Kalp kapakçık enfeksiyonu ve kalp yetmezliği tedavisi Yazdır e-Posta

KALP YETMEZLİĞİNİN EN İYİ TEDAVİSİ VE EN İYİ AMELİYATI 

ilkay.jpg
"Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz." demiş Henry Wodworth LONGFELLOW.

İşte bu anlamlı sözler İzmir'den İstanbul'a olan yolculuğumuzun başlamasına neden oldu.

Babam Ahmet CENGİZ 3 yıldır kalp yetmezliği tedavisi görüyordu. Nisan 2012'de yüksek ateş nedeniyle hastaneye yatırıldı. Babamın vücudunda nereden kaynaklı olduğu belli olmayan bir enfeksiyon durumu söz konusuydu. Bu nedenle İzmir'de gitmediğimiz özel, devlet, araştırma hastanesi kalmadı. Her doktor ağız birliği yapmış gibi hastanın kalp kapakçığında sorun var ama ameliyat edemeyiz diyorlardı. Yüne de yılmadık.

Yaptığımız araştırmalar sonucu derdimize çare olacağına inandığım İstanbul'daki bir hastaneye, babamla ilgili tüm tetkikleri faksladım. İnceleme sonunda bizi kabul edeceklerini, ameliyat yapabileceklerini söylediler. Büyük bir umutla İstanbul'a geldik. Babam ise durumundan dolayı uçak ambulansla gelebildi. Doktorlar birkaç gün sonra, yaptığımız tetkiklere göre hastanın kalp kapakçığında enfeksiyon var; bu durumda ameliyat yapamayız dediler. Bu kadar kısa sürede ne değişmişti hala anlamış değilim. O an hissettiğim tek şey büyük bir hayal kırıklığıydı.

Babam yoğun bakımda gittikçe kötüleşirken tavsiye edilen bir isim Doç.Dr.Ahmet AKGÜL bizi yeniden umutlandırdı. İnternet aracılığıyla bağlantı kurup görüştük. Bu durum bir mucizenin başlangıcı oldu.

Yaptığımız görüşme sonucu babamın derhal ameliyat edilmesi gerektiğini, geçen her günün babamı ölüme biraz daha yaklaştırdığını söyledi. O zaman anladım ki başarısızlığın en önemli sebebi kararsızlık ve gecikmeydi. Başarının sırrı ise Axel MUNTHE'nin de dediği gibi bilmek, istemek, cesaret etmek ve susmaktır. Ahmet Bey işini iyi biliyordu. Ameliyatı cesaretle kabul etti ve kararı bize bırakarak susmayı tercih etti.

Babamın ameliyattan sağ kurtulma şansı çok düşük olmasına rağmen doktorumuza sonsuz güvenerek ameliyatı kabul ettik. Sonuç Allah'ında izniyle başarılı oldu ve mucize gerçekleşti. Artık babam hastanede mucize hasta olarak tanınıyordu.

Bizler bugüne kadar hastasıyla bu kadar ilgili, duyarlı, zaman problemi yaratmadan (dinlenme ve tatil zamanından kullanarak), hasta ve yakınlarıyla doyasıya konuşup, bilgi veren, sıkılmadan dinleyen, moral veren bir doktora ilk kez rastladık.

Doç.Dr.Ahmet AKGÜL kendisine umut bağlayan hiçbir hastayı geri çevirmeyen; fakir ,zengin, yaşlı genç ayırt etmeyen, mesleğine aşık bir doktor. Ona gidip de iyileşmeyen hasta yok gibi(Tanrının izniyle). Bence Ahmet Bey kalp konusunda hastaların ikinci hayat şansı. Tanrı sanki onu ve sihirli ellerini insanlara hediye olarak göndermiş. Onu tanıdığımız için babam, ben ve ailem çok mutluyuz.

Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Klinik Şefi Doç.Dr.Ahmet AKGÜL

(geleceğin profesörü)ve ekibine, kalp damar servisi, yoğun bakım ve ameliyathane çalışanlarına, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Güzel ve sağlıklı günlerde tekrar görüşmek dileğiyle.

İlkay ALBAYRAK

KALP HASTALIKLARI İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

PROF DR AHMET AKGÜL'ÜN ÖZGEÇMİŞ/CV SİNİ OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