarihinde 2.işlem28.04.2015 tarihinde 
Yapılan işlemler sonrası da ağrılarda azalış olmadı .Bizde o tarihten itibaren beklemeyi ve araştırmayı seçtik. Kardeşimin internet üzerindeki araştırmaları sonucunda size ulaşmaktayız. Kardeşim ayakta durduğunda ağrılar nedeniyle görevini yapamamaktadır. Hayatı da zorlaşmaktadır.
Kardeşimin güncel evrakları ve MR sonuçları bende İstanbul da mevcuttur.
Kardeşimin araştırmaları doğrultusunda Hastalarınıza gösterdiğiniz iyi niyet ve başarılarınız dolasıyla kendisini ve bizi umutlandırmıştır.
-Kardeşimin hastalığı ile ilgili sizinle irtibata geçmek istemekteyiz.

İyi çalışmalar,    

LENFANJİOM AMELİYATI SONRASI OLAN ŞİLOTORAKS

Hocam merhaba, ben size İstanbul'dan ulaşıyorum. Ben 2014 yılında eğitim araştırma hastanesinde "lenfanjiom" teşhisiyle ameliyat edildim. Ciğerlerimin, kalbimin ve böbreklerimin etrafından yaklaşık 3 litreye yakın kist çıkarıldı. Daha sonra süreçte her iki akciğerinde de sıvı kaçağı oluştu, "şilotoraks" dedi doktorum. Bu hastaneden beni üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi ne sevk ettiler, bu hastanede de hocalarım "duktus torakus" isimli bir bağlama ameliyatı olduğunu duyduğum bir ameliyat ile "karnımdan şilotoraks ameliyatı" oldum. Daha sonra ki süreçte taburcu oldum ve kontrole gittiğimde sağ akciğer boşluğumda tekrar lenf sıvısı biriktiğini söylediler ve ben bugüne kadar bu şekilde yaşadım. Şu an da ki durumum ise nabzım sürekli normalden çok fazla, 100'ün altına inmiyor. Sürekli çarpıntım var, akciğerimde ağrı var, sürekli yorgunum, uyuyamıyorum sürekli nefes almakta zorluk çekiyorum Yürüyemiyorum. Size bunları yazmak istedim size muayene olmaya geleceğim ama belki "bana umut olacak bir kaç şey yazarsınız" diye size buradan ulaşmak istedim. Çok araştırdım sizi buldum, çok zor durumdayım iyi günler dilerim. 

 

HEMANJİOM OLAN HACAMAT YAPTIRABİLİR Mİ?

Sayın Ahmet Akgül hocam ;
 
Merhaba Herhangi bir hastalık münasebeti ile size yazmıyorum. Sadece sizin bölümüzü ilgilendirdiğini düşündüğüm bir maruzatım var. Onunla ilgili danışmak istiyorum.Ben 5 yaşlarında iken , boynumun sağ kısmında küçücük bir ben parçası ile başlayıp sonrasında 6-7 cm boyutuna erişen bir hemanjiyom um var imiş. O dönemin en iyi plastik cerrahi doktoru ameliyatımı yapmış. Hamd olsun bununla ilgili bir sıkıntı sonrasında yaşamadım. O yıllar ameliyat eden doktor, ilerde ne ameliyatı olursa olsun , ameliyat durumlarında muhakkak doktorunuza bu hemanjiyom un bilgisini vermelisiniz, vücudun bazı bölgelerinde gizlenmiş olabilir denilmiş.
 
Sorum ise şu sayın hocam ; şu an hacamat tedavisi yaptırmak istiyorum.Ve bu hemanjiyom ile deriye atılan kesiklerin bir bağlantısı var mıdır ? Sakıncası var mıdır bilemedim ? Tedbir amaçlı işin uzmanına sormak istedim. Kısacası hemanjiyom geçmişi olan biri hacamat tedavisi yaptırabilir mi ? 
 
Cevap alabilir miyim bilemesem de yine de  sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.Çok degerli mesleğinizde kolaylıklar diliyorum. Allah yardımcınız olsun.Hayırlı akşamlar.

