DAMAR 1: Damar Fistülü Yazdır e-Posta

DUKTUS ARTERİYOZUS

Benim bi ödevim için bana yardım eder misiniz sizin duktus arteriozusu izledim bana daha ayrıntılı bilgi verir misiniz :) verirseniz ki teşekkür ederim

CEVABIMIZ:

Duktus arteriosus, bebeğin anne karnında iken yaşamını sürdürmesi için gerekli olan, aort damar sistemi ile akciğer damar sistemi arasındaki damarsal yapıdır. Doğumun hemen sonrasında bu yapı kapanmalıdır. Çünkü artık akciğerler çalışmaktadır ve aort sistemi ile akciğer damar sistemi birbirinden ayrılmalı, içinde taşıdıkları kan birbirlerine karışmamalıdır. Çünkü aort sisteminde oksijeni yüksek kan taşınırken, akciğer damar sistemi içinde oksijeni düşük kan taşınmaktadır. Ayrıntılı bilgiler için sitemizdeki Duktus Arteriozus,  Kalbimizin Yapısı,  Ekokardiyografi  bölümlerine tıklayınız.

KOLDA DİYALİZ FİSTÜLÜ KAPAMA AMELİYATI

23 yaşında 11 yıllık kronik böbrek yetmezliği hastasıyım. 8,5 ay önce 2. naklimi oldum ve 4 yıldır fistülüm var. Fistül akımının yüksek olmasından dolayı daraltma işlemi yaptırdım ve 1 hafta sonrasında anevrizma gelişerek acil bir şekilde ameliyata alındım. Ameliyat esnasında  kolumdaki damar patlayarak riskli bir ameliyat geçirmemi sağladı. Şimdi ise hala kolumda anevrizma oluşmaya devam ediyor ve artık kolumda güç kaybı olduğunu hissediyorum. Bir an önce ameliyat olmam gerekiyor. Bu tarz ameliyatlar yaptınız mı ve başarı oranınızı öğrenmek istiyorum. 

Damar hastalıkları ve tedavileri için ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Damar hastalıkları için tedavi veya ameliyat olan hastaların gerçek yorumları için lütfen tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet AKGÜL'ün özgeçmişine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Randevu ve iletişim için lütfen tıklayınız