İSTEMİYORUM BEN BU AYAĞI

Merhaba,

Henüz 5 yaşında olan torunumda doğuştan ayak bileği ve ayakta Lenfanjiyom var, değişik zamanlarda bleomicin uygulaması yapılıyor fakat hastalıkta bir gerileme iyileşme olmadı. Şimdilerde sorunun farkına varmaya başladı ve istemiyorum ben bu ayağı diye sürekli ağlıyor. Biz büyüklerde bu duruma çok üzülüyoruz.

Bu hastalığın SGK kapsamında tedavisi yok mudur, bize ne önerirsiniz.

Saygılar 

FİL HASTALIĞI MI, DAMAR MALFORMASYONU MU?

Sayın Hocam az önce görüşme yaptım, kendisi randevu alabildiğini elimde bulunan dokümanı size gönderebileceğimi söylediler. Hocam biliyorum hastayı görmeniz gerekli. Hasta şimdi Özbekistan'da yaşıyor. Orada daha önce fil hastalığı teşhisi konulmuştu. Rusya'da ışın tedavisi oldu, sonrada Parkes Weber Syndrome (arteriovenöz malformasyon) hastalığı olduğu söylendi.  Akabinde Özbekistan'da doktoru tedavisi ile ilgilendi fakat sonradan "tedavi yok" denilmiş Türkiye'de tedavi olabilme umudunu taşıyoruz. "Tedavi mümkün" denilmesi halinde Türkiye'ye gelmek istiyor hastamız, sizin yoğunluğunuzun farkındayım, rahatsız ettiğim için şimdiden özür dilerim, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler. 
 

CEVABIMIZ: 

 
Hemanjiyom  , kan damarlarının artması sonucu oluşan damar tümörleridir.  Hemanjiyomlar; Infantil hemanjiyomlar, Cherry hemanjiyom, Konjenital hemanjiyomlar gibi ayrı ayrı sınıflandırılabilirler. Ayrıca kapiller hemanjiom, kavernöz hemanjiyom olarak da ayrılabilirler. Hemanjiomlar en sık rastlanan damarsal yani vasküler tümörlerdir. Kapiller hemanjiyomlar, deriden kabarık, keskin kenarlı gölcüklerden ve bazen de papüllerden oluşur. Genellikle çapları 1-6 mm kadardır. Kavernöz hemanjiomlar daha büyük boyutlu olabilirler. Kavernöz hemanjiomlar tek bir yerde olabileceği gibi birden çok  yerde de görülebilirler.

Chery yani çilek hemanjiyom  en sık görülen  vasküler tümördür. Küçük, parlak kırmızı renkli genellikle erişkinlerde ve yine genellikle gövdede görülür. Boyutları gözle ancak görülebilecek kadar küçük olabileceği gibi birkaç milimetre çapa kadar değişken olabilir. Deri düzeyinde lekeler  şeklinde görülebileceği gibi yüzeyden kabarık, kubbe şekilli lezyonlara da rastlanabilir. Kırk yaşından itibaren görülme sıklıkları artar. Tek tek yerleşebilecekleri gibi birden çok yerde de  rastlanır. Gövde ensık yerleşim bölgesidir. Daha sonra sık olarak kol ve bacakların üst bölgelerinde de görülür. Rengi parlak kırmızıdır.  Lekeler keskin kenarlı, yuvarlak-oval lezyonlardır.

Hemanjiyomlar aslında derinin üst kısmında artmış ve genişlemiş kan damarlarından oluşur. Eğer açık kırmızı renk koyulaşırsa, genişlemiş olan kılcal damarlar artık tıkanmaya başlamıştır.

Hemanjiomların tedavisinde  birçok yöntem kullanıyoruz ama burada önemli olan hemanjiomların başka organlarda yayılımı var mı yok mu onu tespit etmek. Bu nedenle Hacamat gibi hastanın deri bütünlüğünü bozan bir işlemin uygulanmasını tavsiye etmeyiz. 
 

Damar hastalıkları ve tedavileri için ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Damar hastalıkları için tedavi veya ameliyat olan hastaların gerçek yorumları için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Randevu ve iletişim için lütfen tıklayınız  

ÇOCUK DOKTORUMUZ SİZİ BULDU

Lütfen geri dönüş yapın!!!

Beş aylık bebeğim var, ilk iki hafta farkına varamadım, çok silik şekilde kolunda vardı,  daha sonradan kızarmaya başladı. Alt bilek kısmında vardı, önce kizardi,  iki ay kadar sonra alt kısmı silinmeye başladı, fakat üst bileğine doğru çıktı şuan. Hala var geçer diye umut ediyorum inşallah geçecektir. Beyin karaciğer dopleri çekildi, bir şey yok dendi, hemanjiyon dendi. Çocuk doktorumuz tarafından sizi internette araştırırken gördüm, belki yapılabilecek bir şeyler olabileceğini düşündüm. Zamanla geçebilir mi yoksa ilerler mi? Sizin de görmenizi isterim nasıl ulaşabiliriz size? Yardımcı olun lütfen ilk bebeğim çok endişeleniyorum.

CEVABIMIZ:

Hemanjiomlar genellikle bebeklik döneminde şans eseri fark edilirler ve zamanla büyümeye devam eder. Kendiliğinden geçme şansı çok azdır, önemli olan yalnızca ciltte olması değil, vücudun başka yerlerinde ve özellikle iç organlarda olmasıdır. Eğer iç organlarda yok ise, ciltteki lezyon tedavi edilir ve hasta takibe alınır. İç organlarda var ise o organa yönelik tedavi başlanır ve yine hasta doktor kontrolünde takip edilir.

DAMAR HEMANJİOM YANİ DAMARDA BALONCUK VAR

Merhaba, Doğuştan olan varis görünümlü bir lekem var. Zamanla bir bölgesi küçük bir baloncuk haline geldi ve şişlikler oluştu. Ayrıca çok yeni ufak varisler çıkmaya başladı. Dopler ardından ilaçlı tomografi çekildim ve mr isteniyor. Açıkcası ameliyattan korkuyorum. İlaçlı tomografi sonucum aşağıdaki şekildedir. Önerileriniz var mıdır. Teşekkürler. Tomografi sonucu: Sol alt ekstremite derin krulal, popliteal, yüzeysel femoral ven, ana femoral ven, ana iliak ven, vena kava inferiör kaudal kesiminin dolum ve kalibrasyonu tabidir. Krus proksimal kesimden itibaren başlayan ve sol alt ekstremite posterior kesimde gluteal bölgeye dek uzanan aksiyel planda en büyük boyutları uyluk orta proksimal kesimde14*6 cm olarak ölçülen kas planları ile klivajı net ayırt edilemeyen cilt altı yağ doku planları ve kas planları arasında uzanım gösteren yer yer içerisinde milimetrik kalsifikasyonların ve özellikle popliteal fossada venöz dolumların izlendiği kitlesel lezyon mevcuttur.(hemanjiom?) Öncelikle MR ile ileri inceleme önerilir. Vena safenamagna ve parnanın dolum ve kalibrasyonu tabiidir.

CEVABIMIZ:

Geçmiş olsun. Kas ve cilt altı bölgeye yerleşen bir HEMANAJİOM unuzun olduğu belirtilmiş. Bu yapı, yaşla birlikte büyüyen içinde kan ve hücrelerin olduğu bir kese gibidir. Emar istenmesinin nedeni de bu kesenin etrafındaki komşu dokularla olan ilişkilerini görmek içindir. Tedavisinde her zaman ameliyat olmayabilir, iğne ve kateterle girilip kese içi kurutulabilir. Sağlıcakla 

Damar hastalıkları ve tedavileri için ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Damar hastalıkları için tedavi veya ameliyat olan hastaların gerçek yorumları için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Randevu ve iletişim için lütfen tıklayınız